Będzie wydawnictwo poświęcone Konopnicy
Nasze Miejsce. Nasze dziedzictwo” – pod takim hasłem zorganizowano w Konopnicy w powiecie wieluńskim konferencję naukową. Efektem spotkania będzie wydanie pierwszej książki opisującej dzieje miejscowości. Gmina może pochwalić się licznymi atrakcjami, między innymi grodziskiem z XIV wieku.

Konopnicą od lat interesują się naukowcy. – Są tutaj znakomite, łatwo dostępne zabytki. Znajduje się tutaj dworek, który jest własnością Politechniki Łódzkiej. Każdy może go zwiedzić. Otoczony jest pięknym Parkiem Starowiejskim. Na uwagę zasługuje kościół św. Rocha, który powstał w XVII wieku. Przetrwał równieżdrewniany młyn wodny- opowiadaLubomira Tyszler z Uniwersytetu Łódzkiego, która od dekady zajmuje się badaniemprzeszłościKonopnicy. Grodzisko w okolicach Konopnicy to w opinii badaczy jedno z największych i najciekawszych średniowiecznych założeń obronnych centralnej Polski. Według najnowszych badań, było użytkowane od późnego średniowiecza (XIV w.) aż do okresu nowożytnego (przełom XVI i XVII w.). – Grodzisko jest formą naturalną, w przeszłości częściowo przekształconą przez człowieka przez uformowanie wałów i fos – dodaje Tyszler.
Mimo bogatej historii Konopnica do dziś nie ma własnego wydawnictwa opisującego jej dzieje. – Brakuje nam wydawnictwa, które zebrałoby wszystkie wiadomości dotyczące Konopnicy w jedną całość. Mamy ciekawe informacje o kościele, o dworku, natomiast grodzisko jest do dziś wielką zagadką. Ta konferencja przyczyni się do wydania pięknej publikacji -zapowiada wójt Konopnicy, Grzegorz Turalczyk.
Jak zaznacza wójt, książka o której mowa nie będzie jeszcze monografią, ale w przyszłości gmina chce wydać kompleksowe wydawnictwo opowiadające o Konopnicy.