Sobota, 17 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Inauguracja 39. Łódzkich Spotkań Teatralnych w Pabianicach [spektakl]
39. edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych wystartuje w Pabianicach. Od 2011 roku festiwal promujący nowe zjawiska teatralnej alternatywy, organizowany jest w formule regionalnej.
W tym roku w dziewięciu miastach regionu prezentowane będą spektakle teatru obrazu, a przed każdym z nich odbędzie się forum wprowadzające w tematykę.
Na inauguracji publiczność zobaczy jedną z dwóch produkcji przygotowanych specjalnie na festiwal: spektakl “Impro City Pabianice”. Tworzą go artyści z Polski i Japonii.
Spektakl można zobaczyć o godz.19 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach, a poprzedzi go półgodzinne forum dyskusyjne o teatrze obrazu.
Za tydzień Łódzkie Spotkania Teatralne odwiedzą Radomsko.
Babie lato w Skansenie [plener]
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do wspólnego pożegnania lata. Dla uczestników “Babiego lata w skansenie” przewidziano moc atrakcji.
Uczestnicy będą mogli zwiedzić ekspozycję “Łódzka praczka” i zobaczyć jedną z najstarszych maszyn elektrycznych. Kolejny punkt programu to zwiedzanie kościoła pod okiem przewodnika. Z kolei amatorzy rękodzieła podczas “Babiego lata” będą mieli okazję spróbować sił twórczych podczas warsztatów artystycznych “Tajemnice jedwabnika”. Uczestnicy wykonają obrazki techniką aplikacji inspirowane wierszem Marii Konopnickiej “Pranie”, otrzymają także garść wiedzy na temat rodzajów tkanin i dzianin, ich właściwości i pochodzenia.
Imprezę uświetni koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z Łodzi, który odbędzie się w zabytkowym kościele w skansenie. Wystąpi kwartet smyczkowy i orkiestra kameralna “Łódzkie smyczki”, a także solistka Natalia Kowalska grająca na akordeonie.
Dla wzmocnienia sil witalnych w trakcie sobotniej imprezy restauracja Łaźnia, działająca na terenie muzeum w dawnej “łaźni” Geyera, przygotuje specjalne menu: “Smaki na koniec lata”, m.in. ciasto ucierane ze śliwkami.
Babie lato w Skansenie rozpocznie się o godz. 11.00 w sobotę, 17 stycznia i zakończy się o godz. 16.00. Zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282.
1000 razy “Szalone nożyczki”. Kup bilet za złotówkę [teatr]
1 października Teatr Powszechny w Łodzi po raz tysięczny zagra spektakl “Szalone Nożyczki”. Na jubileuszowy pokaz będzie można kupić bilet za symboliczną złotówkę. Sprzedaż rusza w sobotę, 17 września.
Polska prapremiera spektaklu odbyła się w marcu 1999 roku właśnie na deskach Powszechnego w Łodzi. Od tej pory “Szalone nożyczki” zobaczyło ponad 400 tysięcy widzów. Jak mówi dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska takiego sukcesu nie dało się przewidzieć. – Zawsze przypominam taką anegdotkę. Równolegle robiliśmy wtedy “Skąpca” Moliera. Grupa zaangażowana w ten spektakl była zachwycona. Z kolei ci, którzy pracowali przy “Szalonych nożyczkach” byli bardzo pesymistyczni. Przychodzili do mnie i prosili, żebym wycofała się z tego projektu. Postanowiłam jednak zaryzykować – dodaje dyrektor Pilawska.
Promocyjna cena biletu na jubileuszowy spektakl to gest w stronę publiczności. – To jest prezent za to, że są państwo z nami. Wszyscy realizatorzy, aktorzy dbają o ten spektakl i za to bardzo im dziękuje. Gdyby nie publiczność, to nie moglibyśmy stworzyć żadnej przestrzeni w teatrze. Stąd pomysł, żeby w ten sposób podziękować naszej publiczności – mówi Ewa Pilawska.
Sprzedaż biletów rozpocznie się 17 września o 13 w kasie Teatru Powszechnego przy Legionów 21. Jubileuszowe “Szalone nożyczki” zobaczymy 1 października.
Małe i duże filmowe podróże. Kino dla dzieci [film]
Kino Charlie przygotowało specjalną ofertę dla dzieci w ramach 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci – Małe i duże filmowe podróże.
Impreza skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 12 lat.Młodzi widzowie będą mogli wybrać swojego ulubionego bohatera. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych, połączonych z językiem francuskim. Dodatkową atrakcją będą konkursy z edukacyjnymi nagrodami, a także stoiska plastyczne.
2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci potrwa od 17 do 23 września.
Sprawdź program:
- 17 września (sobota) 10:30 Wielka wyprawa Molly (70) 10:30 Jak ukraść psa (109) 12:00 BEZPŁATNE WARSZTATY EKOLOGICZNE 12:30 Sekrety wojny (95)
- 18 września (niedziela) 10:30 Kacper i Emma na Safari (75) 10:30 Syn Winnetou (90) 12:00 BEZPŁATNE WARSZTATY EKOLOGICZNE 12:30 Biuro detektywistyczne. Stella nostra (80)
- 19 września (poniedziałek) 10:00 Wielka wyprawa Molly (70) 10:00 Jak ukraść psa (109)
- 20 września (wtorek) 10:00 Sekrety wojny (95)
- 21 września (środa) 10:00 Kacper i Emma na Safari (75)
- 22 września (czwartek) 10:00 Syn Winnetou (90)
- 23 września (piątek) 10:00 Biuro detektywistyczne. Stella nostra (80)
Mikołaj Malesza w galerii scenografów polskiego teatru lalek [wystawa]
Ponad 200 lalek teatralnych wykonanych według projektów Mikołaja Maleszy z kilkunastu polskich teatrów lalek można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Dział Widowisk Lalkowych w łódzkim Muzeum Archeologicznym jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie gromadzi się scenografię teatrów lalkowych. W zbiorach Działu znajdują się projekty scenograficzne i szkice, dekoracje teatralne i dzieła plastyczne. Eksponaty wystawiane były na kilkudziesięciu ekspozycjach w Polsce i w Europie. Wśród nich ważne miejsce zajmuje prowadzona od wielu lat “Galeria Scenografów Polskiego Teatru Lalek”.
W tym cyklu prezentowana jest twórczość lalkowa wielu artystów. Od 16 września można oglądać prace Mikołaja Maleszy. Wystawie “Szykowanie stołu. Galeria scenografów polskiego teatru lalek” towarzyszą też warsztaty lalkowe dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
Ekspozycja otwarta będzie do 30 listopada w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym na placu Wolności w Łodzi.