Czwartek, 1 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Człowiek dwóch szefów” z National Theatre [teatr]
W ramach cyklu National Theatre Live w Multikinie zobaczymy retransmisję spektaklu “Człowiek dwóch szefów”.
Richard Bean w swojej adaptacji jednej z najsłynniejszych commedi dellarte, akcję sztuki przeniósł z XVIII do XX wieku, z Wenecji do Londynu i Brighton, uwspółcześnił język, dodał aktualne piosenki a wszystko w duchu włoskiej “komedii zawodowej”, która interpretatorom zawsze pozwalała na dużą dowolność.
W obsadzie James Corden jako Francis Henshall, Jemima Rooper jako Rachel Crabbe i Oliver Chris jako Stanley Stubbers.
Sztukę zobaczymy 1 września w Multikinie. Początek o 19 przy Piłsudskiego.
Finał IX Letniej Akademii Jazzu. W Wytwórni zabrzmi muzyka Bronisława Kapera [koncert]
Publiczność będzie miała szansę usłyszeć twórczość wybitnego polskiego kompozytora w aranżacji Aleksandry Tomaszewskiej i wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej.
Dobiega końca kolejna z odsłon letniego festiwalu jazzowego. Podczas tegorocznej edycji łódzkiej publiczności zaprezentowało się spore grono wybitnych muzyków, między innymi Phaorah Sanders, Ed Partyka i Atom String Quartet. Na zakończenie koncert z muzyką filmową autorstwa Bronisława Kapera.
Polski kompozytor w 1953 roku zdobył Oscara za muzykę do filmu ”Lili”, dziewięć lat później był nominowany do tej nagrody za ” Bunt na Bounty”. Jest on jednak znany nie tylko jako autor kompozycji filmowych. Na swoim koncie ma również jazzowe standardy, takie jak znane wszystkim entuzjastom tych brzmień utwory ”On Green Dolphin Street” i ”Invitation”.
Specjalnie na zakończenie IX Letniej Akademii Jazzu aranżacje utworów Kapera przygotowała kompozytorka, aranżerka i pianistka Aleksandra Tomaszewska. Na co dzień jest ona wykładowczynią na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Miała okazję współpracować z Orkiestrą Polskiego Radia (NOSPR), Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej oraz Polską Młodą Filharmonią, a także NDR BigBandem, czym wśród polskich artystów mogą pochwalić się jeszcze tylko Jan ”Ptaszyn” Wróblewski i Władysław Sendecki.
Podczas czwartkowego koncertu Aleksandra Tomaszewska wystąpi wraz z Polską Orkiestrą Radiową, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, dyrygent Michał Klauza.
Wystąpią: Aleksandra Tomaszewska (fortepian, kompozycje, aranżacje), Anna Serafińska (wokal), Maciej Grzywacz (gitara), Dominik Bukowski (wibrafon), Robert Kubiszyn (kontrabas) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Goście specjalni: Frank Delle – saksofony (NDR Big Band)
Ernst Fiete Felsch – saksofony (NDR Big Band) i Bodek Janke – zestaw perkusyjny (NDR Big Band).
Koncert odbędzie się w czwartek (1 września) w klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 19:00.
Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów w łódzkiej Galerii FF [wystawa]
W Galerii FF w Łódzkim Domu Kultury można oglądać zdjęcia laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wśród 156 prezentowanych zdjęć jest również fotoreportaż Michała Siarka, łódzkiego laureata konkursu.
Nagrodzone w tym roku zdjęcia to najważniejsze wydarzenia z życia społecznego i politycznego, które towarzyszyły nam w minionym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, wątki migracyjne, a także zwykła polska codzienność przedstawiona przez Joannę Mrówkę na tegorocznym Zdjęciu Roku.
Na uwagę zasługuje również fotoreportaż Michała Siarka zrobiony w Macedonii, który zajął 3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka. – Działania rządu Nikoli Gruevskiego skoncentrowane na stworzeniu hybrydowej tożsamości narodowej w młodej republice były początkowo skupione na wypełnieniu historycznej luki za pomocą narodowej architektury, przeciwko czemu radykalnie sprzeciwiła się Grecja. Ponad 2000 lat po upadku Imperium, dwa kraje otworzyły spór o etnosy i dzieje tak odległe, że prawie nierzeczywiste, lecz wymiar tego konfliktu to nie jedynie kwestia nomenklatury. Podczas, gdy architekci w Skopje otwarcie przyznają się do fascynacji “teorią ruin” Alberta Speera, świat zachodu w swoich romantycznych zrywach często przeglądał się w antycznych wzorcach. To pryncypialne spory o pierwszeństwo i prawa do Interpretacji historii w kontekście wielkiej polityki – opowiada łódzki fotograf.
Wystawa w Galerii FF prezentuje156 zdjęć, które zostały wybrane przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.
Wystawę można oglądać do 7 września.
Poezjomat w OFF Piotrkowska. Posłuchaj wierszy współczesnych poetów [poezja]
Na terenie OFF Piotrkowska stanął poezjomat. Usłyszymy w nim wiersze polskich i czeskich współczesnych poetów.
Poezjomat to instalacja autorstwa czeskich literatów skupionych wokół projektu “Pina na ulici”. Był on już prezentowany w różnych miastach świata, m.in. w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Tym razem zawita w Łodzi i pozostanie tu do końca października.
Po polskiej stronie pojawią się:
Andrzej Strąk Wieczór autorski w Łodzi
Izabela Kawczyńska Na wysokościach, na kolanach, niebo
Kacper Bartczak Organizm i wiersz
Krzysztof Kleszcz Eternity
Maciej Robert Chojny, Komorniki
Monika Mosiewicz Paciamcia
Piotr Gajda Apokryf
Piotr Grobliński x x x (nasze życie jest obliczone)
Przemysław Owczarek Tramwaj się
Rafał Gawin I już
Robert Rutkowski Grudzień, późny wieczór
Zuzanna Ogorzewska Gra w Bałuty
Po stronie czeskiej:
Radek Mal (przeł. Michal Tabaczynski)
Bogdan Trojak (przeł. Michal Tabaczynski)
Petr Borkovec (przeł. Michal Tabaczynski)
Marie stn (przeł. Zofia Bałdyga)
Jan Tsnohldek (przeł. Zofia Bałdyga)
Ondej Buddeus (przeł. Zofia Bałdyga)
Kateina Rudenkov (przeł. Zofia Bałdyga)
Jon Hjek (przeł. Zofia Bałdyga)