Polski poeta kina. Wspominamy Andrzeja Wajdę [ROZMOWY]
Filmowcy, przyjaciele i widzowie wspominają reżysera Andrzeja Wajdę. Mistrz polskiego kina zmarł 9 października w wieku 90 lat.
![Polski poeta kina. Wspominamy Andrzeja Wajdę [ROZMOWY] 1 29157 6a933ae9a28ef75820b7c71f720aa81d](/wp-content/archiwum/files/29157-6a933ae9a28ef75820b7c71f720aa81d.jpg)
Andrzej Wajda po raz ostatni publicznej wystąpił we wrześniu podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wtedy przedpremierowo pokazano jego ostatni film “Powidoki”. Była to też część obchodów 90. urodzin reżysera.
Czytaj także: Nie żyje Andrzej Wajda
“Powidoki” toczterdziesty film w karierze reżysera i jednocześnie powrót Wajdy do Łodzi po ponad 40 latach.
W 1953 roku Wajda ukończył studia w łódzkiej Szkole Filmowej. W 1974 roku w Łodzi zrealizował swój – jak sam podkreślał – najważniejszy film, czyli “Ziemię obiecaną”.
Czytaj także: Urodziny Andrzeja Wajdy i łódzkie “Powidoki” na Festiwalu w Gdyni
Ostatni obraz w karierze artysty, “Powidoki”,opowiada o awangardowym artyście Władysławie Strzemińskim. Zdjęcia powstałymiędzy innymi przy ulicy Włókienniczej, w siedzibie Kina Tatry i w Muzeum Sztuki. – Musieliśmy w tym filmie pokazać szarą Łódź z lat pięćdziesiątych. Taką ją poznałem, kiedy przyjechałem tu na studia – mówił Andrzej Wajda podczas kręcenia zdjęć do “Powidoków”.
Reżyser, odbierając w Gdyni jubileuszowe wydawnictwo z okazji urodzin, zapewniał, że pracuje już nad kolejnym projektem filmowym. – Dla starego reżysera pełna sala w kinie to najpiękniejsza chwila, jakiej może dożyć. Jestem bardzo szczęśliwy. Ale mam głębokie przekonanie, że to dopiero początek. 90 lat to przecież nie tak dużo – mówił Andrzej Wajda w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Czytaj także: Łódzkie “Powidoki” Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara
Krótko po festiwalu “Powidoki” zostały ogłoszone polskim kandydatem do Oscara. Oficjalna premiera filmu miała się odbyć w styczniu w Łodzi.
Posłuchaj wspomnień o Andrzeju Wajdzie:
Nazwa | Plik | Autor |
Mieczysław Kuźmicki, wieloletni dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Tomasz Raczek, krytyk filmowy | audio (m4a) audio (oga) | |
Michał Oleszczyk, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni | audio (m4a) audio (oga) | |
Prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzo | audio (m4a) audio (oga) |
Andrzej Wajda był autorem tak słynnych obrazów jak”Człowiek z żelaza”, “Panny z Wilka”, “Ziemia Obiecana” czy “Katyń”. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej.
16 lat temu, 26 marca 2000 roku, Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Odbierając statuetkę powiedział, że traktuje te nagrodę jako wyraz uznania dla całego polskiego kina. Wykorzystał też okazję, by podziękować Amerykanom za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. – Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować Amerykańskim przyjaciołom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i struktur bezpieczeństwa” – mówił. Statuetkę Oscara Andrzej Wajda przekazał do muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdują się też w nim tez wcześniejsze trofea reżysera: Złota Palma z Cannes, którą otrzymał za “Człowieka z żelaza” i Złoty Lew z Wenecji za całokształt pracy artystycznej.
Czytaj także: Andrzej Wajda w Radiu Łódź [ARCHIWALNE NAGRANIA]
Andrzej Wajda był także twórcą takich filmów, jak “Kanał”, “Popiół i diament”, “Wesele”, “Pan Tadeusz” i “Tatarak”. Wiele jego dzieł na stałe weszło do historii polskiego kina, kilka było nominowanych do Oscara. Reżyser od 1997 roku był członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wylansował gwiazdy naszego kina, między innymi Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego i Krystynę Jandę.
Andrzej Wajda angażował się też w działalność polityczną, był członkiem komitetu doradczego “Solidarności”, a w 1989 roku – Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora I kadencji. W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia.
Reżysera pożegnała między innymi Kancelaria Prezydenta. “Zmarł Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, laureat Oscara. Cześć Jego pamięci” – napisano na jej profilu na Twitterze.
Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października. Miał 90 lat.Zostanie pochowanyw Krakowie, na Salwatorze. Dokładna data ceremonii pogrzebowej zmarłego reżysera nie jest jeszcze znana. O woli rodziny poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |