Nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Łodzi
Nowy sezon artystyczny 2016/2017 w łódzkim Teatrze Wielkim rozpocznie opera “Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego. W sumie przygotowano sześć nowych propozycji.
NOWE PROPOZYCJE TEATRU
-To moja ulubiona opera – przyznaje dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Wojciech Rodek. – Pozycja z żelaznego repertuaru, jedna z najpiękniejszych oper skomponowana w krajach słowiańskich, w Rosji.Publiczność zawsze w sposób niezwykły przyjmuje Oniegina. Warto też podkreślić niezwykłego reżysera jakim jest Paweł Szkotak, dzięki któremu będziemy mogli oglądać tą wspaniałą sztukę.
Nowością w łódzkim teatrze jest również opera “Złote runo” Aleksandra Tansmana, której reżyserem jest Maria Sartova. – Pierwsza sceniczna realizacja tej opery to efekt współpracyTeatru Wielkiego i Festiwalu Tansmana – dodaje dyr. Rodek.
Z okazji 50-lecia teatru w styczniu zaprezentowana zostanie “Halka” Stanisława Moniuszki. – Ta opera otwierała naszą scenę – wyjaśnia Wojciech Rodek. – Żałuję, że nie można pokazać wszystkich dzieł tego kompozytora. “Halka” i “Straszny Dwór” to dwie nasze perełki.
Nie zabraknie też widowiska familijnego i tanecznego jakim będzie “Lamaila” Macieja Pawłowskiego. – To ukłon w stronę innej publiczności, niż ta która zwykle do nas przychodzi – przekonuje dyr. Rodek. – To sztuka pełna nowych technologii, a muzyka utrzymuje się w disney’owskim stylu.
Widowisko ma promować naukowe spojrzenie na otaczający nas świat. – W sztuce zobaczymy wiele elementów kosmicznych, a nawiązaliśmy współpracę z EC1, co jest dodatkowym walorem – dodaje dyrektor naczelny teatru Paweł Gabara.
Kolejna propozycja to koprodukcja Teatru Wielkiego, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego “Semele”.Sezon w połowie czerwca zakończy balet “Spartakus”, który po raz pierwszy będzie wystawiany w Łodzi. – “Spartakus”, podobnie jak i “Święto Wiosny” będą to nasze przedstawienia włączone do programu XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych – wyjaśnia dyrektor Gabara. – Wydarzenie zapowiada się bardzo atrakcyjnie, ale nie podamy szczegółów dopóki wszystkie kontrakty nie zostaną podpisane.
W styczniu 2017 roku Teatr Wielki w Łodzi będzie obchodził jubileusz 50-lecia istnienia.
PROJEKTY EDUKACYJNE
Nowy sezon artystyczny w łódzkim Teatrze Wielkim to nie tylko premiery, ale również projekty edukacyjne.Jednym z nich jest “Verdiana -Łódzki Chór Teatralny” skierowany do mieszkańców całego regionu. – Zapraszamy do wspólnego muzykowania – mówi kierownik literacki w Teatrze Wielkim w Łodzi Michał Stankiewicz. – Będziemy realizować się w repertuarze operowym, a na koniec odbędzie się koncert finałowy z muzykami.
Nie zabraknie projektów skierowanych do starszych miłośników opery. – “Sellinarium” to wykłady i seminaria dla widzów dorosłych – dodajeMichał Stankiewicz. – Dotyczyć one będą sztuki operowej, a na pierwszym porozmawiamy o Henryku Sienkiewiczu.
Nowością jest też “Bajkopera”. To zajęcia przeznaczone dla dzieci, podczas których będą czytane legendy i baśnie. – Najmłodsi będą mogli również rysować i poznawać rekwizyty z naszych przedstawień – dodajeMichał Stankiewicz.
W teatrze od kilku lat działa również Chór Dziecięcy, odbywają się spotkania wokalne “Głos pod Włos”, a z kolei młodzież do 15. roku życia może wziąć udział w warsztatach, które są połączeniem plastyki, muzyki i tańca.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |