Likwidacja gimnazjów. Nauczyciele boją się, że stracą pracę
Nauczyciele gimnazjów z łódzkiego zaczynają nowy rok szkolny w nie najlepszych nastrojach. Boją się, że to ostatni rok ich pracy.
NAUCZYCIELE BOJĄ SIĘ, ŻE STRACĄ PRACĘ
MinisterstwoEdukacji Narodowej zapowiada bowiemreformę szkolnictwa, która zakłada powrót do systemu sprzed lat. Uczniowie rozpoczynać mają edukację w szkole powszechnej, a po ośmiu latach przechodzić będą do liceum i cztery lata przygotowywać się do matury.
O przyszłość belfrów obawia się Marek Ćwiek,prezes okręgu łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Jeśli reforma wejdzie w życie to pracę może stracić nawet 400 osób z 1500 zatrudnionych – uważa.
ZNP zapowiada walkę o pozostawienie systemu edukacji, który funkcjonuje od 17 lat. Razem z innymi organizacjami pozarządowymi utworzył specjalną koalicję “NIE dla chaosu w szkole” i zachęca do podpisywania na swojej stronie internetowej petycji w obronie gimnazjów. Według zapowiedzi minister Anny Zalewskiej reforma polskich szkół miałaby zacząć się w 2017 roku.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Kontrowersje wokół reformy | audio (m4a) audio (oga) | |
Zmiany w nowym roku | audio (m4a) audio (oga) |
SLD ZAPRASZA MINISTER EDUKACJI
Do związkowców dołączają też łódzcy radni SLD. Obawiają się, że gro nauczycieli z gimnazjów straci w przyszłym roku pracę. Małgorzata Moskwa-Wodnicka mówi, że to tylko jeden z powodów do niepokoju. – Wszystko obywa się bez konsultacji z samorządem – uważa.
Radni SLD razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego organizują w Łodzi debatę o edukacji. Małgorzata Niewiadomska-Cudak apeluje do minister edukacji.Nie wiadomo jeszcze czy Anna Zalewska przyjmie zaproszenie. Debata odbędzie się 29 września.
RODZICE WOLĄ PRZEDSZKOLA
Statystyki pokazują, że łódzcy rodzice wolą jednak swoje sześciolatki zostawić w przedszkolu, niż posłać do pierwszej klasy. Progi łódzkich szkół przekroczyło 2,6 tys. pierwszoklasistów, a to niemal o 5 tys. mniej, niż w ubiegłym roku.
Natalia Białas z Wydziału Edukacji Łódzkiego Urzędu Miasta wyjaśnia, że zmiany w przepisach nie oznaczały, że dziecko nie może pójść do szkoły wcześniej. – Po przejściu przeszkolenia w przedszkolu może pójść do pierwszej klasy – dodaje.
To nie jedyne nowe zmiany w polskiej edukacji. Do przedszkoli po kilku latach wraca między innymi nauka pisania, czytania i liczenia. W Łódzkiem rok szkolny rozpoczęło 270 tys. uczniów.
Posłuchaj rozmowy z Natalią Białas z Wydziału Edukacji UM i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |