Spalskie dożynki z udziałem pary prezydenckiej
Trwa tradycyjne święto plonów z udziałem głowy państwa. W podtomaszowskiej Spale odbywają się pokazy wiejskich specjałów, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i występy zespołów ludowych. Jest tam także plenerowe studio Radia Łódź.

Jeden z organizatorów dożynek, starosta tomaszowski,Mirosław Kukliński mówi, że stałym punktem spalskiego święta plonów jest Miasteczko Regionów, w którym na specjalnych stoiskach, prezentują się poszczególne województwa.
– Województwa chcą się zaprezentować jak najlepiej. Na stoiskach znajdziemy nie tylko wieńce dożynkowe, sątakże zespoły folklorystyczne i twórcy ludowi, którzy promują własne wyroby- podkreśla.
Nazwa | Plik | Autor |
Miasteczko Regionów | audio (m4a) audio (oga) |
Nieodłącznym elementem trwających Dożynek Prezydenckich jest pokaz wieńców.Na dużej płycie spalskiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie trwa święto plonów, w sobotę odbyła się prezentacja wieńców.
– Wieńce są ciężkie, żeby je udźwignąć potrzeba zazwyczaj dwóch osób – mówią twórczynie. – Każdy wieniec tworzy się około dwóch miesięcy. Pierwsze zboża zbierane są już w czerwcu. Na wieniec składają się kłosy wszystkich zbóż, jarzębina, orzechy, zioła i kwiaty – tłumaczą.
Dożynki w Spale to wiele atrakcji, w których udział bierzepara prezydencka. W sobotę prezydent z małżonką odwiedzili m.in.Tomaszów Mazowiecki. Pani prezydent wzięła udział w konkursie wieńców i objęła patronatem otwarcie pracowni sensorycznej w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. W tym samym czasie prezydent podpisywał akt erekcyjny pod nową, pierwszą w Polsce, halę lodową.
Dożynki prezydenckie w Spale po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |