Poniedziałek, 29 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
72. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto [PROGRAM OBCHODÓW]
29 sierpnia odbędą się główne uroczystości upamiętniające 72. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. W programie zaplanowano między innymi spotkania z Ocalałymi z łódzkiego getta.
Jak podkreśla Dawid Szychowski – naczelny rabin Łodzi, takie uroczystości powinny mieć zawsze podwójny wymiar. -Trzeba sobie zadać pytanie z kim mamy do czynienia. Czy spotykamy się z ludźmi,których Shoah nadal boli, czy rozmawiamy z tymi, którzy z pozycji dystansu chcą się czegoś o Shoah dowiedzieć – tłumaczy.
W programie obchodów znalazły się miedzy innymi wystawy, pokaz archiwalnych programów telewizyjnych i premiera filmu “Dziennik Sierakowia” w reżyserii Michała Bukojemskiego. – Tak jak zawsze 29 sierpnia rozpoczynamy na cmentarzu żydowskim, później przechodzimy na stację Radegast. Po raz kolejny wręczymy też medale “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Będzie też okazja, by spotkać się z Ocalałymi z łódzkiego getta, między innymi z Marianem Turskim. Poza tym zaplanowaliśmy szereg wydarzeń towarzyszących, które rozpoczną się juz 27 sierpnia – mówi Joanna Podolskadyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Obchody 72. rocznicy likwidacji łódzkiego getta potrwają do 31 sierpnia.
UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE
29 sierpnia (poniedziałek)
godz. 11.00 Uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim (składanie zniczy)
Miejsce: Cmentarz Żydowski, ul. Bracka 40
Marsz Pamięci z Cmentarza Żydowskiego na Stację Radegast
Trasa: ul. Zmienna ul. Inflancka Stacja Radegast
godz. 12.00 Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast (składanie kwiatów)
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
godz. 14.00 Wernisaż wystawy Post41. Relacje z Litzmannstadt Getto
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
godz. 16.30 Ceremonia wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
godz. 18.00 Premiera filmu Dziennik Sierakowiaka, reż. Michał Bukojemski, prod. Digit Film, Polska 2016, 57′
Po projekcji spotkanie z Michałem Bukojemskim i Marianem Turskim.
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Warsztaty “Światło, którym oddychasz”. Przygotuj się do Light Move Festival [zajęcia]
Organizator Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival, zaprasza na cykl otwartych warsztatów na temat proekologicznej iluminacji przestrzeni miejskiej pt. “Światło, którym oddychasz”.
– Światło to najsubtelniejsze i najbardziej efektowne z narzędzi kreujących i zmieniających jakość przestrzeni, w której żyjemy. Światło sprawia, że czujemy się bezpiecznie, sprzyja spotkaniom i kreatywności. W trakcie warsztatów uczestnicy samodzielnie, pod okiem specjalistów zaprojektują iluminację elementów budujących przestrzeń miejską. Celem warsztatów jest również wykazanie związku między zastosowaniem proekologicznego oświetlenia, czyli oszczędzaniem energii a poprawą jakości powietrza, którym oddychamy – tłumaczy Bożena Korczyńska, z Fundacji Lux Pro Monumentis.
W ramach projektu “Światło, którym oddychasz” odbędą się trzy dwudniowe spotkania warsztatowe, każde z nich poświęcone innej kategorii przestrzeni objętej iluminacją: architekturze, terenom zielonym oraz miejskim placom i pasażom. Każde ze spotkań zwieńczy pokaz iluminacji zrealizowany według stworzonych przez uczestników warsztatów projektów. Wszystkie z nich zostaną ponownie zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Light.Move.Festival.
Pierwsze warsztaty poświęcone iluminacji budynku odbędą się 29 sierpnia. Zapisy na stronie: lightmovefestival.pl/swiatlo-ktorym-oddychasz
Co grają na Polówce? Sprawdź repertuar [kino]
Dziewiąta edycja Letniego Festiwalu Filmowego Polówka to siedem miejsc, blisko siedemdziesiąt filmów i codzienne projekcje w plenerze.
W poniedziałki organizatorzy zapraszają do parku Ocalałych przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – tam pokazany będzie blok filmowy Niedźwiedź i Szekspir.
29.08 – Lewiatan
Początek projekcji o 21.
Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów w łódzkiej Galerii FF [wystawa]
WGalerii FF w Łódzkim Domu Kulturymożna oglądaćzdjęcia laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wśród 156 prezentowanych zdjęć jest również fotoreportaż Michała Siarka, łódzkiego laureata konkursu.
Nagrodzone w tym roku zdjęcia to najważniejsze wydarzenia z życia społecznego i politycznego, które towarzyszyły nam w minionym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, wątki migracyjne, a także zwykła polska codzienność przedstawiona przez Joannę Mrówkę na tegorocznym Zdjęciu Roku.
Na uwagę zasługuje również fotoreportaż Michała Siarka zrobiony w Macedonii, który zajął 3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka. – Działania rządu Nikoli Gruevskiego skoncentrowane na stworzeniu hybrydowej tożsamości narodowej w młodej republice były początkowo skupione na wypełnieniu historycznej luki za pomocą narodowej architektury, przeciwko czemu radykalnie sprzeciwiła się Grecja. Ponad 2000 lat po upadku Imperium, dwa kraje otworzyły spór o etnosy i dzieje tak odległe, że prawie nierzeczywiste, lecz wymiar tego konfliktu to nie jedynie kwestia nomenklatury. Podczas, gdy architekci w Skopje otwarcie przyznają się do fascynacji “teorią ruin” Alberta Speera, świat zachodu w swoich romantycznych zrywach często przeglądał się w antycznych wzorcach. To pryncypialne spory o pierwszeństwo i prawa do Interpretacji historii w kontekście wielkiej polityki – opowiada łódzki fotograf.
Wystawa w Galerii FF zaprezentuje 156 zdjęć, które zostały wybrane przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.
Wystawa będzie prezentowana do 7 września