Wtorek, 19 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Lomir szpacirn, czyli wtorkowe spacery z Centrum Dialogu [zwiedzanie]
Łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana już po raz czwarty zaprasza na wtorkowe spacery. W tym roku wycieczki nawiązują do wystawy “Lodzer Miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi”.
W ten sposóbopowieść o łódzkich Żydach, o ich religii, języku, kulturze, zwyczajach, artystach, o ważnych datach, świętach i miejscach będzie możnauzupełnić spacerami, których trasy związane są z historią Łodzi żydowskiej.
W lipcu zaplanowano cztery spacery. Wszystkie startują we wtorki o 17 z placu Wolności.
Program spacerów:
19 lipca – PIOTRKOWSKA ŻYDOWSKA (Justyna Tomaszewska)
XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach 2016 [muzyka]
W każdy wtorek wakacji bazylika katedralna w Łowiczu zaprasza na koncerty w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Johann Sebastian Bach 2016.
W tym roku zaplanowano w sumie dziewięć koncertów. Organom towarzyszyć będą wokaliści i instrumentaliści.Wystąpią artyści z Polski, Monaco, Luksemburga, Belgii, Włoch, Czech i Estonii. To najdłuższa cykliczna impreza o charakterze międzynarodowym w Łowiczu. Pierwsza edycja odbyła się w 1989 roku.
Koncerty rozpoczynają się zawsze o 19:30.
Sprawdź program edycji 2016:
19 lipca
Zdenek Novaek organy (Czechy)
Paradise in the City. Raj w Łodzi dla młodych pielgrzymów [ŚDM]
Międzynarodowe spotkanie młodych odbywa się w Łodzi do 25 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Podczas festiwalu pielgrzymi otrzymają kilka propozycji spędzania czasu. Planowane są warsztaty, wydarzenia sportowe, wycieczki po mieście i wieczory modlitewne. Będą też spotkania z interesującymi postaciami. – Zaprosiliśmy Michała Winiarskiego, kapitana reprezentacji siatkarskiej naszej drużyny, która zdobyła mistrzostwo świata. Nie zabraknie przedstawicieli kościoła – mówi wolontariusz Andrzej Majer.
Głównym miejscem spotkań festiwalu “Paradise in the City” jest Miasteczko Miłosierdzia zorganizowane w halach Expo i MOSiR, a także wokół archikatedry łódzkiej. Organizatorem wydarzenia jest wspólnota Chemin Neuf.
W Festiwalu “Paradise in the City” w Łodzi bierzeudział ok. 7 000 młodych osób z 42 krajów świata. Festiwal potrwa do 25 lipca.
PATA 2016. Letnie kursy w ASP [warsztaty]
Dziesięć kursów podzielonych na dwie sesje – to program tegorocznej odsłony Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA.
Pierwsze sesja potrwa do 30 lipca. Uczestnicy kursów będą mogli zdobywać nowe doświadczenia w dziedzinach takich jak: unikatowy obiekt tkany na kursie prof. Włodzimierza Cygana , techniki druku wypukłego, druku wklęsłego oraz sitodruku na kursie prof. Sławomira Ćwieka, a także kaligrafia i typografia podczas zajęćprowadzonych przez dr hab. Łukasza Chmielewskiego. Tegoroczna oferta dydaktyczna została wzbogacona o warsztaty poświęcone preprodukcji gier i filmów (elementy CONCEPT ARTu) prof. Gabriela Kołata oraz interdyscyplinarny kurs o nazwie Punkt styczny, będący rozwinięciem grafiki i tkaniny artystycznej. Zajęcia te poprowadzi prof. Alicia Candini, Prezydent Fundacion Para El Arte Contemporaneo z Buenos Aires w Argentynie.
Drugi etap odbędzie się w terminie od 3 do 17 sierpnia. kursanci będą zgłębiać tajniki druku wypukłego, druku wklęsłego oraz litografii na kursie prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, druku na tkaninie pod kierunkiem prof. Krystyny Czajkowskiej, projektowania graficznego na kursie prof. Sławomira Kosmynki, a także tkaniny artystycznej i obiektu eksperymentalnego pod kierunkiem prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak oraz instalacji interaktywnych na zajęciach prowadzonych przez prof. Danutę Wieczorek.
Kursom towarzyszyć będą wykłady: “About non specifity in contemporary printmaking”, które poprowadzi prof. Alicia Candiani, o trendach we współczesnej grafice artystycznej opowiadać będzie dr Marta Raczek-Karcz, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, a o łódzkiej tradycji artystycznej dr hab. Łukasz Sadowski.
Zaprasza Akademia Sztuk Pięknych przy Wojska Polskiego 121 w Łodzi.
Co grają na Polówce? Sprawdź repertuar [film]
Dziewiąta edycja Letniego Festiwalu Filmowego Polówka to siedem miejsc, blisko siedemdziesiąt filmów i codzienne projekcje w plenerze.
WTOREK PARK NA ZDROWIU
THE BEST OF 2015/2016
W parku Na Zdrowiu tradycyjnie już zaprezentujemy Wam najlepsze naszym zdaniem filmy z ubiegłego sezonu filmowego – polskie, zagraniczne, komercyjne artystyczne, fabularne, dokumenty. Jednym słowem czeka tam na was mieszanka wybuchowa, którą trzeba zobaczyć. Partnerem tej sekcji jest ŻAK – Centrum Nauki i Biznesu – Ogólnopolska Sieć Szkół Policealnych. Miejsce zapasowe w przypadku niepogody – brak
Lista projekcji:
19.07 – Cały ten cukier