Czwartek, 27 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wyjątkowy Festiwal Soundedit 2016 [PROGRAM]
Gwiazdy muzyki polskiej i światowej, nagrody, koncerty i dużo warsztatów – to atrakcje festiwalu Soundedit 2016.
Jak zapowiadają organizatorzy, tak rozbudowanego i zróżnicowanego programu w historii Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit jeszcze nie było.
Podczas imprezy odbędą się zarówno warsztaty, nagrody dla wybitnych artystów i przede wszystkim koncerty. Największą gwiazdą festiwalu będzie Brian Eno. Muzyk, kompozytor i producent odbierze statuetkę “Człowieka ze Złotym Uchem”. W niedzielę (30 października) Anglik w Fabryce Sztuki zaprezentuje instalecję “The Ship”.
Oprócz Eno, stautetki trafią do trzch innych artystów – Artura Nowaka i Aleca Empire’a oraz pośmiertnie dla Sir George’a Martina. Nagrodę “Spotlight” otrzyma również Daria Zawiałow, która wygrała w plebiscycie Radia Łódź “Soundedit Spotlight”. Uroczysta Gala odbędzie się w sobotę (29 października) w Klubie Wytwórnia.
Po części uroczystej, na scenie pojawią się muzycy. Wyjątkowym akustycznym koncertem rozpocznie Peter Murphy, a po nim zaśpewają grupa Raz Dwa Trzy, Monika Brodka, Dawid Podsiadło, Kwartet Henryka Miśkiewicza i Orkiestra ICON.
Sam festiwal rozpocznie się już w czwartek (27 października), kiedy to odbędzie się tzw. dzień branżowy. Organizatorzy zapraszają na szkolenia i warsztaty.
W piątek planowane są kolejne panele dyskusyjne, ale także koncerty. Wystąpią m.in. Kamp!, Pin Park i Atari Teenage z Aleciem Empirem na czele. Fesitwal zakończy się w niedzielę (30 października) koncertem Moniki Brodki w Filharmonii Łódzkiej.
Karnety na wydarzenia w Wytwórni kosztują 140 zł, a bilety na pojedyncze dni 80 zł. Można je nabywać na stronach bilety24.pl, ticketpro.pl oraz w kasie Wytwórni.
Jeśli nie możecie pojawić się na festiwalu, zapraszamy o słuchania Radia Łódź. W piątek (od godziny 20 do 22) i w sobotę (od 18 do 21) nasza audycja będzie nadawana właśnie z Soundedit 2016.
Radio Łódź jest patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2016. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.
75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto [PROGRAM OBCHODÓW]
Główne uroczystości odbędą się w czwartek, 27 października.
11:00 Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast
Przemówienia, składanie symbolicznych wiązanek
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast | Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
12:30 Modlitwy na Cmentarzu Żydowskim
Modlitwy, zapalanie zniczy
Miejsce: Cmentarz Żydowski w Łodzi | ul. Bracka 40
15:00 Uroczystość nadania drzewka upamiętniającego Ocalałą z Litzmannstadt Getto Bronisławę Rotsztatównę, wybitną skrzypaczkę Filharmonii Łódzkiej
Miejsce: Park Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83
15:30 Otwarcie wystawy: Litzmannstadt Getto. Ślady
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
16:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu Małżeństwo w mroku (Ehe im Schatten), reż. Kurt Maetzig, prod. Deutsche Film AG (DEFA, Berlin), 1947 [97 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
19:00 Koncert symfoniczno-oratoryjny ku czci ofiar Litzmannstadt Getto pod dyrekcją Jos Maria Florncio
W programie m.in.: L. Bernstein Chichester Psalms, E. Bloch Schelomo. Rapsodia hebrajska i M. Bruch Kol Nidrei op. 47
Bilety do nabycia w kasie i na stronie internetowej filharmonii: oraz na portalu:
Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina | ul. Narutowicza 20/22
“All you need is love” czyli opowieść o kontrkulturze Jerzego Jarniewicza [spotkanie]
Gościem kolejnej odsłony cyklu “Czytam więc jestem” będzie Jerzy Jarniewicz. Porozmawiamy o książce “All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”.
Powrót do lat 60-tych, w których królowała kultura “Dzieci kwiatów” to zawsze kusząca propozycja. Ten niezwykły ruch do dziś intryguje i daje się odczuć we współczesnej kulturze.
Proponowana książka to właśnie opowieść o kontrkulturze. Niezwykle rzetelna, intrygująca i wciągająca propozycja zarówno dla tych, którzy pamiętają tamte czasy jak i tych, którzy odczytują jedynie współczesne echa kontrkultury.
Spotkanie, które poprowadzi Michał Lachman, odbędzie się w czwartek, 27 października o godzinie 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a.