Sobota, 20 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Muzyka w murach zamku. Koncerty w Uniejowie [muzyka]
Na dziedzińcu uniejowskiego zamku przez całe wakacje odbywają się koncerty.
Tookazja do spotkań ze studentami i pedagogami łódzkiej Akademii Muzycznej. Koncerty odbywają się przez całe lato. Początek zawsze o godz. 17.00, wstęp wolny.
20 sierpnia, sobota
KONCERT Z MUSICALEM PRZEZ ŚWIAT
Ewelina Kisiel śpiew
Martyna Henke śpiew
Tomasz Wojtan śpiew
Marta Sobczak fortepian
Hity muzyki pop i największe przeboje lat 90. Top Łódź Festiwal powraca [koncerty]
Na łódzkim stadionie miejskim przy Al.Unii odbędzie się niezwykłe wydarzenie dedykowane fanom polskiej muzyki minionych dekad. Jednodniowy festiwal będzie niepowtarzalną okazją, aby wysłuchać kilkudziesięciu szlagierów sprzed lat podczas jednego koncertu. Wystąpią między innymi Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Urszula, T. Love, De Mono i Wilki.
Temat przewodni tegorocznej edycji festiwalu to “Legendy polskiego popu”.
W sobotni wieczór w ciągu kilkugodzinnego koncertu łódzka publiczność zobaczy 15 wykonawców i usłyszy takie przeboje jak ”To nie ja byłam Ewą”, ”Coś optymistycznego”, ”Rysa na szkle”, ”Orła cień”, ”Lato” i ”Son of the Blue Sky”.
W ubiegłym roku na scenie prezentowały się największe gwiazdy polskiego rocka, teraz nadszedł czas na legendy popu – zapowiada dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń Izabela Zbonikowska. – Bramy stadionu miejskiego otworzą się już o godzinie 18.00. Zapraszamy wszystkich łodzian i nie tylko – mówi.- Wystąpią Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Urszula, T. Love, De Mono, Wilki, Formacja Nieżywych Schabuff, Natalia Kukulska, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Łzy, Elektryczne Gitary, Magma, Gabriel Fleszar, Golden Life, Renata Dąbkowska. Przeboje, które usłyszymy w sobotni wieczór aż ciężko jest zliczyć- zachęcadyrektor artystycznyfestiwalu Piotr Klatt. – Jestem pewien, że pojawią się same ponadczasowe utwory. Takie, które zostałyby przebojami również gdyby debiutowały dzisiaj – dodaje.
Kończą się już prace związane z budową sceny na sobotnią edycję tego wydarzenia. Krzysztof Świętek z Agencji Stars of Poland zdradza, że w tym roku przyjmie ona kształt boom-boxa z lat 90. – Chcemy z jej pomocą odzwierciedlić tamte czasy – podkreśla. – Tegoroczna scena będzie nieco większa, niż rok temu, pojawi się również wybieg. W tej chwili za pomocą dźwigu nad całą konstrukcją montowany jest dach. Później będziemy pracować nad scenografią, światłami i multimediami. To właśnie światła pełnią największą rolę przy tego rodzaju spektaklach. Dlatego też największe efekty naszej pracy będzie można zobaczyć dopiero po zmroku – zapowiada Świętek.
Top Łódź Festiwal będzie transmitowany na żywo w telewizji Polsat. Wydarzenie poprowadzą Agnieszka Hyży i Darek Maciborek. – Część z wykonawców zgodziła się, aby jeden z utworów z ich repertuaru przeznaczony był jedynie dla publiczności zgromadzonej na stadionie. Oznacza to, że nie usłyszymy ich w telewizji. Warto oczywiścieobejrzeć transmisję tego koncertu, ale zdecydowanie lepiej przyjść i zobaczyć wszystko na własne oczy. Będzie więcej piosenek, niż w telewizji – zachęca Piotr Klatt.
Festiwal rozpocznie się w sobotę, o godzinie 20.00. Bilety na wydarzenie są jeszcze dostępne. Będzie można je również kupić na miejscu, w dniu koncertu.
Sobotnie wycieczki śladami łódzkich fabrykantów [spacer]
Urodziny Łodzi stają się okazją do poznania historii twórców Łodzi przemysłowej. Z tej okazji Urząd Miasta organizuje cykl spacerów śladami fabrykantów.
– Chcemy przybliżyć łodzianom postacie najważniejszych fabrykantów łódzkicha takżezaprosić ich do rozmowy o tym, jak nazwać ulice w nowym centrum Łodzi -mówi Mariusz Goss z Urzędu Miasta Łodzi.
Ideą jest pokazanie dziedzictwa fabrykantów i przybliżenie ich postaci jako proponowanych patronów ulic Nowego Centrum Łodzi. Koncepcja zakłada spójny system nazewnictwa ulic w obrębie Nowego Centrum Łodzi, skoncentrowany wokół łódzkiej tożsamości. Arterie komunikacyjne wokół dworca Łódź Fabryczna nazwane mają być nazwiskami łódzkich rodów fabrykanckich: Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów, Grohmanów, Heinzlów, Schweikertów, Biedermanów, Herbstów, Kindermannów, Silbersteinów, Jarocińskich, Arkuszewskich, Barcińskich, Urbanowskich, Hertzów, Eisertów, Steinertów, Richterów.
- 20 sierpnia / Szlakiem Poznańskich i Biedermannów /Miejsce spotkania: przed bramą Manufaktury /Trasa: Manufaktura – park Staromiejski – posiadła Biedermannów /Zakończenie wycieczki w okolicach Franciszkańskiej/Północnej.
Kolory Polski 2016. Filharmonia Łódzka podróżuje po raz siedemnasty [koncert]
W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na wszystkie koncerty (poza finałowym w siedzibie Filharmonii Łódzkiej) wstęp jest wolny.
Letni Kinematograf Rozrywkowy. Filmy w plenerze [kino]
Fani polskiego kina w soboty powinni się wybrać na “Kinematograf na Stokach”.W programie filmy, które gościły na polskich ekranach w ostatnich latach. Wieczory będą rozpoczynać pokazy filmów krótkometrażowych zrealizowanych w Łodzi.
20.08 sobota
Nieracjonalny mężczyzna (2015), 96,reżyseria: Woody Allen