Piątek, 30 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Rosyjska dusza w łódzkiej Filharmonii [koncert]
Yulianna Avdeeva, laureatka XVI Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpi w łódzkiej Filharmonii.
Rosyjska pianistka koncertuje w słynnych salach Europy, wykonując zarówno utwory dawne, jak i XX-wieczne. Rozgłos zyskały jej interpretacje na instrumentach historycznych. Występowała wielokrotnie na Festiwalu “Chopin i jego Europa”.
W programie koncertu znalazł sięI Koncert fortepianowy b-moll op. 2 Piotra Czajkowskiego – to jeden z najbardziej znanych na świecie koncertów fortepianowych. Usłyszymytakże powszechnie lubiane Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.
Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Michael Zilm, dyrygent nagradzany w międzynarodowych konkursach.
Koncert odbędzie się w piątek (30 września) o 19 w Filharmonii Łódzkiej przy Narutowicza 20/22.

Promised Land Art Festival. Poznaj najlepszych twórców animacji i gier [festiwal]
Promised Land Art Festival to pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja połączona z warsztatami poświęconymi rysunkowi, grafice komputerowej, efektom specjalnym oraz sztuce animacji. Wydarzenie organizowane jest przez twórcę kultowej gry “Wiedźmin”.
W ramach czterodniowej imprez zaplanowano prelekcje, warsztaty, które opierać się będą o produkcję animacji, projektowanie postaci i tworzenie grafik. Zaplanowano też prezentacje na żywo – na oczach zgromadzonych uczestników ilustratorzy i rzeźbiarze będą tworzyć dzieła i na bieżąco je komentować. Dzięki temu polscy twórcy gier będą mogli podzielić doświadczeniami ze światową branżą.
Sprawdź szczegółowy program: kliknij
Wykłady i warsztaty poprowadzi 40 wybranych specjalistów z całego świata pracujących przy nagradzanych produkcjach filmowych i grach. Promised Land Art Festival to także okazja do zaprezentowania swoich prac i umiejętności.
1 października zaplanowano dzień otwarty dla posiadaczy biletów Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Będzie można się przekonać, jak powstają najlepsze gry i filmy.
Impreza odbywa się w łódzkim EC1do30 września.

Manufaktura Fashion Week / Fast Fashion po raz jedenasty [moda]
Pokazy, showroomy, spotkania z projektantami – tak zapowiada się 11. edycja Manufaktura Fashion Week / Fast Fashion.
W czasie pokazów zaprezentują się nowe marki, które w tym roku po raz pierwszy zagościły w Manufakturze. Swoje kolekcje zaprezentują czołowi polscy projektanci, m.in. Tomaotomo, Agaty Wojtkiewicz, marki Pajonk, a także znany z programu “Project Runway” Michał Zieliński, twórca marki Vandis. Nie zabraknie spojrzenia na modę absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – Natalii Czyżyk, Alicji Woszkowskiej, Rafaela Wesołowskiego, Anny Zaworskiej i Agaty Flis.
Będzie również sobotnia noc zakupów.Co roku podczas weekendowego święta dobrego stylu można nie tylko zapoznać się z najnowszymi kolekcjami marek dostępnych w Manufakturze, ale także zakupić unikatowe projekty polskich twórców.
Sprawdź program:
Piątek, 30.09 Wojtkiewicz, Józefczyk, Zaworska, Pajonk, Blessus

Program 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi [festiwal]
Ponad 200 wydarzeń znalazło się w programie 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
Wśród atrakcji imprezy jest między innymi strefa Star Wars i Manga Corner. Zaplanowano także premierę antologii komiksów z legendarnego magazynu “Relax” i spotkania z goścmi festiwalu. – Do tej pory nie mieliśmy tylu znakomitych zagranicznych gości. Przyjadą najlepsi rysownicy i twórcy komiksów i gier z całego świata – mówi Adam Radoń pomysłodawca festiwalu.
Gośćmi tegorocznego MFKiG będą m.in. Milo Manara, Tanino Liberatore, Scott McCloud, Joan Cornella, Marvano, Bedu, Simon Bisley, David B., Ulises Farinas, Paul Tobin, Tyler Crook, Joel Alessandra, Heikki Ronkko oraz łowca talentów z Dark Horse Daniel Chabon. Nie zabraknie teżplejady polskich twórców, w tym Marzeny Sowy, Katarzyny Niemczyk, Bereniki Kołomyckiej i Andrzeja Nowakowskiego.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to także zmagania konkursowe uczestników. – Drużyny będą rywalizować w turniejach “Counter-Strike: Global Offensive” oraz “League of Legends” – wymienia Radoń.
W tym roku festiwal rozgrywa się w przestrzeniach Atlas Areny, EC1 i na stadionie miejskim. 1 października uczestnicy festiwalu mogą skorzystać z dnia otwartego w ramach Promised Land Festival w EC1.
Wartoprzeczytać
Imprezapotrwa do 2 października.
Sprawdź szczegółowy program festiwalu: kliknij

Notatki z podziemia. Muzyka i sztuka w Europie Wschodniej [wystawa]
Jakie są związki między artystami wizualnym i muzykami w komunistycznej Europie Wschodniej? Można się o tym przekonać na wystawie w ms2 “Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994”.
W latach 70. sceny całego świata stały się miejscem wyszukanych spektakli świetlnych, niespotykanych rekwizytów i teatralnych kostiumów. Wykonawcy wskazywali trendy w modzie.
Później, w latach 80., polem dowizualnej ekspresji stały się teledyski muzyczne. Okres zimnej wojny to czas powstawania własnych scen jazzowych, popowych i rockowych w krajach Europy Wschodniej.
Na wystawie w ms2 zobaczymy między innymifilmy 8 mm, nagrania wideo tworzone przez sampling oficjalnych programów, dźwięczące rzeźby i zaimprowizowane instrumenty, samizdatowe ziny i kasety. Większość z nich nigdy dotąd nie było pokazywanych na żadnej wystawie. Nie interesowały ani historyków sztuki, ani krytyków muzycznych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace między innymi następujących artystów: AG. Geige, Aktual, Autoperforationsartisten, A.E. Bizottsg, Andrzej Bieżan, Gbor Bódy, Borghesia, Micha Brendel, Frank Bretschneider, Wojciech Bruszewski, Vladislav Burda, Ladislav Chocholouek, Siergej Czernow, Robert Conrad, Gyrgy Galntai, Marina Grinić i Aina mid, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski.
Ekspozycji towarzyszyć będą między innymi warsztaty familijne pod hasłem “Disco party”, czy zajęcia edukacyjne “Neo, neo”. Planowane są także oprowadzania kuratorskie.
Wystawę”Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994″ można oglądać do 15 stycznia w ms2 przy ulicy Ogrodowej 19 w Łodzi.
