Sobota, 22 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Diabeł” w Studyjnym [premiera]
Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej pokażą swój pierwszy dyplom. To “Diabeł” w reżyserii Mariusza Grzegorzka.
Reżyser zaadaptował dramat Johna Osbornea w tłumaczeniu Małgorzaty Semil. Akcja sztuki rozgrywa się w latach 50. XX wieku, w purytańskim środowisku brytyjskiej prowincji. W tekście znajdziemy też wiele odniesień do współczesnej Polski. Akcja sztuki rozgrywa się w latach 50. XX wieku, w purytańskim środowisku brytyjskiej prowincji. -Ciasno pojmowana religijność, która zamiast uwalniać gniecie; oparty o wiarę system wartości, który ma stać się obowiązującym dla wszystkich prawem, a powinien być prywatnym wyborem, ta atmosfera duszności to wszystko staje się niestety aktualne dzisiaj. Wielu z nas czuje się zapędzonych w jakiś kąt, tłamszonych. Dożyliśmy czasów, w których wolność, ekspresja, prawo do wyboru własnej ścieżki jest w mechaniczny sposób blokowane to zmierza ku katastrofie, nie wprowadzi społecznego ładu ani moralnego porządku mówi Mariusz Grzegorzek.
W głównej roli zobaczymy Macieja Musiałowskiego. Na scenie zaprezentują się też Aleksandra Chapko, Aleksandra Przesław, Marianna Zydek, Cezary Kołacz, Wojciech Lato i Tomasz Marczyński.
Premiera odbędzie się w sobotę, 22 października. Kolejne pokazy 23, 24 i 25 października. Zaprasza Teatr Studyjny przy Kopernika 8.
Zderzenie kultur na Igrzyskach Wolności 2016 [ostatni dzień]
Bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie Shukira Barakazi, Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, prof. Marek Belka, a także czołowi polscy pisarze goszczą na tegorocznych Igrzyskach Wolności.
To trzydniowa impreza, która z założenia opiera się na dyskusji o najważniejszych wyzwaniach współczesnego społeczeństwa. Na Igrzyskach Wolności spotykają się intelektualiści, politycy i artyści. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem “Zderzenie kultur”. – Chcieliśmy spotkać tutaj w Łodzi przedstawicieli bardzo różnych kultur i pokazać, że tak naprawdę jesteśmy świadkami zderzenia fundamentalizmu z liberalizmem. Ten podział wcale nie idzie religiami, czy kulturami, ale nastawieniem ludzi w poszczególnych krajach – mówi Błazej Lenkowski jeden z organizatorów Igrzysk.
Wśród potwierdzonych gości wydarzenia są między innymi Shukira Barakazi ambasadorka Afganistanu w Norwegii, bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie, Oksana Zabużko ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, Żanna Niemcowa dziennikarka, córka zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji, prof. Angana P. Chatterji z Uniwersytetu w Berkeley specjalistka od hinduskiego nacjonalizmu, Eric Fassin – profesor socjologii na Uniwersytecie Paryskim, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prof. Marek Belka były premier RP i były Prezes Narodowego Banku Polskiego, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prof. Marek Safjan, Mateusz Kijowski lider Komitetu Obrony Demokracji, Tomasz Miśkiewicz – mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, a także czołowi polscy pisarze: Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman.
Każdy dzień Igrzysk Wolności zwieńczony będzie koncertem muzyki improwizowanej. Wystąpią: Bracia Oleś, Trzaska & Mazurkiewicz, Tutaj oraz Hańba.
W tym roku po raz pierwszy Igrzyska Wolności odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zasadnicza część imprezyrozpocznie się 20 października i potrwa do 22 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź harmonogram:
Sobota: 22.10.2016
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Wojska Polskiego 83, Łódź)
12.00 13.30 Muzułmanie w Europie panel dyskusyjny pod patronatem Fundacji im. Bronisława Geremka z udziałem: Katarzyny Górak Sosnowskiej Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Nilfer Gle turecka pisarka i socjolożka, Uniwersytet Nauk Społecznych w Paryżu, Farid Hafez Uniwersytet w Salzburgu. Prowadzenie: Anna J. Dudek dziennikarka, reportażysta.
13.30 15.00 Ścieżki rozwoju demokratycznej opozycji w Rosji panel dyskusyjny z udziałem: Żanny Niemcowej Deutsche Welle, założycielki Fundacji Borysa Niemcowa na Rzecz Wolności, Olgi Shoriny – Fundacja Borysa Niemcowa na Rzecz Wolności, Alexandra Morozova – założyciela moskiewskiego Klubu Blogerów im. Immanuela Kanta. Prowadzenie: Julius von Freytag-Loringhoven Fundacja im. Friedricha Naumanna Fundacja na rzecz Wolności.
15.00 16.30 Sukcesy i porażki europejskiego modelu integracji panel dyskusyjny z udziałem: Frdrica Lazorthesa – ?, Magdaleny M. Baran – Libert!, Ericka Fassina Uniwersytet Paryski. Prowadzenie: Paul Gradvohl Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.
16.30 17.30 Państwo prawa a polska praktyka spotkanie z Markiem Safjanem sędzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prowadzenie: Marcin Celiński – Libert!
17.30 19.00 Zagrożenia dla demokracji i populizm w regionie panel dyskusyjny z udziałem: Mateusza Kijowskiego lider Komitetu Obrony Demokracji, Oksana Zabużko ukraiński pisarka i publicystka. Prowadzenie: Leszek Jażdżewski – Libert!
19.00 20.30 Kongres Kultury co dalej? inauguracja cyklu Salonów Polityki z udziałem: Edwina Bendyka Tygodnik Polityka, Przemysława Czaplińskiego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102, Łódź)
18.00 19.30 Podróże dosłowne i symboliczne spotkanie z pisarką Joanną Bator. Prowadzenie: Jakub Wiewiórski – Dyrektor festiwalu Człowiek w Zagrożeniu.
22.30 Koncert: Hańba
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [teatr]
Hamleta z Chorwacji, Mahabharatę z Francji lub brazylijską wersję Trzech sióstr Czechowa będzie można zobaczyć w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej.
Realizowany co dwa lata festiwal nadal odbywa się pod hasłem Nowa Klasyka Europy, bowiem goście z Brazylii, pracujący pod kierunkiem znanej reżyserki Christine Jatahy, związani są zawodowo z Francją.
21/22.10.2016, 19:00, Duża Scena Teatru Jaracza – Hamlet, reż. Oliver Frljić (Chorwacja)
Pogodny Piotrków. Cztery dni z Trybunałami Uśmiechu [PROGRAM]
Piotrków Trybunalski na cztery dni staje się stolicą uśmiechu. Do niedzieli trwają Trybunały Uśmiechu, dawniej znane pod nazwą Trybunałów Kabaretowych.
Wtrakcie Trybunałów powstaje Konstytucja Kabaretowa, mówi organizator wydarzenia, Bartek Gumulec ze Stowarzyszenia Busola. – Stworzenie kabaretowego aktu normatywnego to dla nas punkt honoru.Pierwszy wpis, który pojawił sięw 2003 roku, brzmiał: “Kabaret musi po sobie sprzątać”. Zdarzalo się wcześniej, że kabarety darły poduszki, rozrzucając pierze, a sprzątaczki musiały z bałaganem walczyć przez kilka godzin. Teraz wszyscy wiedzą, że trzeba po sobie sprzątać – wyjaśnia.
PROGRAM:
Sobota, 22 października:
Godz. 16:00 i 18:30 wystąpi kabaret Hrabiz programemCyrkuśniki.
Godz. 21:00 WYJAZDOWY POLIGON KABARETOWY.W kabaretowym wieczorze wystąpią m.in.Kabaret Chyba, Kabaret 44-200, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn i Szymon Łątkowski.