Niżyński. Pożegnanie kultowego monodramu
“Niżyński” wraca do Łodzi po trzech latach nieobecności. Przez osiem lat grany był w Teatrze Jaracza, później, przez dwa lata prezentowany był na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

Monodram Maćkowiaka to historia wybitnego tancerza i choreografa prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego. Tekst w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego powstał na podstawie “Dziennika” artysty. “Bóg tańca” pisał go w ciągu sześciu tygodni od ostatniego występy w styczniu 1919 roku do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym.
Za ten monodram Maćkowiak otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą spektakl określany jako kultowy, otrzymał m.in. Złotą Maskę za najlepszą rolę męską w sezonie 2005/2006, Nagrodę Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę za najlepszą kreację aktorską i pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na 39. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, a także nagrodę na międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora WROSTJA w 2007 roku.
W tym samym roku Kamil Maćkowiak za rolę Niżyńskiego otrzymał również główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu, a rok później nagrodę mediów niemieckich na Festiwalu Monodramów w Kilonii THESPIS Media Award. Spektakl, jak niewiele innych, grany był aż w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku.
Pożegnalne spektakle odbędą się 20 i 21 wrześniao godzinie 19.15 w Teatrze Nowym w Łodzi na Małej Scenie (wejście od ul. Zachodniej 93).
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |