Kwesty w regionie łódzkim
W Łodzi i miastach regionu łódzkiego rozpoczęły się kwesty. Wolontariusze zbierają pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków.
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
W niedzielę rozpoczęła się 29. kwesta na rzecz ratowania zabytkowego Starego Cmentarza w Piotrkowie Trybunalskim. To jedna z najstarszych polskich nekropolii. Ze względu na swoje piękno, miejsce to nazywane jest Piotrkowskimi Powązkami.
Kwesta potrwa do środy. Organizuje ją Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Jego prezes Waldemar Domarańczyk mówi, że piotrkowska stara nekropolia to wyjątkowe miejsce. – Wszyscy, którzy ją odwiedzają, mówią o podobieństwie do warszawskich Powązek – podkreśla.
Z opinią zgadza się Henryk Komar, który organizuje spacery po nekropolii. – To materialny dowód dumnej przeszłości Piotrkowa Trybunalskiego – podkreśla. – Wiele nagrobków mogłoby znaleźć się na najwspanialszych polskich nekropoliach i byłyby ich ozdobą – tłumaczy.
ZGIERZ
Harcerze i młodzież biorąudział w 10. kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu przy ulicy Piotra Skargi w Zgierzu. W ubiegłym roku udało się zebrać blisko 9,5 tys. złotych.
Za zebrane pieniądze wyremontowane zostaną dwa nagrobki:
Nazwa | Plik | Autor |
Adam Zamojski, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Zgierza | audio (m4a) audio (oga) |
Kwesta potrwa do 1 listopada, do godziny 17.00.
RADOMSKO
Radomszczańska zbiórkarozpocznie się 1 listopada. Kwestujących będzie można spotkać zarówno na Starym, jak i Nowym Cmentarzu. – Rozpoczynamy o godzinie dziewiątej i będziemy do siedemnastej – wyjaśnia Agnieszka Kuligowska z Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Będziemy mieli ulotki i naklejki. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać pieniądze na renowację zabytków.
Zbiórka organizowana jest po raz piąty. Wśród kwestujących będą m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, dziennikarze oraz przedstawiciele działających w Radomsku stowarzyszeń i organizacji.
CZYTAJ TAKŻE: Towarzystwo dba o zapomniane nagrobki
SKIERNIEWICE
Kwesta na skierniewickich cmentarzach odbywać się będzie 1 listopada. Jej organizatoramisą Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i Izba Historii Skierniewic. Pieniądze zbierać będą samorządowcy, politycy, ludzie kultury i harcerze. To już 17 zbiórka, mówi dyrektor Izby Historii, Anna Majda Baranowska. – W tym roku udało nam się wyremontować 10 nagrobków za pieniądze z poprzedniej kwesty. Stan niektórych pomnikówjest naprawdę kiepski, zadbanie o nie to nasz obowiązek. Zapraszamy do uczestniczenia w kweście, która potrwa od godziny 9.00 do 17.00.
Cmentarz św. Stanisława to jeden z najcenniejszych zabytków Skierniewic. Pierwsze pogrzeby odbywały się tu już w XVIwieku. Dzisiaj znajduje się tu około trzystu nagrobków zasłużonych dla miasta rodzin. Tu chowani też byli powstańcy styczniowi i listopadowi, a także pracownicyKolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Wśród grobów spotkać można mogiły Francuzów, Rosjan, Włochów i innych narodowości.
ŁOWICZ
VII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobów organizowana przez PTTK Oddział w Łowiczu odbywa się dziś i jutro (1 i 2 listopada). Kwestujący pojawią się na cmentarzach: św. Ducha “Emaus”, katedralnym i parafii ewangelickiej.Pieniądze zbierać będzie około 50 osób – w tym członkowie zespołów folklorystycznych, Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, uczniowie, władze miasta i miejscy radni.
O tym jak mocno łowiczanie angażują się w ratowanie zabytkowych pomników na cmentarzach, świadczyć może fakt, że podczas dotychczasowych akcji zebrano ponad 70 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom wyremontowano 10 grobowców z końca XIX i początku XX wieku.
Zbiórka prowadzona będzie w godzinach od 9 do 17. Nagrodą i podziękowaniem za grosik wrzucony do puszki będzie okolicznościowa pocztówka.
Katarzyna Grabowska/Monika Gosławska/Piotr Krysztofiak/Wojciech Bojdo
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |