72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
O 17.00, w godzinę wybuchu Powstania, w polskich miastach zawyły syreny alarmowe. Ludzie zatrzymali się, aby oddać hołd powstańcom.
72 lata temu pułkownik Antoni Chruściel, pseudonim “Monter”, dowódca Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, podpisał rozkaz rozpoczęcia walk obronnych o okupowaną stolicę. Wgodzinę “W” ponad 36 tysięcy żołnierzy rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy. Ludzi opanowała euforia i nadzieja na życie w wolnej stolicy.
W Łodzi odsłonięty został pomnik Powstańców Warszawskich. Monument stanął u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Alei Grzegorza Palki.
– Jako wolni Polacy, niezależnie od wszelkich sporów, składamy hołd Powstańcom Warszawskim, jako pokoleniu bohaterówwalki o naszą wolność – powiedziałWojewoda Łódzki, Zbigniew Rau.
Inicjatorami wzniesienia pomnika byliuczestnicy powstania warszawskiego: Maria i Henryk Gołębiewscy oraz profesor Akademii Sztuk Pięknych,Michał Gałkiewicz. Monument składa się z pięciu elementów, a główną jego część stanowi szary głaz z symbolem Polski Walczącej, czyli kotwicy.
– Pomnik, po wielu latach starań, wzniesiony został z inicjatywy Łodzian – podkreślałapodczas uroczystości uczestniczka powstania, Maria Gołębiowska.
Nazwa | Plik | Autor |
Maria Gołębiowska o pomniku Powstańców Warszawskich | audio (m4a) audio (oga) | |
Kazimierz Figat o pomocy niesionej Powstańcom | audio (m4a) audio (oga) |
Na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach, gdzie pochowani są powstańcy, władze miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Jedną z osób, której rodzina pomagała powstańcom jest Kazimierz Figat z Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.
Złożono również kwiaty pod tablicą pamiątkową na dworcu kolejowym. W przeddzień wybuchu powstania w jednym z wagonów spalono na dworcu, według różnych źródeł, od 80 do 190 więźniów Pawiaka. – Ta tragiczna historia przekazywana była przez pokolenia w środowisku kolejarzy – mówił Józef Kaźmierczak. – Kiedy jeździłem, jako młody pomocnik maszynisty, słyszałem wiele tragicznych wspomnień przekazywanych z ust do ust przez maszynistów z pokolenia II Wojny światowej – wspominał.
W październiku 1944 roku w Skierniewicach utworzono obóz przejściowy, przez który przewinęło się około trzech tysięcy jeńców, w tym wielu ciężko rannych. Najliczniejszą grupą przebywającą w obozie byli walczący na Mokotowie, Powstańcy Warszawy z pułku Baszta.
W Bełchatowie dla uczczenia 63 dni Powstania Warszawskiego stanęły 63 krzyże. – W czterech punktach miasta postawili je harcerze – powiedziałMateusz Broncel z bełchatowskiego magistratu.- Na każdym krzyżu umieszczone zostało imię i nazwisko żołnierza AK, walczącego w Powstaniu Warszawskim.
W Tomaszowie Mazowieckim pamięć powstańczych dni została uczczona m.in. zapaleniem 63 zniczy.
W Piotrkowie Trybunalskim zorganizowany został m.in. marsz pamięci na piotrkowskie nekropolie, gdzie spoczywają piotrkowianie, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |