Środa, 5 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Szwalnia.DOK. Nowy festiwal teatralny w Łodzi [PROGRAM]
Na mapie łódzkich festiwali teatralnych pojawił się nowy projekt. To “szwalnia.DOK”, czyli wielomiesięczny przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu.
Będzie to prezentacja zjawisk z zakresu non-fiction oraz verbatim, na którą złożą się także wydarzenia teatralne, filmowe i sztuki wizualne. W festiwalu wezmą udział artyści miedzy innymi z Ukrainy. – W programie mamy aż 15 wydarzeń. One są bardzo trudne do pogrupowania. Zarówno tematy, jak i formy wyrazu bardzo się ze sobą przenikają. Ale na pewno trzeba zwrócićuwagę na międzynarodowe koprodukcje, jak chociażby spektaklTeatru Trans-Atlantyk – mówi Patrycja Terciak z Teatru Szwalnia.
Poza propozycjami dla młodzieży i dorosłych, Szwalnia proponuje równieżsekcje dla dzieci. Finałem projektu będzie premiera spektaklu opartego na licznych pobytach Marcina Brzozowskiego w irackim Kurdystanie. – Ja tak naprawdę jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądać. Wciąż mam poczucie, że to dopiero początek tego projektu, że tam trzeba wracać. Mam bogatą dokumentację tego, jak tam się żyje, tak naprawdę z pierwszej linii frontu – dodaje szef Szwalni
Na inaugurację festiwalu 5 październikazaplanowano interaktywnykoncert tradycyjnych pieśni ukraińskich. Wszystkie wydarzenia w ramach przeglądu “szwalnia.DOK”potrwają do 11 grudnia.
Wszystkie wydarzenia w ramach przeglądu są bezpłatne.

“Ugryźć Sienkiewicza”. Jak przekonać uczniów do noblisty? [projekt]
Czterodniowy projekt pod hasłem “Ugryźć Sienkiewicza” to propozycja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która ma zachęcić młodych ludzi do sięgania po twórczość noblisty.
Poza wykładami, zaplanowano koncert muzyki filmowej, warsztaty tworzenia komiksu i spotkania z gośćmi. – To festiwal Sienkiewicza, który zorganizowaliśmy z myślą o młodych ludziach, ale nie tylko, bo wszystkie wydarzenia są otwarte. Chcieliśmy ugryźć Sienkiewicza praktycznie z każdej strony. Stąd dwa dni wykładów, koncert, spotkanie z Magdaleną Zawadzką, czy nocny maraton z “Trylogią” Sienkiewicz – mówi Ewa Baranowska z biblioteki.
Organizatorzy projektu podkreślają, że wiedza o Sienkiewiczu wśród młodzieży wciąż ograniczona jest do lektur szkolnych. – To nie jest dobre skojarzenie. My chcemy pokazać Sienkiewicza jako bardzo ciekawą osobowość, a przez to zachęcić do sięgania po jego twórczość. Mamy nadzieję, że to się uda – dodaje Baranowska.
Wydarzenia w ramach projektu “Ugryźć Sienkiewicza” potrwają do 7 października.
W 2016 roku przypada setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza.
10.00-10.15 Rozpoczęcie drugiego dnia konferencji, powitanie uczestników
10.15-10.50 Między prawdą, a wymysłem – kim byli główni bohaterowie Trylogii Henryka Sienkiewicza – dr Sebastian Adamkiewicz (Muzeum Tradycji Niepodległościowych)
10.50-11.25 Wizja Polski w publicystyce społeczno-politycznej Henryka Sienkiewicza dr Kamil Śmiechowski (UŁ)
11.25-11.40 Przerwa kawowa
11.40-12.15 120 lat historii wydawniczej Quo vadis – najlepsze edycje, najpiękniejsze książki –
dr Jacek Ladorucki (UŁ)
12.15-12.50 Moda w czasach Sienkiewicza – dr Łukasz Grzejszczak (Muzeum Miasta Łodzi)
12.50-13.15 Wręczenie nagród laureatom konkursu Być jak Hoffman
Miejsce: Sala konferencyjna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

Od Matejki do Wojtkiewicza. Mistrzowie polskiego malarstwa w Muzeum Pałac Herbsta [wystawa]
Bogata kolekcja XIX-wiecznego polskiego malarstwa prezentowana jest na wystawie w Muzeum Pałac Herbsta.
Wartoprzeczytać
W pierwszej części łódzkiej wystawy dominują wątki związane z twórczością Jana Matejki. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się między innymi: Otrucie królowej Bony (1859), Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie (1859), Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III (1867). Ponadto będzie można obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe, a także pokazywane po raz pierwszy w Łodzi zbiory malarza, elementy strojów, biżuteria czy wyroby rzemiosła artystycznego.
Druga część ekspozycji obejmie między innymi prace takich artystów, jak: Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz. To świetna okazja, by przekonać się, jak różnorodni byli to twórcy, a także prześledzić ich próby znalezienia nowych środków wyrazu.
W trakcie trwania wystawy Muzeum Pałac Herbsta proponuje również bogaty program edukacyjny kierowany do różnych grup odbiorców. Podczas licznych wykładów, spotkań dla dorosłych, warsztatów rodzinnych będzie możliwość bliższego poznania pokazywanych na wystawie dzieł oraz sylwetek ich twórców.
Wystawa będzie czynna do 15 października 2017 roku.

Trzecie mikrogranty od festiwalu Transatlantyk [nabór]
Można już składać wnioski na trzecią edycję mikrograntów w ramach festiwalu Transatlantyk. To wsparcie finansowe na wydarzenia, które będą współtworzyć program filmowej imprezy.
W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców do czynnego włączania się w działalność kulturalną. – Jesteśmy otwarci na wszystkie ciekawe pomysły, który pomogą zaktywizować lokalne społeczności. Od warsztatów po twórcze spotkanie z ulubionym artystą, wystawę sztuki w ciekawej przestrzeni miejskiej czy spektakl. Lato zachęca łodzian do wychodzenia z domów – mamy nadzieję, że ze swoimi pomysłami wyjdą na łódzkie ulice, a projekty zachęcą do integracji lokalnej społeczność – mówi koordynatorka projektu, Anna-Maria Peczyńska.
Na mikrogranty mają szansę wszystkie wydarzenia związane z szeroko pojętą kulturą. – To może być wystawa fotografii, to może być projekt społeczny angażujący starsze osoby. To może być wszystko, co jest połączone z kulturą i sztuką – dodaje Katarzyna Pajzderska z Transatlantyku.
Nabór trwado 14 października.Wnioski do pobrania i szczegółowe informacje są dostępne na stronie festiwaluTransatlantyk.. Ogłoszenie wyników planowane jest 21 października.
