Piątek, 21 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Premiera “Harrego Pottera i Przeklętego Dziecka” [literatura]
Najbardziej wyczekiwana książka ostatniej dekady “Harry Potter i Przeklęte Dziecko” trafi w ręce łódzkich fanów sagi o magii i czarodziejach w nocy z 21 na 22 października.
“Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny o przygodach słynnego czarodzieja. Akcja książki toczy się dziewiętnaście lat po wydarzeniach opisanych w siódmym tomie powieści. Po zakończeniu nauki w Hogwarcie losy głównego bohatera wciąż pozostają skomplikowane. Na Harryego Pottera, zapracowanego urzędnika Ministerstwa Magii, męża i ojca trójki dzieci, czekają nowe wyzwania. Powracające widma przeszłości i kłopoty z nastoletnim synem nie pozwolą bohaterowi spocząć na laurach. Gdy przyszłość zacznie złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn będą musieli stawić czoła niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.
Najnowsza część przygód czarodzieja w krajach anglojęzycznych pobiła rekordy sprzedaży i zdobyła serca czytelników. W Łodzi atrakcje wprost z Hogwartu wystartują 21 października o godz. 21., sprzedaż “Harryego Pottera i Przeklętego Dziecka” ruszy trzy godziny później. Zaprasza Empik w Manufakturze.
Saksofon w roli głównej. Zaprasza Filharmonia Łódzka [koncert]
Na scenie Filharmonii Łódzkiej wystąpi mistrzyni saksofonu Aleksandra Mańkowska.
Artystka na swoim koncie ma bardzo wiele nagród.Przyznano jej m.in. Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych i nagrodę “Primus in artibus” dla najlepszego absolwenta Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w minionym roku akademickim. Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych i jako solistka z orkiestrą Inter>CAMERATA pod dyrekcją Jakuba Bokuna w siedzibie NOSPR.
Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej w wykonaniu Aleksandry Mańkowskiej usłyszymy między innymi “Trinity Concerto” na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Pawła łukaszewskiego i suitę z baletu “Ognisty ptak” Igora Strawińskiego.
Solistce towarzyszyć będzieOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.
Koncert rozpocznie się o 19 w Filharmonii Łódzkiej przy Narutowicza 20/22.
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [spektakl]
Hamleta z Chorwacji, Mahabharatę z Francji lub brazylijską wersję Trzech sióstr Czechowa będzie można zobaczyć w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej.
Realizowany co dwa lata festiwal nadal odbywa się pod hasłem Nowa Klasyka Europy, bowiem goście z Brazylii, pracujący pod kierunkiem znanej reżyserki Christine Jatahy, związani są zawodowo z Francją.
Przedsięwzięcie finansowane jest przez województwo łódzkie i po raz pierwszy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. -Są ku temu powody – podkreśla dyrektor naczelny Teatru im.Jaracza Wojciech Nowicki. – Jeśli po każdym festiwalu ja mam na biurku teczkę składającą się z około 150 pozytywnychrecenzji ogólnopolskich, tooznacza, że najwyższa pora, by ministerstwo to zobaczyło i doceniło. Tak też się stało – dodaje Nowicki.
Być może, jeśli zdrowie pozwoli, pojawi się w Łodzi twórca jednego ze spektakli, legendarny reżyser Peter Brook. Kurator festiwalu Roman Pawłowski przypomina, że jest on nie tylko wielkim reformatorem teatru, ale i pierwszym twórcą, który dostrzegł wartość dialogu międzykulturowego. – Dzisiaj kiedy Europę próbujemy zamknąć na emigrantów, kiedy w naszym kraju i w Europie wzrasta taki lęk prze obcymi, to taki spektakl, w którym aktorzy z różnych kontynentów, z różnych kultur, opowiadają wspólnie staroindyjski epos jest jakimś cudem – dodaje Pawłowski.
Festiwal Nowa Klasyka Europy potrwa do 9 listopada.
Sprawdź program festiwalu:
21/22.10.2016, 19:00, Duża Scena Teatru Jaracza – Hamlet, reż. Oliver Frljić (Chorwacja)
Zderzenie kultur na Igrzyskach Wolności 2016 [program]
Bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie Shukira Barakazi, Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, prof. Marek Belka, a także czołowi polscy pisarze goszczą na tegorocznych Igrzyskach Wolności.
To trzydniowa impreza, która z założenia opiera się na dyskusji o najważniejszych wyzwaniach współczesnego społeczeństwa. Na Igrzyskach Wolności spotykają się intelektualiści, politycy i artyści. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem “Zderzenie kultur”. – Chcieliśmy spotkać tutaj w Łodzi przedstawicieli bardzo różnych kultur i pokazać, że tak naprawdę jesteśmy świadkami zderzenia fundamentalizmu z liberalizmem. Ten podział wcale nie idzie religiami, czy kulturami, ale nastawieniem ludzi w poszczególnych krajach – mówi Błazej Lenkowski jeden z organizatorów Igrzysk.
Wśród potwierdzonych gości wydarzenia są między innymi Shukira Barakazi ambasadorka Afganistanu w Norwegii, bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie, Oksana Zabużko ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, Żanna Niemcowa dziennikarka, córka zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji, prof. Angana P. Chatterji z Uniwersytetu w Berkeley specjalistka od hinduskiego nacjonalizmu, Eric Fassin – profesor socjologii na Uniwersytecie Paryskim, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prof. Marek Belka były premier RP i były Prezes Narodowego Banku Polskiego, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prof. Marek Safjan, Mateusz Kijowski lider Komitetu Obrony Demokracji, Tomasz Miśkiewicz – mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, a także czołowi polscy pisarze: Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman.
Każdy dzień Igrzysk Wolności zwieńczony będzie koncertem muzyki improwizowanej. Wystąpią: Bracia Oleś, Trzaska & Mazurkiewicz, Tutaj oraz Hańba.
W tym roku po raz pierwszy Igrzyska Wolności odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zasadnicza część imprezyrozpocznie się 20 października i potrwa do 22 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź harmonogram:
Piątek, 21.10.2016
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Wojska Polskiego 83, Łódź)
12.00 13.30 Przyszłość gospodarki rynkowej panel dyskusyjny z udziałem: prof. Jerzego Hausnera byłego wicepremiera RP, Stefana Kawalca byłego wiceministra finansów, współtwórcy Planu Balcerowicza, Aleksandra Łaszka Forum Obywatelskiego Rozwoju, Krassena Stancheva założyciel Institute for Market Economics z Sofii. Prowadzenie: Marek Tatała Forum Obywatelskiego Rozwoju.
13.30 15.00 Jak budować polską i europejską wspólnotę? panel dyskusyjny liderów wspólnot religijnych: Musa Czachorowski- Muzułmański Związek Religijny RP, Jerzy Samiec – biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Stas Wojciechowicz – rabin progresywny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Prowadzenie: Mikołaj Mirowski Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
15.00 16.30 Ekonomia dzielenia się panel dyskusyjny połączony z premierą piątego numeru 4liberty.eu Review: Mate Hajba – Free Market Foundation (Budapeszt), Kalle Palling poseł do Parlamentu Estonii, Krystof Krulis – AMO Research Centre (Praga). Prowadzenie: Olga Łabendowicz redaktor naczelna 4liberty.eu Review.
17.00 18.30 Codzienność uchodźców z Syrii spotkanie z Wojciechem Tochmanem z Instytutu Reportażu. Prowadzenie: Joanna Łopat Libert!
18:30 – 20:00 Międzymorze mrzonka czy nowa strategia bezpieczeństwa panel dyskusyjny z udziałem: prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego doradcy Prawa i Sprawiedliwości, Uniwersytet Łódzki, Detmara Doeringa Fundacja im. Friedricha Naumanna, Mariusza Ruszela Politechnika Rzeszowska, Marcina Frenkela Libert!. Prowadzenie: Krzysztof Iszkowski – Libert!
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102, Łódź)
20.30 22.00 Tożsamości Europy Środkowo Wschodniej spotkanie z pisarzem Andrzejem Stasiukiem. Prowadzenie: Piotr Augustyniak – Libert!
22.30 Koncert: TUTAJ
23.30 Afterparty
Joanna Woś gościem Akademii Muzycznej w Łodzi[spotkanie]
Primadonna Teatru Wielkiego w Łodzi Joanna Woś będzie gościem studentów łódzkiej Akademii Muzycznej.
To już kolejne z serii spotkań z wybitnymi śpiewakami, na które licznie przybywają studenci wokalistyki i publiczność. Artyści opowiadają chętnie o swojej karierze, studiach, tremie, tajnikach techniki śpiewu i wielu innych tematach, o które odważnie pytają adepci sztuki śpiewu. W poprzednich latach gośćmi młodych miłośników opery byli: Iwona Sobotka, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek i Tomasz Sławiński.
Wieczór z Joanną Woś w Akademii Muzycznej to nie tylko rozmowa, ale również koncert, podczas którego śpiewaczka wystąpi wspólnie z pianistką Ewą Szpakowską.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 21 października w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4, godzina 18.00, wstęp wolny.