Niedziela, 18 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Urbanator Days.Koncert Michała Urbaniaka [muzyka]
W sobotę (17 września) rozpoczęła się 10. edycja Urbanator Days. W Łodzi odbyły się warsztaty prezentujące grę w różnych stylach muzycznych. Zwieńczeniem wydarzenia będzie niedzielny koncert Michała Urbaniaka, który wraz z zespołem zagra w Pasażu Schillera.
Już po raz dziesiąty wybitny muzyk Michał Urbaniak zorganizował warsztaty w ramach Urbanator Days. Są one skierowane do młodych i utalentowanych pasjonatów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Uczestnikom pomogli tym specjalnie zaproszeni goście, wybitni amerykańscy muzycy jazzowi, którzy kształcili aspirujących wokalistów, jazzmanów i hiphopowców.
Nieważny jest jednak ulubiony gatunek muzyczny, ani wykształcenie. Warsztaty skierowane były zarówno do amatorów, uczniów szkół muzycznych jak i zawodowców. – Chodzi przede wszystkim o wspólną zabawę, wymianę pozytywnej energii i celebrację muzyki – podkreślał Michał Urbaniak. – Te warsztaty to nie jest szkolenie, to bardziej socjalne spotkanie z młodzieżą. Przywożę znakomity zespół, z którym następnego dnia zagram koncert – dodaje.
Finałowy koncert imprezy odbędzie się w niedzielę, o godzinie 17:00 w Pasażu Schillera. Obok Michała Urbaniaka i jego zespołu na scenie pojawią się również uczestnicy warsztatów.

Małe i duże filmowe podróże. Kino dla dzieci [film]
Kino Charlie przygotowało specjalną ofertę dla dzieci w ramach 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci – Małe i duże filmowe podróże.
Impreza skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Młodzi widzowie będą mogli wybrać swojego ulubionego bohatera. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych, połączonych z językiem francuskim. Dodatkową atrakcją będą konkursy z edukacyjnymi nagrodami, a także stoiska plastyczne.
2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci potrwa od 17 do 23 września.
Sprawdź program:
17 września (sobota) 10:30 Wielka wyprawa Molly (70) 10:30 Jak ukraść psa (109) 12:00 BEZPŁATNE WARSZTATY EKOLOGICZNE 12:30 Sekrety wojny (95)
18 września (niedziela) 10:30 Kacper i Emma na Safari (75) 10:30 Syn Winnetou (90) 12:00 BEZPŁATNE WARSZTATY EKOLOGICZNE 12:30 Biuro detektywistyczne. Stella nostra (80)

Poezjomat w OFF Piotrkowska. Posłuchaj wierszy współczesnych poetów [poezja]
Na terenie strefy OFF Piotrkowska stanął poezjomat. Usłyszymy w nim wiersze polskich i czeskich współczesnych poetów.
Poezjomat to instalacja autorstwa czeskich literatów skupionych wokół projektu “Pina na ulici”. Był on już prezentowany w różnych miastach świata, m.in. w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Tym razem zawita w Łodzi i pozostanie tu do końca października.
Po polskiej stronie pojawią się:
Andrzej Strąk Wieczór autorski w Łodzi
Izabela Kawczyńska Na wysokościach, na kolanach, niebo
Kacper Bartczak Organizm i wiersz
Krzysztof Kleszcz Eternity
Maciej Robert Chojny, Komorniki
Monika Mosiewicz Paciamcia
Piotr Gajda Apokryf
Piotr Grobliński x x x (nasze życie jest obliczone)
Przemysław Owczarek Tramwaj się
Rafał Gawin I już
Robert Rutkowski Grudzień, późny wieczór
Zuzanna Ogorzewska Gra w Bałuty
Po stronie czeskiej:
Radek Mal (przeł. Michal Tabaczynski)
Bogdan Trojak (przeł. Michal Tabaczynski)
Petr Borkovec (przeł. Michal Tabaczynski)
Marie stn (przeł. Zofia Bałdyga)
Jan Tsnohldek (przeł. Zofia Bałdyga)
Ondej Buddeus (przeł. Zofia Bałdyga)
Kateina Rudenkov (przeł. Zofia Bałdyga)
Jon Hjek (przeł. Zofia Bałdyga)

UNIQA Art Łódź. Kolejna instalacja w przestrzeni miejskiej [instalacja]
Na fasadzie kamienicy przy Piotrkowskiej 29 w Łodzi zamontowano nową, wielkoformatową instalację autorstwa amerykańskiej artystki Crystal Wagner. To kolejny element międzynarodowego projektu UNIQA Art Łódź.
Do tej pory w ramach projektu powstał już między innymi mural w strefie OFF Piotrkowska, a słupy plakatowe zamieniono na ogromne przedmioty z okresu PRL-u. Nowa instalacja powstaje we współpracy ze studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. – Artystka stworzyła instalację, która oplata narożną kamienicę. Chodzi o to, by wpisywała się w szczegóły architektoniczne. Jest wielobarwna i stworzona z materiału, z którego robi się między innymi latawce – mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, które koordynuje cały projekt.
Crystal Wagner podkreśla, że w swojej pracy inspiruje się przede wszystkim naturą. – Interesują mnie naturalne formy i struktury, koncepcja rodzi się z natury, a najfajniejszą rzeczą w pracy w przestrzeni publicznej jest to, że wszyscy mogą obserwować proces powstawania instalacji – dodaje artystka.
Instalację będzie można oglądać do połowy grudnia.
Wartoprzeczytać
