Strzelanina w Monachium. Są zabici i ranni
W strzelaninie, która wybuchła w centrum handlowym Olympia w Monachium zginęło dziesięć osób, a dwadzieścia jeden zostało rannych. Stan trzech z nich jest poważny. Jak poinformował szef bawarskiej policji, wśród osób, które nie żyją znajduje się sprawca.

Sprawcą okazała się18-letni Irańczyk z niemieckim obywatelstwem. Przebywał w Monachium od ponad dwóch lat. Policja przypuszcza, że działał sam. Jego motywy pozostają nieznane. Ciało napastnika znaleziono na jednej z ulic w pobliżu centrum handlowego. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo, choć czy tak się stało, czy został zastrzelony, wykaże sekcja zwłok. “Niebezpieczeństwo minęło” – powiedział szef bawarskiej policji. W mieście zniesiono wprowadzony wcześniej “stan nadzwyczajny”.
Hubertus Andra dodał, ze sprawca nie był wcześniej znany policji. Używał pistoletu, a nie – jak wcześniej podejrzewano – broni długiej.
Trwa identyfikacja ofiar. Wśród rannych znajdują się dzieci, a wśród ofiar śmiertelnych – młodzi ludzie.
Strzelanina rozpoczęła się w piątek, 22 lipca, wczesnym wieczorem się w restauracji, w pobliżu centrum handlowego. Potem przeniosła się do jego wnętrza. Świadkowie relacjonowali, że do środka wbiegło z krzykiem wiele osób. Mówili, że na zewnątrz ktoś strzela. Ochrona zamknęła drzwi i kazała wszystkim udać się na najwyższe piętro budynku. W mieście zapanował chaos i panika.
Władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach. Policja rozpoczęła akcję, w której wzięły udział ponad dwa tysiące funkcjonariuszy, w tym policjanci z oddziału specjalnego “Cobra” z Austrii oraz Szwajcarii. Hubertus Andra zaznaczył, że w czasie akcji priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.
Polski MSZ w tej chwili nie ma informacji, czy wśród ofiar strzelaniny znajdują się Polacy. Jest w stałym kontakcie z niemieckimi władzami.
Przedstawiciele władz Unii Europejskiej oraz przywódcy wielu krajów europejskich potępili atak i wystosowali do Niemiec depesze kondolencyjne. Kondolencje złożyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, także rząd Słowacji, który kieruje teraz pracami Unii, oraz sekretarz generalny NATO. “Moje myśli są z tymi, którzy ucierpieli w ataku” – napisał Jens Stoltenberg.
Słowa współczucia przekazał także prezydent USA Barack Obama. Zaoferował wszelką niezbędną pomoc rządowi Niemiec.