Czwartek, 8 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Integracja Ty i Ja. Oswajanie niepełnosprawności w kinie [festiwal]
Sześć filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością zobaczymy w Kinie Charlie w ramach 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego “Integracja Ty i Ja”.
W programie znalazł się między innymi hiszpański obraz “Dla Soni” o niepełnosprawnej aktorce, nietypowa komedia zatytułowana “Dobrze mi idzie” o Altzheimerze i demencji i historia 16-latki, której marzenia przegrywają z chorobą nowotworową -“Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny Dudy-Ziętek.
Poprzez pokazywanie takich problemów na wielkim ekranie, organizatorzy festiwalu chcą zintegrować środowisko osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
13. edycja festiwalu “Integracja Ty i Ja” odbędzie się 7 i 8 września w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.
Sprawdź program:
8 września g. 15
To, co jest możliwe, reż. Michael Gitlin / USA 2015 / 84′
Film portretuje społeczność niepełnosprawnych nowojorskich malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy działających w Żywym Muzeum. W twórczej przestrzeni szpitala psychiatrycznego w Queens w Nowym Jorku realizują swoje pasje, a kreatywność i poszukiwania stanowią dla nich doskonałą terapię.
Dla Soni, reż. Sergio Miln / Hiszpania 2015 / 8′
Sonia zawsze marzyła, by być częścią świata filmu. Niewidoma aktorka udowadnia, że marzenia się spełniają.
10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016 [wernisaż]
50 miniatur tkackich z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii, wyłonionych spośród 210 zgłoszonych do konkursu zobaczymy w ramach wystawy 10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016.
Organizowany od 1993 roku Baltic Mini Textile Gdynia (wcześniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie.W tym roku świętowana jest jego 10. odsłona.
Wśród wyeksponowanych miniatur wyróżnić można dwa typy prac: tradycyjny, a więc nawiązujący do tradycyjnych technik tkackich, i nowatorski, świadomie przekraczający granice gatunku, poszukujący nowych rozwiązań. W realizacjach należących do pierwszego z nich główny nacisk położono na perfekcyjność warsztatu i wykorzystanie cech włókna.
Artyści realizują swe dzieła w czasochłonnej technice gobelinowej, haftu autorskiego, szydełkowania czy aplikacji. Miniaturowa skala pozwala zaś odbiorcy podziwiać właściwości materiału, jego strukturę, fakturę, kolor, relację włókien ze światłem, wreszcie precyzję techniki, kunszt warsztatu.
Po ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (czynnej do 16.10.2016), wystawę będzie można zwiedzać w Niemczech, w rejonie Środkowej Frankonii.
Ogrodowa/Garden Street na wystawie [ekspozycja]
Projekt Ogrodowa/Garden Street to opowiedziana w surowych kadrach najświeższa historia pustostanów z ulicy Ogrodowej.
Famuły powstały w XIX w. jako zaplecze socjalne dla kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego; od tamtej pory ceglane mury – świadek dramatycznych przemian miasta, od kwitnącego imperium do ruiny i z powrotem – nieprzerwanie tętniły życiem. Dziś trwające w nich prace remontowe wskazują, że nadchodzi nowe.
Ten teren stał się także jednym z głównych plenerów ostatniego filmu Grzegorza Królikiewicza “Sąsiady”.
Ogrodową na zdjęciach uchwyciła Urszula Tarasiewicza. – Zawsze chciałam być panem od liczników, by móc podejrzeć, jak mieszkają ludzie. To mnie fascynowało od dzieciństwa, bo sposób urządzenia mieszkania bardzo wiele mówi o samych mieszkańcach. Czy dekorują je zdjęciami swoich pradziadków, czy też wolą wieszać na ścianach kalendarze z gołymi paniami. Tutaj zadanie było trudniejsze, ponieważ widząc opuszczone lokale, wszystko to trzeba było sobie wyobrazić – mówi autorka.
Wystawę można oglądać w Hotelu Andel’s przy Ogrodowej do 10 października.
Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia [film]
Kolejna odsłona Letniego Festiwalu Filmowego “Polówka”.
Nowa słodko-gorzka komedia Mikea Leigh, twórcy nagrodzonych Złotą Palmą Sekretów i kłamstw. Sally Hawkins wciela się w POPPY, nauczycielkę, która mieszka ze swoją koleżanką z pracy i razem z nią poszukuje partnera na życie. Jest błyskotliwą, atrakcyjną kobietą z wielkim poczuciem humoru. Choć wie, co należy traktować poważnie, a kiedy dworować sobie z problemów, wydaje się nieco zagubiona, zwłaszcza w kontaktach z dziwaczną rodziną, konfliktowym instruktorem jazdy (znakomity Eddie Marsan) i w trakcie wyczerpujących lekcji flamenco. Niespodziewanie pojawi się jednak ktoś, kto obudzi w niej nadzieję na zupełnie nowe życie. Pogodny, żartobliwy obraz życia we współczesnym Londynie w nowym dziele mistrza kina brytyjskiego.