Czwartek, 18 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Klub Wielkich Łodzian dla najmłodszych [zajęcia]
Do końca sierpnia, w każdy czwartek, uczestniczyć można w zajęciach “Klub Wielkich Łodzian” w Muzeum Miasta Łodzi
Podczas atrakcyjnych i różnorodnych warsztatów dzieci poznają sylwetki ważnych, choć nie zawsze bardzo popularnych łodzian, którzy zapisali się swoimi osiągnięciami w historii. Punktem wyjścia do zajęć będą biografie wybitnych postaci reprezentujących różne dziedziny: sztukę, muzykę, teatr, literaturę.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 6 do 10 lata. Zaprasza Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15. Zawsze o 12.
Program:
18 sierpnia
“Pierwsze skrzypce sztuki” zajęcia muzyczno-plastyczne, podczas których dzieci poznają sylwetki wybitnych łódzkich muzyków: Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz ich siostry Wandy dziennikarki i poetki. Zadanie uczestników będzie polegało na abstrakcyjnym zilustrowaniu muzyki przy użyciu farb, pędzli i własnych dłoni! Prosimy o przyniesienie dla dzieci odzieży ochronnej: fartuszków lub ubrań, które mogą zostać zabrudzone farbami.
Bogate brzmienie skryte za maskami. Tajemnicza Bokka [koncert]
Członkowie formacji Bokka konsekwentnie nie zdradzają, kim są. Występują w maskach, przyznając, że to ich sposób na to, by odciągnąć uwagę publiczności od nieistotnych szczegółów i skoncentrować ją jedynie na muzyce.
Twórczość tej formacji to przebojowa mieszanka popu i elektroniki, która z miejsca zjednała sobie polskich słuchaczy. O grupie głośno było również za granicą, wzmianka o pierwszym singlu “Town of Strangers” pojawiła się między innymi na prestiżowym, amerykańskim portalu Pitchfork.
Bokka ma za sobą pracowite wakacje. Muzycy wystąpili między innymi na festiwalu Opener w Gdyni i słowackim Grape Festival. W najbliższy czwartek wystąpią natomiast przed łódzką publicznością podczas jednego z ostatnich koncertów w ramach tegorocznej odsłony wakacyjnego cyklu LDZ Alternatywa.
Koncert odbędzie się w czwartek (18 sierpnia) w Art Inkubatorze przy Tymienieckiego 3. Początek o godzinie 21:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Sierpniowe letnie seanse w Kinie Charlie [film]
Do końca sierpnia, od poniedziałku do piątku, dokładnie o godz. 12:00 można zobaczyć najlepsze filmy ostatnich lat. Zaprasza Kino Charlie.
Film pogrupowane są tematycznie. Każdy dzień to inny tytuł. W programie znalazły się filmy z całego świata. zobaczymy między innymi “Podróże w czterech wymiarach”, “Młodość”, “Anioła śmierci”, czy “Powiem Ci Wszystko”.
Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 12 w Kinie Charlie przy ul. Piotrkowska 203/205.
- 18 sierpnia (czwartek) CZWARTKOWE ODLOTY: Młodość (123′) – Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy
9. Letnia Akademia Jazzu. Jubileusz Zbigniewa Seiferta [koncert]
W 70. rocznicę urodzin wybitnego polskiego skrzypka jazzowego jego twórczość przypomną Dominika Rusinowska i Atom String Quartet. Koncert odbędzie się w łódzkim klubie Wytwórnia.
Zbigniew Seifert to wybitny polski muzyk, który poprzez swoją twórczość zasłużył sobie na miano Johna Coltranea Skrzypiec. Gdyby żył, obchodziłby w tym roku swoje 70 urodziny. Z tej okazji w programie 9. Letniej Akademii Jazzu znalazł się koncert poświęcony jego muzyce. Zinterpretują ją utalentowana młoda skrzypaczka Dominika Rusinowska i ulubieńcy polskiej publiczności – grupa Atom String Quartet.
Dominika Rusinowska wystąpi wraz z zespołem w składzie:Mateusz Gawęda (pianino),Jakub Mielcarek (kontrabas) iJózef Rusinowski (perkusja).
Podczas występu Atom String Quartet zobaczymy na scenie skrzypków Dawida Lubowicza i Mateusza Smoczyńskiego, altowiolistę Michała Zaborskiego i wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego.
Program koncertu:
19.00 – część I: D.R.A.G. DOMINIKA RUSINOWSKA QUARTET
20.15 – przerwa
20.30 – część II: ATOM STRING QUARTET
Koncert odbędzie się w czwartek (18 sierpnia) w klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 19:00.
Na początku był pies…Wystawa prac Andrzeja Raaba w Muzeum Fabryki [ekspozycja]
Głównym tematem wystawy jest świat zwierząt oraz relacje pomiędzy ludźmi a “braćmi mniejszymi”. Twórca artystycznie zaangażowany jest w ochronę środowiska.
Andrzej Raab studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w Akademie der Kuenste w Norymberdze oraz Hochschule der Bildenden Kuenste w Brunszwiku.Podczas dwuletniego pobytu na Wyspach Kanaryjskich związany był z Academia de Bellas Artes w Santa Cruz.
Po powrocie z emigracji rozszerza swą działalność twórczą o scenografie teatralne, aranżacje przestrzenne, projektowanie odzieży i konstruowanie marionetek.Współpracuje z łódzkimi teatrami: “Teatr Mały”, “Teatr Piccolo”, “Teatr Kawiarenka” oraz teatr w Tarnowie.
Organizuje wystawy wNiemczech, Hiszpanii orazw Polsce.
Częstym motywem jego prac, jak i części obecnej wystawy, jest współzależność człowiek-zwierzę oraz ochrona naturalnego środowiska.
Wystawa potrwa do21 sierpnia. Można ją oglądać w Muzeum Fabryki w Manufakturze.