Środa, 7 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Integracja Ty i Ja. Oswajanie niepełnosprawności w kinie [festiwal]
Sześć filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością zobaczymy w Kinie Charlie w ramach 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego “Integracja Ty i Ja”.
komedia zatytułowana “Dobrze mi idzie” o Altzheimerze i demencji i historię 16-latki, której marzenia przegrywają z chorobą nowotworową -“Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny Dudy-Ziętek.
Poprzez pokazywanie takich problemów na wielkim ekranie, organizatorzy festiwalu chcą zintegrowaćśrodowisko osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
13. edycja festiwalu “Integracja Ty i Ja” odbędzie się 7 i 8 września w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.
Sprawdź program:
7 września g. 15
Dobrze mi idzie, reż. Cesar Roldan / Hiszpania 2014 / 8′
Alzheimer i demencja to nie tylko dramat, ale również komedia z udziałem dziadków i wnuczków.
Królowa Śniegu i inne historie, reż. Monika Grzybowska / Polska 2016 / 30′
Samotna kobieta próbuje sprostać roli matki, ale nie radzi sobie najlepiej. Niemowlę wciąż płacze, nie dając jej chwili wytchnienia i ściągając na nią karcące spojrzenia sąsiadów. Tylko 6-letnia dziewczynka okazuje jej odrobinę uwagi i zrozumienia. Tylko ona widzi w niej matkę, którą kobieta tak bardzo chciałaby być.
Wyślę Wam kartkę, reż. Anna Duda-Ziętek / Polska 2014 / 54′
Opowieść o Adzie, 16-letniej dziewczynie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, grać tam koncerty, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali na zamkniętym oddziale szpitala dziecięcego, chemioterapia, dźwięk pompy i tęsknota za nieobecnym ojcem.
Michał, reż. Piotr Januszkiewicz / Polska 2015 / 6′
Do samotnej matki w podeszłym wieku wraca niepełnosprawny syn Michał. Sytuacja życiowa zmusiła go do skonfrontowania się z samym sobą. Proces przemiany obserwuje jego matka.

Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów w łódzkiej Galerii FF [finisaż]
W Galerii FF w Łódzkim Domu Kultury można oglądać zdjęcia laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wśród 156 prezentowanych zdjęć jest również fotoreportaż Michała Siarka, łódzkiego laureata konkursu.
Nagrodzone w tym roku zdjęcia to najważniejsze wydarzenia z życia społecznego i politycznego, które towarzyszyły nam w minionym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, wątki migracyjne, a także zwykła polska codzienność przedstawiona przez Joannę Mrówkę na tegorocznym Zdjęciu Roku.
Na uwagę zasługuje również fotoreportaż Michała Siarka zrobiony w Macedonii, który zajął 3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka.- Działania rządu Nikoli Gruevskiego skoncentrowane na stworzeniu hybrydowej tożsamości narodowej w młodej republice były początkowo skupione na wypełnieniu historycznej luki za pomocą narodowej architektury, przeciwko czemu radykalnie sprzeciwiła się Grecja. Ponad 2000 lat po upadku Imperium, dwa kraje otworzyły spór o etnosy i dzieje tak odległe, że prawie nierzeczywiste, lecz wymiar tego konfliktu to nie jedynie kwestia nomenklatury. Podczas, gdy architekci w Skopje otwarcie przyznają się do fascynacji “teorią ruin” Alberta Speera, świat zachodu w swoich romantycznych zrywach często przeglądał się w antycznych wzorcach. To pryncypialne spory o pierwszeństwo i prawa do Interpretacji historii w kontekście wielkiej polityki – opowiadałódzki fotograf.
Wystawa w Galerii FF prezentuje156 zdjęć, które zostały wybrane przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.
Wystawę można oglądać do 7 września.

Poezjomat w OFF Piotrkowska. Posłuchaj wierszy współczesnych poetów [plener]
Na terenie strefy OFF Piotrkowska stanął poezjomat. Usłyszymy w nim wiersze polskich i czeskich współczesnych poetów.
Poezjomat to instalacja autorstwa czeskich literatów skupionych wokół projektu “Pina na ulici”. Był on już prezentowany w różnych miastach świata, m.in. w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Tym razem zawita w Łodzi i pozostanie tu do końca października.
Po polskiej stronie pojawią się:
Andrzej Strąk Wieczór autorski w Łodzi
Izabela Kawczyńska Na wysokościach, na kolanach, niebo
Kacper Bartczak Organizm i wiersz
Krzysztof Kleszcz Eternity
Maciej Robert Chojny, Komorniki
Monika Mosiewicz Paciamcia
Piotr Gajda Apokryf
Piotr Grobliński x x x (nasze życie jest obliczone)
Przemysław Owczarek Tramwaj się
Rafał Gawin I już
Robert Rutkowski Grudzień, późny wieczór
Zuzanna Ogorzewska Gra w Bałuty
Po stronie czeskiej:
Radek Mal (przeł. Michal Tabaczynski)
Bogdan Trojak (przeł. Michal Tabaczynski)
Petr Borkovec (przeł. Michal Tabaczynski)
Marie stn (przeł. Zofia Bałdyga)
Jan Tsnohldek (przeł. Zofia Bałdyga)
Ondej Buddeus (przeł. Zofia Bałdyga)
Kateina Rudenkov (przeł. Zofia Bałdyga)
Jon Hjek (przeł. Zofia Bałdyga)
Wartoprzeczytać

“Lodzer Miszmasz”. W łódzkim labiryncie kultury żydowskiej [wystawa]
Łódzkie Centrum Dialogu zaprasza na opowieść o żydowskiej Łodzi. Przechodząc specjalną historyczną ścieżką można dowiedzieć się m.in. skąd wzięli się łódzcy Żydzi, czym się zajmowali, jak rozwinęli przemysł, jak wygląda ich religia.
– Ekspozycja nosi tytuł “Lodzer Miszmasz”, bo szukaliśmy tytułu, który by odpowiadał temu, czym jest ta wystawa – tłumaczy dyrektor Centrum Dialogu, Joanna Podolska – Miszmasz znaczy w jidisz to samo, co w języku polskim, czyli wszystkiego po trochu. To opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, o radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi – wyjaśnia.
Wystawę można zwiedzać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83 od poniedziałku do niedzieli od 8.00 do 20.00. Ekspozycja będzie czynna przez co najmniej rok.
