Poniedziałek, 11 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Trwa nabór do drugiej edycji MikroGrantów w ramach Transatlantyku [wnioski]
Do 22 lipca można składać wnioski w ramach MikroGranty PGNiG Transatlantyk Festival 2016. To finansowe wsparcie dla kreatywnych inicjatyw w Polsce.
O wsparcie może ubiegać się każdy, kto przedstawi pomysł na przedsięwzięcie artystyczne lub kulturalne, które odpowie społecznej potrzebie niezależnie od dziedziny i medium. -Jesteśmy otwarci na wszystkie ciekawe pomysły, który pomogą zaktywizować lokalne społeczności. Od warsztatów po twórcze spotkanie z ulubionym artystą, wystawę sztuki w ciekawej przestrzeni miejskiej czy spektakl. Lato zachęca łodzian do wychodzenia z domów – mamy nadzieję, że ze swoimi pomysłami wyjdą na łódzkie ulice, a projekty zachęcą do integracji lokalnej społeczność – mówi koordynatorka projektu, Anna-Maria Peczyńska.
W ramach pierwszej edycji łódzkichMikroGrantówzrealizowano cztery projekty: pierwszy łódzki musical dziecięcy zrealizowany według pomysłu dzieci, którego premiera odbyła się w Kinie Wytwórnia – Stare Polesie MUSICALove Love, Transatlantyk w Starym Kinie – cykl pokazów pod patronatem Kina Tatr, mających na celu przybliżenie łodzianom klasyki kina i przypomnienie kluczowej roli Łodzi w historii jego rozwoju, LDZtribute ścieżka dźwiękowa dla miasta grupy EC2, prezentacja spektaklu Vidomi spektakl przygotowany we współpracy z młodymi tancerzami oraz podopiecznymi łódzkiego ośrodka dla osób niewidomych i słabowidzących.
Nabór do II edycji będzie trwać dwa tygodnie. Wnioski należy składać w terminie do22 lipca.
Projekty oceniane będą przez przedstawiciela Festiwalu, przedstawiciela Urzędu Miasta Łodzi, oraz przedstawiciela łódzkiego środowiska NGO. Ogłoszenie wynikówzaplanowano 29 lipca.
Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica na wystawie [ekspozycja]
Historię Łódzkich Zakładów Radiowych Fonica przypomina Muzeum Miasta Łodzi.
Wystawa “Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”przypomni czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w Łodzi przy ul. Wróblewskiego i w kilku oddziałach powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych, słowem szeroko pojęty sprzęt dźwiękowy. To właśnie zbiór ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez łódzką Fonikę złoży się na główną część wystawy. Ale zwiedzający zobaczą ponadto archiwalne dokumenty, prasę fachową oraz materiały reklamowe, które promowały Fonikę w Polsce i na świecie.
W tworzeniu wystawy pomogli łodzianie, którzy udostępnili muzeum sprzęt i inne pamiątki związane z zakładami.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla dorosłych (spotkania z dyrektorem i pracownikami zakładów, testy sprzętu) i dla dzieci (zajęcia edukacyjne o dźwiękach i muzyce), a także katalog poświęcony dawnej Fonice prezentujący najciekawsze urządzenia firmy, wspomnienia pracowników oraz współczesne i archiwalne fotografie.
Ekspozycja będzie czynna do 30 października w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Miasta przy Ogrodowej 15.
Co grają na Polówce? Sprawdź repertuar [kino]
PONIEDZIAŁEK Park Ocalałych przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana:
Niedźwiedź i Szekspir
W tej sekcji w ramach 7 pokazów zaprezentujemy szeroką panoramę kina rosyjskiego, od filmów artystycznych po duże komercyjne superprodukcje. Przyjrzymy się współczesnym rosjanom i poznamy ich życie oraz bardzo ciekawą, acz niezbyt znaną w Polsce kinematografię. Dwa z pokazów będą spoza tej tematyki. W partnerstwie z Domem Literatury, przyłączając się do 400 rocznicy śmierci Williama Szekspira zaprezentujemy dwa przedstawienia Teatru Telewizji (4 lipca i 1 sierpnia) Miejsce zapasowe w przypadku niepogody – Sala Audiowizualna Centrum Dialogu
Lista projekcji:
11.07 – Tlen