Piątek, 12 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Noc spadających gwiazd 2016. Sprawdź, gdzie w Łodzi oglądać Perseidy [plener]
Jeśli pogoda dopisze to z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć dziesiątki spadających gwiazd na godzinę. Tej nocy przypada maksimum roju Perseidów. Podpowiadamy, gdzie je obserwować w Łodzi.
Te spadające gwiazdy to meteory, czyli mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym, które spalają się po wejściu w atmosferę Ziemi. Natomiast Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Ten najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami, czyli maksimum spadających gwiazd od 80 do 100 w ciągu godziny, będzie można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia.
Podpowiadamy, że Perseidy najlepiej obserwować z terenów podmiejskich. Aktywność spadających gwiazd w miastach nie jest dobrze widoczna, bo znikają one w łunie miejskiego oświetlenia. By dostrzec Perseidy w Łodzi można iść do parku, usiąść na skwerze czy placu. Dobrze też wejść na dach czy balkon i cierpliwie wpatrywać się w stronę nieba, bo te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością będą widoczne nad miastem.
Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska
Planetarium EC1 Łódź Miasto Kultury, Tubajka oraz Wydawnictwo Literatura zapraszają na wspólne oglądanie Perseidów w Parku Źródliska I. Tego wieczoru o godz. 20 dla najmłodszych odbędzie sięgłośne czytanie książki Wandy Chotomskiej pt. “Dzieci Pana Astronoma” z animowaną prezentacją ilustracji. Godzinę później odbędzie się plenerowy pokaz filmu”Edward Nożycoręki” w reżyserii Tima Burtona. Około godz. 23 rozpoczną się prezentacje astronomiczne. Wtedy teżMichał Kata opowie o wszechświecie i o tym co dzieje się na letnim niebie.Piotr Wychudzki wyjaśni jak obserwować niebo, aby dostrzec Perseidy.Skąd się biorą meteory? Tę zagadkę rozwiąże Agnieszka Włodarczyk.
Między godziną 23 a 1 nad ranem prowadzona będzie wspólna obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium EC1, którzy będą udzielać wskazówek i odpowiadać na ewentualne pytania uczestników.
Perseidy w Ogrodzie Botanicznym
Zielona Łódź oraz łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają na spektakl “Noc Spadających Gwiazd”, którego sceną będzie “niebo północne”. Wspólne wypatrywaniemeteorów rozpocznie siępo godz. 20. wOgrodzie Botanicznym. Do północyczynne będą wejścia i kasy od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul .Retkińskiej.
Dodatkową atrakcją będą “nocne łowy”. 95 proc. motyli żyjących w Polsce to owady nocne, w związku z tym są trudne do zaobserwowania, ale entomolodzy mają swoje sposoby, jak badać te tajemnicze stworzenia. Tej nocy będzie też można poznaćfascynujący świat nocnych owadów zamieszkujących Ogród Botaniczny w Łodzi. – Pod okiem fachowców będziemy zwabiać światłem, łowić, podziwiać i klasyfikować ćmy i inne owady. Połów na światło jest całkowicie bezpieczny zarówno dla owadów, jak i dla publiczności – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Nocne połowy na światło potrwają około trzy godziny. Począteko 21.

Geyer Music Factory 2016 [koncert]
Ósma edycja festiwalu Geyer Music Factory potrwa do 26 sierpnia. Koncerty będą odbywać się w każdy piątek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to ”Rodziny”.
Geyer Music Factory to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera. W piątkowe wakacyjne wieczory dziedziniec Białej Fabryki po raz ósmy już zamieni się w estradę dla artystów. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia odbędzie się w sumie osiem koncertów. Zgodnie z hasłem przewodnim cyklu na scenie pojawiać się będą muzykujące rodziny.
12 sierpnia – Guthman (Gary i Małgorzata)

Jak Bóg da. Pokaz przedpremierowy [film]
Kino Charlie przedpremierowo pokaże włoską komedię “Jak Bóg da”. Specjalny pokaz dla seniorów zaplanowano na 12 sierpnia.
– Chciałem stworzyć film, który będzie mówił o naszej rzeczywistości w humorystyczny, obrazoburczy sposób. Zawsze byłem entuzjastą klasycznej commedia allitaliana. – reżyser Edoardo Maria Falcone.
Tommaso to ceniony rzymski kardiochirurg. I ateista. Wraz z żoną Carlą i dwójką dorosłych już dzieci tworzą modelową, nowoczesną, mieszczańską rodzinę. Przynajmniej tak im się wydaje. Gdy ich syn zapowiada, że ma rodzinie coś ważnego do powiedzenia, ojciec jest przekonany, iż jego latorośl ma zamiar wyznać im, że jest gejem. Programowo brzydzący się dyskryminacją Tommaso jest dumny, że nadarza się okazja, by udowodnić sobie i całemu światu, jak otwartym i tolerancyjnym jest człowiekiem. W końcu przychodzi dzień “coming outu”
Pokaz odbędzie się w piątek, 12 sierpnia o godzinie 14. Zaprasza Kino Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.

Nie wszystko da się wytłumaczyć. “Kocham dziwne kino” w Pabianicach [festiwal]
W mieście po raz piąty zagoszczą niestandardowe filmy. Fani specyficznego kina i autorzy niezwykłych produkcji będą mogli wspólnie zasiąść przed ekranem Kina Tomi.
– Zamiast oglądać dylematy egzystencjalne polskiego górnika, lepiej zobaczyć film, w którym górnik walczy z kosmitami – mówi Dawid Gryza, pomysłodawca Dziwnego kina. – W kinie warto poeksperymentować, ambitne obrazy też można przedstawić w sposób surrealistyczny i niejednoznaczny. Aztecka mumia walcząca z robotem? Dlaczego nie. Kino ma prawo być ambiwalentne – tłumaczy – miejscami kiczowate i trudne do zdefiniowania. Trochę, śmieszne, trochę straszne, trochę szalone i banalne. Znosimy wszystkie zakazy i ograniczenia. Przegląd “Kocham dziwne kino” gromadzi filmy na różnych poziomach – zaawansowane artystycznie i technicznie, ale także amatorskie – dodaje Gryza.

Letni Kinematograf Rozrywkowy. Filmy w plenerze [kino]
Siódma edycja Letniego Kinematografu Rozrywkowego to trzy bloki tematyczne w trzech przestrzeniach. Plenerowe kino możemy odwiedzać na Starym Rynku, na dziedzińcu Muzeum Kinematografii i na Stokach w wakacyjne piątki i soboty.
Na Starym Rynku w piątki zobaczymy filmy z cyklu “Gwiazdy pod gwiazdami”. W programie znalazły się obrazy polskie i europejskie oraz ważne filmy amerykańskie, uhonorowane najbardziej prestiżowymi światowymi nagrodami.
Wartoprzeczytać
12.08 piątek
Amy (2015), 127, reżyseria: Asif Kapadia
