Środa, 14 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Światło, którym oddychasz [Warsztaty iluminacji]
Cykl otwartych warsztatów na temat proekologicznej iluminacji przestrzeni miejskiej organizuje fundacja Lux Pro Monumentis, organizator Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła.
Organizatorzy chcą udowodnić, że światło to najbardziej efektowne z narzędzi kreujących przestrzeń. Chcą też wykazać związek między zastosowaniem proekologicznego oświetlenia, czyli oszczędzaniem energii, a poprawą jakości powietrza, którym oddychamy.
W ramach projektu odbyły się już dwadwudniowe spotkania warsztatowe, pierwsze poświęcono architekturze, drugie – terenom zielonym. Podczas wrześniowych warsztatów iluminacją zostaną objęte place i pasaże. Wszystkie prace, powstałe podczas warsztatów,zaprezentowane zostaną podczas tegorocznej edycji Light.Move.Festival.
Potrzebne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału:Projekt artystycznej iluminacjimiejskiego placu: 14-15 września,formularz zgłoszeniowy

Łącząc kultury i religie. Spotkanie z autorem książki “Z biegiem Bugu” [LITERATURA]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na spotkanie z Adamem Wiesławem Kulikiem, połaczone z promocją książki.
Adam Wiesław Kulik jestautorem powieści, opowiadań,zbiorów poetyckich i książek reporterskich.Pracował w lubelskich tygodnikach, reportaże i wywiady z pogranicza wschodniego publikował w paryskiej Kulturze” i Zeszytach Historycznych”. Jako dziennikarz Lubelskiego Ośrodka TVP zrealizował ok. 300 filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reportaży i felietonów.
Książka Z biegiem Bugu opowiada o wędrówce przez jeden z najciekawszych regionów w Polsce, gdzie kulturę polską współtworzą kultury i religie prawosławnych, grekokatolików, Żydów, polskich Tatarów, UkraińcówiBiałorusinów.
Spotkanie odbędzie się w środę, 14 września, o godz.17.00

“Lodzer Miszmasz”. W łódzkim labiryncie kultury żydowskiej [ŚCIEŻKA HISTORYCZNA]
Łódzkie Centrum Dialogu zaprasza na opowieść o żydowskiej Łodzi. Przechodząc specjalną historyczną ścieżką można dowiedzieć się m.in. skąd wzięli się łódzcy Żydzi, czym się zajmowali, jak rozwinęli przemysł, jak wygląda ich religia.
-Miszmasz znaczy wjidisz to samo, co w języku polskim, czyli wszystkiego po trochu – mówidyrektor Centrum Dialogu, Joanna Podolska. – To opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, o radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi- wyjaśnia.
Wystawę można zwiedzać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83 od poniedziałku do niedzieli od 8.00 do 20.00.

Słomiany zwierzyniec. Warsztaty dla ETNOaktywnych [PROJEKT MUZEALNY]
Warsztaty towarzyszą wystawie “Etnozabawki, czyli KOŃstrukcje w procesie”. W ramach projektu przeprowadzane są warsztaty rękodzieła, inspirowanego sztuką ludową.
Warsztaty prowadzone sąprzez projektantów, artystów, rzemieślników, którzy na co dzień wykonują etnodizajnerskie produkty. Sąto warsztaty z tworzenia wycinanek, biżuterii ludowej, haftu i koronki, filcowania, ceramiki, szycia etnozabawek oraz malowania łowickich skrzyń.
W środę, 14 września, wykorzystany zostanienieco zapomniany surowiec, jakim jest słoma, by nadać mu kształty koników, koziołków czy baranków. W sztukę wytwarzania zabawek słomianych wprowadzi nas obeznany z nią od dzieciństwa Stanisław Kołodziej z miejscowości Wolica. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, wspomaganych przez dorosłych.
Warsztaty odbędą się 14 września w godzinach17:30-19:00.w Fabryce Sztuki przyul. Tymienieckiego 3.
Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym:[email protected] (imię i nazwisko, liczbaosób, nazwa warsztatu)
