Kolski, Koszałka, Smarzowski… Oni powalczą o Złote Lwy 2016
Szesnaście filmów zostało zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wśród nich są produkcje kręcone w województwie łódzkim i związane z łódzką Szkołą Filmową.
O Złote Lewy powalczą:Czerwony pająk (reż. Marcin Koszałka), Jestem mordercą (reż. Maciej Pieprzyca), Kamper (reż. Łukasz Grzegorzek), Królewicz olch (reż. Kuba Czekaj), Las, 4 rano (reż. Jan Jakub Kolski), Na granicy (reż. Wojciech Kasperski), Ostatnia rodzina (reż. Jak P. Matuszyński), Plac zabaw (reż. Bartosz M. Kowalski), Planeta singli (reż. Mitja Okorn), Sługi boże (reż. Mariusz Gawryś), Szczęście świata (reż. Michał Rosa), “Wołyń (reż. Wojciech Smarzowski), Zaćma (reż. Ryszard Bugajski), Zjednoczone stany miłości (reż. Tomasz Wasilewski),Fale (reż. Grzegorz Zariczny) i Wszystkie nieprzespane noce (reż. Michał Marczak).
Filmy rywalizują o statuetkę Złotych Lwów i 100 tysięcy złotych, przyznawane przez międzynarodowe jury oraz o nagrodę Srebrne Lwy i 50 tysięcy złotych. Przyznawane są też nagrody indywidualne dla twórców filmowych między innymi za: reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, montaż, charakteryzację.
Znamy też tytuły filmów, które znalazły się w sekcji “Inne Spojrzenie” i mają szansę na Złotego Pazura i 30 tysięcy złotych. W konkursie pokazane będą: Biuro budowy pomnika (reż. Karolina Breguła), Ederly (reż. Piotr Dumała), Zud (reż. Marta Minorowicz) i dypolom filmowy studentów wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej “Kryształowa dziewczyna” w reżyserii Artura Urbańskiego.
Podczas gdyńskiego festiwalu odbędą się jeszcze dwa konkursy:Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.
Czytaj także: Produkcje z łódzkiej Szkoły Filmowej w konkursie na festiwalu w Gdyni
Nagrodę Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne otrzyma wybitny polski reżyser i scenarzysta, Janusz Majewski.
Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.
41. Festiwal Filmowy w Gdyni potrwa od 19 do 24 września.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |