Sienkiewicz sfilmowany. Wystawa w Muzeum Kinematografii
Sienkiewicz sfilmowany to pierwsza tak obszerna wystawa prezentująca sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora “Trylogii”, “Quo vadis” i “W pustyni i w puszczy” przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza.

Na ekspozycję składają się rekwizyty, projekty postaci, fotosy,i plakaty.Na wystawie zobaczymy także filmowe wersje utworów Henryka Sienkiewicza. – Pokazujemy wszystkie sfilmowane pozycje. Są wśród nich również takie, które powstały z inspiracji prozą Sienkiewicza. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i seriale telewizyjne. Od nakręconego w wytwórni braci Lumire przez Georgesa Hatota w 1896 roku trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana Potop Redivivus z 2014 roku – mówi kuratorka wystawy Barbara Kurowska.
Specjalne miejsce na wystawie zajmą muzyczne portrety wybranych bohaterów “Trylogii”, czyli ilustrowane fragmentami filmów piosenki w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy certyfikat watykańskiej kopii filmu “Quo vadis”. – Zanim film Jerzego Kawalerowicza trafił do polskich kin, miął on swoją uroczystą premierę w Watykanie w Aulii Pawła VI. W tej premierze wziął udział papież Jan Paweł II. Kopia z tradycyjnej taśmy została pocięta na poszczególne kadry, producent wraz z reżyserem zrobili z tego numerowane certyfikaty, które przekazali wybranym osobom – dodaje Kurowska.
Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.
Wystawę przygotowano w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza. Można ją oglądać do 15 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Posłuchaj całej rozmowy i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Sienkiewicz sfilmowany. Plakaty, fotosy, rekwizyty na wystawie w Muzeum Kinematografii | audio (m4a) audio (oga) |
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |