Piątek, 9 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Jubileusz Teatru Pod Lupą. Świętują 25-lecie [teatr]
Teatr Pod Lupą, działający w Łódzkim Domu Kultury, świętuje 25-lecie. Z tej okazji zaplanowano koncerty, spektakle i prezentacje pamiątkowych filmów.
Teatr Pod Lupą powstał w 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury z potrzeby twórczej kilku młodych osób – uczniów łódzkich szkół oraz teatrologa i aktorki Teatru 77 – Teresy Radzikowskiej. Podstawą działalności były i są zajęcia warsztatowe prowadzone miedzy innymi metodą dramy. Od początku praca przebiegała dwutorowo. Z jednej strony zajęcia edukacyjne, z drugiej realizacja spektaklu.
Teatr Pod Lupą zrealizował 31 spektakli teatralnych, między innymi: Pałac lodowy, Moja głowa była młotem kowalskim, Raj duszny, Telmah czy też Hamlet, Trzy księżniczki – recycling, Gnojek, Pamiętnik Anny Frank, Nie kupuj kota w worku, Pisi, Czucie, Papusza.
Z okazji 25-lecia działalnościpowstał spektakl, “Sierpień w Coyoacan” -Powodem, dla którego chcieliśmy spotkać się po latach i go zrealizować jest chęć podziękowania Teresie Radzikowskiej – założycielce Pod Lupą za możliwość rozwijania naszej teatralnej pasji. Spektakl powstał metodą improwizacji, improwizacji dobrze przygotowanej, wykorzystywanej w tym teatrze od zawsze – na podstawie dramatu Davida Ivesa pod tytułem Zależy kiedy i jest wariacją na temat śmierci Lwa Trockiego rodem z teatru absurdu -mówi realizatorzy.
Świętowanie jubileuszu to także koncerty i pokazy warsztatowe. Zaplanowano między innymi recital Piotra Roguckiego.
Sprawdź program jubileuszu:
9/08/16 piątek:
17.00 – inauguracja, sala 323
17.30 – spektakl “Jesień w Coyoacan”, sala 323
18.30 – Koncert Jubileuszowy “A my z wiecznego niepokoju”, sala kolumnowa
19.15 – recital Piotra Roguckiego, sala kolumnowa
20.15 – spotkanie towarzyskie, sala 124
Ogrodowa/Garden Street na wystawie [fotografie]
Projekt Ogrodowa/Garden Street to opowiedziana w surowych kadrach najświeższa historia pustostanów z ulicy Ogrodowej.
Famuły powstały w XIX w. jako zaplecze socjalne dla kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego; od tamtej pory ceglane mury – świadek dramatycznych przemian miasta, od kwitnącego imperium do ruiny i z powrotem – nieprzerwanie tętniły życiem. Dziś trwające w nich prace remontowe wskazują, że nadchodzi nowe.
Ten teren stał się także jednym z głównych plenerów ostatniego filmu Grzegorza Królikiewicza “Sąsiady”.
Ogrodową na zdjęciach uchwyciła Urszula Tarasiewicza. – Zawsze chciałam być panem od liczników, by móc podejrzeć, jak mieszkają ludzie. To mnie fascynowało od dzieciństwa, bo sposób urządzenia mieszkania bardzo wiele mówi o samych mieszkańcach. Czy dekorują je zdjęciami swoich pradziadków, czy też wolą wieszać na ścianach kalendarze z gołymi paniami. Tutaj zadanie było trudniejsze, ponieważ widząc opuszczone lokale, wszystko to trzeba było sobie wyobrazić – mówi autorka.
Wystawę można oglądać w Hotelu Andel’s przy Ogrodowej do 10 października.
Deerhoof i LXMP na wspólnym koncercie [muzyka]
Dwa awangardowe składy związane z niezależną, warszawską wytwórnią Lado ABC wystąpią w Art Inkubatorze. Koncert już w najbliższy piątek, 9 września.
Deerhoof to amerykańska, eksperymentalna grupa powstała w San Francisco w 1994 roku. Muzycy grają w składzie: Satomi Matsuzaki (bas, głos), John Dieterich (gitara), Ed Rodriguez (gitara) i Greg Saunier (perkusja, głos).
Ich twórczość to odważne i nowatorskie połączenie takich gatunków jak awangardowy pop, punk rock i noise, które od lat zdobywa uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych. Świadczyć mogą o tym chociażby określenie ich mianem najlepszego zespołu na świecie przez portal Pitchfork, czy nazwanie Deerhoof jedną z najbardziej oryginalnych rockowych kapel dekady przez The New York Times.
Muzycy mają na swoim koncie trzynaście albumów studyjnych. Ostatni z nich to płyta ”Magic”, wydana w czerwcu tego roku. Znalazło się na niej 15 kompozycji nagranych przez zespół podczas tygodnia spędzonego w opuszczonych przestrzeniach na środku pustyni w Nowym Meksyku. Krążek uznawany jest za najbardziej spójne dzieło w historii zespołu, któremu gatunkowo najbliżej jest do rocka, choć można na nim również odnaleźć wpływy punka, metalu, hip hopu i R&B.
LXMP to duet, który tworzą Macio Moretti (perkusja, bas syntezator) i Piotr Zabrodzki (syntezatory, organy). Sami mówią o sobie, że powinni być trio albo kwartetem, jednak we dwóch jest fajniej. Wspólnie tworzą od 2009 roku. Przez ten czas wydali dwa albumy jako duet oraz kilka płyt z innymi artystami, takimi jak Chad Popple, Kazuhisa Uchihashi, Tabata Mitsuru i Clayton Thomas. W marcu 2016 roku ukazał się ich najnowszy album zatytułowany ”Żony w pracy”.
Koncert odbędzie się w piątek (9 września) w Art Inkubatorze przy Tymienieckiego 3. Początek o godzinie 21:00.
10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016 [wystawa]
50 miniatur tkackich z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii, wyłonionych spośród 210 zgłoszonych do konkursu zobaczymy w ramach wystawy 10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016.
Organizowany od 1993 roku Baltic Mini Textile Gdynia (wcześniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie. W tym roku świętowana jest jego 10. odsłona.
Wśród wyeksponowanych miniatur wyróżnić można dwa typy prac: tradycyjny, a więc nawiązujący do tradycyjnych technik tkackich, i nowatorski, świadomie przekraczający granice gatunku, poszukujący nowych rozwiązań. W realizacjach należących do pierwszego z nich główny nacisk położono na perfekcyjność warsztatu i wykorzystanie cech włókna.
Artyści realizują swe dzieła w czasochłonnej technice gobelinowej, haftu autorskiego, szydełkowania czy aplikacji. Miniaturowa skala pozwala zaś odbiorcy podziwiać właściwości materiału, jego strukturę, fakturę, kolor, relację włókien ze światłem, wreszcie precyzję techniki, kunszt warsztatu.
Po ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (czynnej do 16.10.2016), wystawę będzie można zwiedzać w Niemczech, w rejonie Środkowej Frankonii.