Piątek, 1 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kino w samo południe. Sprawdź repertuar [film]
Przez cały lipiec i sierpień, od poniedziałku do piątku, dokładnie o godz. 12:00 w Kinie Charlie, będzie można zobaczyć najlepsze filmy ostatnich lat.
Każdy dzień to inny tytuł. A wśród nich między innymi francuskie “Swobodne opadanie”, nominowane do Oscara “Dzikie historie”, czy sensacyjne “Głośniej od bomb”. Wszystkie film prezentowane są w sekcjach. Znajdzie się coś dla miłośników kina akcji, czy filmowych podróży.
Projekcje rozpoczynają się o 12:00. Zaprasza Kino Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205.
Sprawdź lipcowy repertuar “Kina w samo południe”:
1 lipca (piątek) PIĄTKI NONKOMFORMISTÓW: 20000 dni na Ziemi (95`) Wlk. Brytania
Geyer Music Factory 2016 [koncert]
Ósma edycja festiwalu Geyer Music Factory potrwa od 1 lipca do 26 sierpnia. Koncerty będą odbywać się w każdy piątek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to ”Rodziny”.
Geyer Music Factory to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera. W piątkowe wakacyjne wieczory dziedziniec Białej Fabryki po raz ósmy już zamieni się w estradę dla artystów. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia odbędzie się w sumie osiem koncertów. Zgodnie z hasłem przewodnim cyklu na scenie pojawiać się będą muzykujące rodziny.
Festiwal otworzy Wojtek Waglewski z synami, czyli Fiszem i Emade, potem zaprezentują się między innymi rodziny Miśkiewiczów, Trebuniów-Tutków oraz Zielińskich, tworzących zespół Skaldowie. Festiwal zakończy występ orkiestry Grohman O!, stanowiącej swoistego rodzaju rodzinę, złożoną z muzyków Filharmonii Łódzkiej, którą kieruje Tomasz Gołębiewski – główny organizator festiwalu Geyer Music Factory.
Festiwal rusza 1 lipca, a zakończy 26 sierpnia. Koncerty będą się odbywać w każdy piątek o godzinie 21:00.
Geyer Music Factory 2016 “Rodziny”
1 lipca – Waglewski (Wojtek, Fisz, Emade)
Lato w mieście. Teatr Powszechny będzie grał dłużej [spektakl]
Łódzki Teatr Powszechny, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie grał w lipcu. W ramach “Lata w mieście” zobaczymy jeszcze trzy dodatkowe przedstawienia.
Teatr Powszechny będzie grał do 10 lipca. -Nie mielibyśmy serca, żeby wobec ogromnego zainteresowania zamknąć Teatr dla widzów już na początku lipca, choć tego wymagałyby przygotowania do remontu. Postanowiliśmy podjąć wysiłek organizacyjny i w ramach “Lata w mieście” zaprezentować trzy dodatkowe przedstawienia. Będą to ostatnie prezentacje na Dużej Scenie, którą znają nasi widzowie. Przez najbliższe dwa lata spektakle z Dużej Sceny będą wystawiane w dawnym kinie Bałtyk, a po remoncie ponownie na Dużej Scenie przy Legionów 21. Z kolei z pierwszą prezentacją w Bałtyku związana jest niespodzianka, którą ogłosimy we wrześniu mówi Ewa Pilawska.
W wakacyjnym repertuarze zobaczymy “Brancz”, “Szalone nożyczki” i “Pomoc domową”.
Repertuar:
- 1 lipca: “Szalone nożyczki”
Co grają na Polówce? Sprawdź repertuar [kino]
Dziewiąta edycja Letniego Festiwalu Filmowego Polówka to siedem miejsc, blisko siedemdziesiąt filmów i codzienne projekcje w plenerze.
PIĄTEK EC1 – Łódź Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
NCKF PRZEDSTAWIA: ARCHITEKCI WYOBRAŹNI
Architekci wyobraźni to zaprogramowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej sekcja LFF Polówka, która odsłoni różne oblicza scenografii. Pokazom towarzyszyć będą krótkie prelekcje, podkreślające scenograficzną wyjątkowość prezentowanych filmów. Dodatkowo przed trzema seansami odbędą się projekcje krótkometrażowych filmów, na różne sposoby związanych z Łodzią, oraz spotkania z ich twórcami.
Kto jest autorem filmu? Od wielu lat przyjęło się uważać, że reżyser, ale niezbędni są przecież ludzie,którzy pomogą urzeczywistnić artystyczną wizję. Ich praca jest często niedoceniana, mimo że absolutnie kluczowa. Jedną z najważniejszych osób na planie jest bez wątpienia scenograf trudno sobie wyobrazić filmy Ridleya Scotta, Wesa Andersona czy Tima Burtona bez kreatywnej współpracy ze scenografami, tworzącymi oryginalne, piękne, zdumiewające przestrzenie, budynki i wnętrza. Jeśli mówimy, że dzięki kinu przenosimy się w zupełnie inny świat, jest to w ogromnej mierze zasługa scenografów. Miejsce zapasowe w przypadku niepogody – Hala Maszyn (EC1)
Lista projekcji:
01.07 – Obcy 8. Pasażer Nostromo + Prolog: Czarnoksiężnik z krainy U.S.
Luz Blues w Manufakturze [muzyka]
Przez cały lipiec w Manufakturze potrwa letni festiwal skierowany do miłośników muzyki bluesowej. Krajowe gwiazdy tego gatunku będą się prezentować publiczności w piątkowe wieczory o godzinie 18:00. Jako pierwsi zagrają członkowie formacji Zdrowa Woda.
Zeszłoroczna edycja festiwalu pokazała, że jako oferta skierowana do wielbicieli bluesowego grania wypełnia on istniejącą na łódzkich scenach muzycznych lukę. Organizatorzy po raz kolejny zdecydowali się zatem zapewnić amatorom tych brzmień rozrywkę na cały lipiec.
W każdy piątek o godzinie 18:00 na małej scenie pomiędzy budynkami American Bull, a French Potato na rynku w Manufakturze odbywać się będą koncerty. Zaprezentują się kolejno: Zdrowa Woda, Haze Acoustic Trio, Los Potatos, Hendrix Project i Kwintet Towarzyski.
Zdrowa Woda to formacja łącząca w swojej twórczości bluesa w najczystszej postaci i ostre, rockowe riffy. Niezwykle żywiołowym kompozycjom zespołu towarzyszą przenikliwe i ironiczne teksty pisane po polsku, co od lat spotyka się z entuzjastyczną reakcją publiczności.
Dream Experience i Lewe Łokcie zagrają w klubie Żarty Żartami [muzyka]
W piątkowy wieczór (1 lipca) przy Wólczańskiej 40/42a wystąpią dwie młode, polskie grupy.
Dream Experience to łódzki, czteroosobowy zespół, który swoją muzykę opisuje jako połączenie rockowych i chilloutowych brzmień. Muzycy grają w składzie: Olga Witczak (wokal), Robert Kraska (gitara basowa), Michał Wereszczyński (gitara elektryczna) i Michał Klama (perkusja). Za pośrednictwem swojej twórczości starają się oni kreować obrazy z pogranicza sennych marzeń i mglistej rzeczywistości.
Początkowo formacja była duetem w którym wokalistce Oldze Witczak towarzyszyło jedynie brzmienie gitary Sebastiana Młotkowskiego. Z biegiem czasu jednak zespół rozrósł się o kolejnych muzyków, a spokojne, akustyczne kompozycje nabrały większego rozmachu.
Lewe Łokcie to częstochowska formacja grająca muzykę alternatywną z polskim tekstem. W skład zespołu wchodzą: Robert Kafel (wokal, gitara), Piotr Rogoziński (wokal, gitara), Artur Koziorowski (bas) i Janusz Binkowski (perkusja). Swoje brzmienie opisują oni jako melodyjne i bezpretensjonalne utwory pełne nostalgii za latami dziewięćdziesiątymi.
Muzycy wspólnie występują od 2012 roku, zadebiutowali singlem “Pomieszane chwile / Plany”. W 2013 roku ukazał się natomiast ich debiutancki album ”Niewiele się zmienia”. Zgodnie z zapewnieniami członków formacji obecnie pracują oni nad kolejnym wydawnictwem.
Koncert odbędzie się w piątek (1 lipca) w klubie Żarty Żartami przy ulicy Wólczańskiej 40/42a. Początek o godzinie 20:00.
Rozmowa tradycji ze wpółczesnością. Folkowe inspiracje [festiwale]
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE to m.in. koncerty, jarmark, pochód uliczny, konkurs Złota Łódka, wystawy oraz pokazy mody.
Przestrzeń miejską wypełni twórczość młodych ludzi z różnych zakątków świata, mówi dyrektor festiwalu Adam Kocher. – Festiwal jest dużym eksperymentem artystycznym, swoistą rozmową tradycji ze współczesnością, w folkowym wydaniu. Przez sześć lat zapraszamy młodzież z kolejnych kilkunastu krajów świata do działań na scenie, na ulicy, do działań modowych i designerskich. Chodzi o to, żeby mówić o tradycjach i kulturze, żeby się inspirować tym co tradycyjne, narodowe – wyjaśnia.
Pierwszym elementem festiwalu będzie tkana instalacja artystyczna na kamienicy, w woonerfie przy ulicy 6 Sierpnia w Łodzi. – Instalacja Folkowa Kamienica to projekt autorstwa dwóch designerek, które były w zeszłym roku na naszym festiwalu, oraz naszych wolontariuszy. Będziemy wspólnie tkali fasadę kamienicy, używając specjalnych lin i nici, a inspirować się będziemy tradycyjnymi polskimi wzorami. Folkowa Kamienica powstawać będzie na oczach publiczności i z jej udziałem. Tkanie odbywać się będzie od 1 do 7 lipca, warsztaty dla chętnych odbędą się 3 i 4 lipca.
Festiwal FOLKOWE INSPIRACJE ma zainspirować młodych ludzi do współczesnej twórczości w różnych dziedzinach artystycznych, w oparciu o tradycje kulturowe narodów i grup etnicznych. Tygodniowy festiwal w Łodzi startuje pierwszego lipca.