Sobota, 13 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Festiwal Baniek Mydlanych i Holi Day [plener]
Strefa Piotrkowska 217 zaprasza na dwie kolorowe imprezy – Festiwal Baniek Mydlanych i Święto Kolorów, czyli Łódź Holi Day.
Najpierw o godz. 15 rozpocznie się Festiwal Baniek Mydlanych. W programie znajdą się: tysiące baniek w powietrzu, pokazy, animatorzy, strefy dla dzieci, młodzieży i rodziców, kolorowa wata cukrowa, kolorowe okulary nerdy, zjeżdżalnia dmuchana, akcesoria do baniek mydlanych oraz stanowiska do robienia ogromnych baniek.
Natomiast o godz. 17 czas na Łódź Holi Day – Dzień Kolorów. Wrzuty o 17:30, 18, 18:30, 19, 19:30 i 20. W programie poza atrakcjami związanymi także z bańkami między innymi 12 kolorów Holi do wyboru.
Zaprasza Strefa Piotrkowska 217.
Kolory Polski 2016. Filharmonia Łódzka podróżuje po raz siedemnasty [koncert]
W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na wszystkie koncerty (poza finałowym w siedzibie Filharmonii Łódzkiej) wstęp jest wolny.
13 sierpnia /sobota/ 20.00
INOWŁÓDZ
scena obok Zamku Kazimierza Wielkiego
ŚWIĘTO SŁOŃCA
Kapela ze Wsi Warszawa w składzie: Magdalena Sobczak głos, cymbały; Sylwia Świątkowska głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka; Ewa Wałecka głos, skrzypce, lira korbowa; Piotr Gliński baraban, perkusjonalia; Paweł Mazurczak kontrabas; Maciej Szajkowski bęben obręczowy, daf, perkusjonalia; Miłosz Gawryłkiewicz trąbka, skrzydłówka
Usłyszymy utwory z albumu Święto Słońca: #Słońce Leeeć, Jan Sobótkowy, Na sobótce była, Kalinowy ober, Kalinowy sadek, Tarninowy ogień, Isue/Palinocka (Studio AS One version); #Księżyc Zakołysanka alap, Zakołysanka, Polka Ryfka, Wianuszkowy, Bida blues, Ku Słońcu
W łódzkim parku będą łapać pokemony [plener]
W sobotę (13 sierpnia) w łódzkim Parku na Zdrowiu będzie można złapać pokemony. Organizatorzy Pokebrania przygotowali 84 figurki wykonane w technologii druku 3D.
Autorkami pomysłu są studentki Politechniki Łódzkiej: Magdalena Przychodniak, Justyna Kałuża i Karolina Turlakiewicz. – Część z nas korzysta z aplikacji Pokemon Go, ale postanowiliśmy zachęcić łodzian do odłożenia smartfonów i szukania stworków na świeżym powietrzu – wyjaśniają. – Lepiej mieć figurkę w ręku niż wirtualnie, w telefonie.
Do zabawyprzyłączyła się też prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która sprawdzała czy pokemony można znaleźć w miejskimurzędzie. – U nas nie ma pokemonów, aleinteresują mnie wszelkie nowinki technologiczne, bo muszę mieć o czym rozmawiać z młodymi ludźmi – dodaje.
Gra Pokemon Gojest popularna na całym świecie, a z aplikacji korzysta ponad milionużytkowników.Pokebranierozpocznie się o godzinie 16.00 w Parku na Zdrowiu.
Pojazdy z początków II wojny światowej w Bełchatowie [piknik]
13 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji niedaleko Łodzi odbędzie się piknik historyczny, w czasie którego obejrzeć będzie można zabytkowe wozy pancerne.
Piknik poświęcony będzie pojazdom z początków II wojny światowej. Dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego Marek Tokarek podkreśla, że w czasie wydarzenia zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć wiele unikatowych eksponatów. – Na uczestników pikniku czekać będzie między innymi replika polskiego czołgu 7 TP. To naprawdę fantastyczny eksponat. Jedyny tego typu, jaki istnieje na świecie.
Na główną atrakcję pikniku zapowiada się natomiast prezentacja czołgów, które do Bełchatowa przyjadą z Czech. – Wydarzeniem numer jeden z pewnością będzie prezentacja Panzerkampfwagen LT-38. To pierwszy raz, kiedy będzie można je zobaczyć w naszym kraju. Czesi słynęli z produkcji znakomitej broni pancernej, której w czasie walk używały wojska niemieckie – podkreśla Tokarek.
Nie zabraknie również broni przeciwpancernej. W Bełchatowie pojawią się między innymi armaty i karabiny przeciwpancerne.
Piknik odbędzie się na placu za bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Początek planowany jest na godzinę 16.30. Wydarzenie potrwa do 20.00.
Sobotnie wycieczki śladami łódzkich fabrykantów [spacer]
Urodziny Łodzi stają się okazją do poznania historii twórców Łodzi przemysłowej. Z tej okazji Urząd Miasta organizuje cykl spacerów śladami fabrykantów.
– Chcemy przybliżyć łodzianom postacie najważniejszych fabrykantów łódzkich a także zaprosić ich do rozmowy o tym, jak nazwać ulice w nowym centrum Łodzi – mówi Mariusz Goss z Urzędu Miasta Łodzi.
Ideą jest pokazanie dziedzictwa fabrykantów i przybliżenie ich postaci jako proponowanych patronów ulic Nowego Centrum Łodzi. Koncepcja zakłada spójny system nazewnictwa ulic w obrębie Nowego Centrum Łodzi, skoncentrowany wokół łódzkiej tożsamości. Arterie komunikacyjne wokół dworca Łódź Fabryczna nazwane mają być nazwiskami łódzkich rodów fabrykanckich: Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów, Grohmanów, Heinzlów, Schweikertów, Biedermanów, Herbstów, Kindermannów, Silbersteinów, Jarocińskich, Arkuszewskich, Barcińskich, Urbanowskich, Hertzów, Eisertów, Steinertów, Richterów.
20 sierpnia / Szlakiem Poznańskich i Biedermannów / Miejsce spotkania: przed bramą Manufaktury / Trasa: Manufaktura – park Staromiejski – posiadła Biedermannów / Zakończenie wycieczki w okolicach Franciszkańskiej/Północnej.
Letni Kinematograf Rozrywkowy. Filmy w plenerze [kino]
Fani polskiego kina w soboty powinni się wybrać na “Kinematograf na Stokach”. W programie filmy, które gościły na polskich ekranach w ostatnich latach. Wieczory będą rozpoczynać pokazy filmów krótkometrażowych zrealizowanych w Łodzi.
13.08 sobota
Wakacje Mikołajka (2014), 97,reżyseria: Laurent Tirard