Koncert Niepodległości w Radiu Łódź
Aranżacje hymnów, pieśni wojskowych i piosenek bardów od średniowiecza po lata 80. XX wieku – takie dźwięki zabrzmią w naszym Studiu Koncertowym im. H. Debicha, podczas specjalnego Koncertu Niepodległości, towarzyszącego wydanej właśnie płycie z przeglądem utworów podsumowującym dorobek 11 wcześniejszych edycji przedsięwzięcia. Koncert odbędzie się 25 października 2016 roku o godz. 20, a w Radiu Łódź będzie retransmitowany 11 listopada 2016 roku.
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź to nie tylko projekt muzyczny, ale także formacja muzyków sesyjnych założona przez Olę Turkiewicz (polsko-kanadyjską wokalistkę jazzową i kompozytorkę), przez którą przewinęło się ponad 100 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.
W jednej z kompozycji Respublica Serenissima obok jazzmanów wystąpili jako wokaliści Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Imam Polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Utwór prezentujący modlitwy pięciunajwiększych religii I Rzeczypospolitej przygotowano na IV Koncert Niepodległości Za Naszą i Waszą Wolność. Opowiadał on o mniejszościach i cudzoziemcach walczących o niepodległość Rzeczypospolitej.
Odwrotnością tematyczną tamtego wydarzenia jest zaprezentowany w Polsce i w Kanadzie VI Koncert Niepodległości Poland, ukazujący służbę Polaków pod obcymi sztandarami.
Koncert Niepodległości to niezwykły, w pełni profesjonalny projekt, pozbawiony przaśności i cech akademii, na który w ubiegłym roku zabrakło wejściówek dla blisko 6 tys. osób. O artystycznym sukcesie projektu i jego uniwersalnym charakterze świadczą nie tylko pełne widownie, ale też sukces odniesiony przed publicznościąpolonijno-kanadyjską, gdzie dla widzów, którzy nie znali języka polskiego, narrację przetłumaczono na język angielski, a organizatorzy wśród wielu innych podziękowań, otrzymali list gratulacyjny od Patricka Browna, lidera głównej partii opozycyjnej w Ontario. Podobne opinie umieszczał we wpisach na swoim oficjalnym profilu m.in. czołowy kanadyjski pianista jazzowy i kompozytor Ron Davies. W Kanadzie wystąpił polsko-kanadyjski zespół Koncertu Niepodległości, w połowie złożony z jazzowych i klasycznych muzyków kanadyjskich. Na zakończenie Koncertu w Kanadzie międzynarodowa publiczność wspólnie z artystami odśpiewała hymny Polski i Kanady.
Kolejnymi tematami Koncertów Niepodległości (Młode Wilki z 11 listopada 2016 r) i Niepokorne z 11 listopada 2017 r.) sąniepodległościowe działania młodzieży oraz kobiet.Koncert w Radiu Łódź odbywa się w ramach tegorocznej trasy, na którą składa się pięć premierowych koncertów z odrębnym repertuarem i scenariuszem:
- Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, 3 maja)
- Koncert Niepodległości Westerplatte(Westerplatte, 1 września)
- Koncert Niepodległości Poland (Kanada, 16 września)
- Koncert Niepodległości w Radio Łódź (Łódź, 25 października)
- VIII Koncert Niepodległości Młode Wilki (Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada).
Każdej z edycji towarzyszy narracja, w ciekawy sposób ukazująca odrębne aspekty historii Polski i Polaków oraz odrębny repertuar.
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź jest podsumowaniem dziewięciulat pracy nad projektem i towarzyszy nagranej we wrześniu płycie prezentującej utwory ze zrealizowanych do tej pory jedenastuedycji wydarzenia. Na muzycznej scenie Radia Łódź wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk, którym towarzyszyli Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka ZagrobaKlahs (altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela).
W programie usłyszymy hybrydowe aranżacje, zarówno znanych pieśni i hymnów, jak i te zapomniane, w tym:
- Bogurodzica (XIV-XV w.),
- Idzie żołnierz borem lasem (XV w.),
- A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915),
- Hej chłopcy, bagnet na broń (1942),
- Deszcz, jesienny deszcz (1943),
- Lwowskie Puchacze (1943),
- Piechota(1917),
- Polonez Trzeciego Maja (1791),
- Rota (1908),
- Źródło (1978)
- Gaude Mater Polonia (1253).
Dla słuchaczy Radia Łódź mamy 12 dwuosobowych wejściówek. Wystarczy napisać do nas e-maila na adres [email protected] i przekazać swoje imię i nazwisko, a takżenumer kontaktowy. Decyduje kolejność zgłoszeń