Poniedziałek, 26 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Tosiek. V Mały Festiwal Filmów Polskich w Skierniewicach [kino]
Impreza poświęcona jest pochodzącemu z tego miasta operatorowi filmowemu Antoniemu Nurzyńskiemu. Na program festiwalu złożą sie cztery filmy, które zostaną zaprezentowane w Kinoteatrze Polonez. Będą także spotkania z reżyserami i koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.
26.09.2016 r. |poniedziałek, 91 min. |19:00
WSZYSTKO GRA (2015), Polska, reż. Agnieszka Glińska
Dystrybutor: Next Film
Prelekcja: Grzegorz Pieńkowski PF DKF
Obsada: Eliza Rycembel, Kinga Preis, Stanisława Celińska, Paweł Wawrzecki iin.
To historia oposzukiwaniu szczęścia, miłości iradości życia. Siłą tego nowego polskiego musicalu są jego bohaterki: babcia, matka, córka- wszystkie są osobami charakternymi. Łączą wsobie ciepło iwyraziste poglądy znutą ekscentryzmu iniebanalności. Zosia (Eliza Rycembel) próbuje zmienić świat za pomocą sztuki. Jej mama (Kinga Preis) niespodziewanie spotyka na swojej drodze kogoś wyjątkowego. Babcia (Stanisława Celińska) ukrywa tajemnicę zprzeszłości.
Uwaga: po filmie spotkanie zreżyserką Agnieszką Glińską
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt w Łodzi [festiwal]
Na siedem dni z teatrem, filmem i animacjami zaprasza Międzynarodowy Festiwal Sztuk i Animacji AnimArt.
Do miasta przyjadą lalkarze z ponad 30 krajów. – To intensywne siedem dni wydarzeń – zapowiada dyrektor Teatru Arlekin w Łodzi Waldemar Wolański. – Codziennie będziemy mieć 10-12 spektakli, a łącznie będzie ich ponad 60. A będą to produkcje z Nowej Gwinei, Malezji, Wenezueli czy Brazylii.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć nietypowe lalki. – Odwiedzi nas grupa z Nowej Zelandii – dodaje rzecznik teatru Ewa Kwiecińska-Kotwasińska. – Przedstawią prawdziwy, etniczny, maoryski teatr. Będą przepiękne, rzeźbione, drewniane lalki. Przyjedzie do nas również teatr z Włoch, który zaprezentuje lalki robione na szydełku.
Za część filmową odpowiada MOMAKIN. -Lalka filmowa jest niezwykła, tajemnicza i bardzo pociągająca – przekonuje Paulina Zacharek, MOMAKIN. – Skupiamy się na rewolucjach, bo taki jest nasz temat przewodni. Przedstawimy je w różnych formach.
Wydarzenia będą odbywały się w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych czy Teatrze Nowym.
To największy festiwal teatrów lalkowych w Polsce. Podczas tegorocznej edycji w Łodzi gościć będzie festiwal wędrowny “World Puppet Carnival”, który jest poświęcony entuzjastom sztuki lalkowej. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Waldemar Wolański.Imprezaodbywa się po raz drugi, a zainauguruje ją wielka parada,która wyruszy spod Pasażu Schillera, a jej uczestnicy przejdą do Manufaktury. Festiwal zakończy się w piątek, 30 września.
10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016 [wystawa]
50 miniatur tkackich z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii, wyłonionych spośród 210 zgłoszonych do konkursu zobaczymy w ramach wystawy 10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016.
Organizowany od 1993 roku Baltic Mini Textile Gdynia (wcześniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie. W tym roku świętowana jest jego 10. odsłona.
Wśród wyeksponowanych miniatur wyróżnić można dwa typy prac: tradycyjny, a więc nawiązujący do tradycyjnych technik tkackich, i nowatorski, świadomie przekraczający granice gatunku, poszukujący nowych rozwiązań. W realizacjach należących do pierwszego z nich główny nacisk położono na perfekcyjność warsztatu i wykorzystanie cech włókna.
Artyści realizują swe dzieła w czasochłonnej technice gobelinowej, haftu autorskiego, szydełkowania czy aplikacji. Miniaturowa skala pozwala zaś odbiorcy podziwiać właściwości materiału, jego strukturę, fakturę, kolor, relację włókien ze światłem, wreszcie precyzję techniki, kunszt warsztatu.
Po ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (czynnej do 16.10.2016), wystawę będzie można zwiedzać w Niemczech, w rejonie Środkowej Frankonii.
Wystawa “Majstersztyk po łowicku [region]
W muzeum w Łowiczu można oglądać wystawę zatytułowaną “Majstersztyk po łowicku. Na ekspozycji, prezentującej dzieje rzemiosła łowickiego od czasów średniowiecza po współczesność, zostały pokazane unikalne narzędzia i wyroby, sztandary cechowe i fotografie oraz bezcenne dokumenty pochodzące z zasobu Archiwum w Łowiczu.
Sięgające XVII wieku szczątki 15 zespołów łowickich cechów i zgromadzeń rzemieślniczych należą do najbogatszych na Mazowszu. Wśród prezentowanych na wystawie materiałów archiwalnych znalazły się m.in. księga wpisów cechu łowickich szewców prowadzona od 1631 r. oraz odpis przywileju Jana Kazimierza z 1652 r. dla cechu stolarzy, szklarzy i tokarzy z podpisem króla i suchą pieczęcią jego kancelarii.
Specjalnie na wystawę “Majstersztyk po łowicku wrócił z pracowni konserwatorskiej Sztandar Zgromadzenia Majstrów Cechu Rzeźniczego w Łowiczu z 1909 r. Konserwacja sztandaru została przeprowadzona w ramach projektu: “Historia nićmi utkana konserwacja XVII pocz. XX w. tkanin w celu prezentacji na ekspozycjach stałych muzeum, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na ekspozycję składa się też bogata kolekcja narzędzi, maszyn i wyrobów rękodzielniczych ukazujących bogactwo zawodów rzemieślniczych, a także kunszt artystyczny poszczególnych majstrów.
Ekspozycja będzie czynna do końca października.