Środa, 29 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Impresje z podróży. Prace Izabeli Marii Trelińskiej [wernisaż]
Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi prezentuje bogaty dorobek artystyczny Izabeli Marii Trelińskiej, który powstał podczas jej podróży do Meksyku, Peru, Boliwii, Argentyny, Urugwaju, czy Brazylii.
Poza malarstwem z lat 2006-2015, artystka prezentuje teżfotograficzną dokumentację wybranych siedmiu akcji plastycznych.
Przez “akcje” Izabela Maria Trelińska rozumie rodzaj happeningu, który nawiązuje też formą do spektaklu teatralnego.Elementem, który wprowadziła do jego realizacji byli uczniowie “aktorzy”, którzy obok przedmiotów, obiektów, mieli określone role do spełnienia. Ich udział w akcji wymagał od nich określonej wiedzy, znajomości tekstu, znaków i symboli zaczerpniętych m.in. z Platona, Camilla, Gombrowicza czy Tatarkiewicza.
Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie z udziałem artystki i warsztat malarski (technika akwareli) dla dzieci w ramach cyklu “Galeria Małego Mistrza”.
Ekspozycję można oglądać do 2 października w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15.
Izabela Maria Trelińska urodziła się w Łodzi. Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa i akcji plastycznych. Stworzyła m.in. kilkanaście cykli akwarel o charakterze sakralnym oraz kilkadziesiąt cykli akwarel będących zapisami jej zagranicznych podróży. Zajmuje się też upowszechnianiem sztuki. Ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych i sztuki polskiej za granicą. Zorganizowała również szereg akcji plastycznych z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej. Współpracowała w tym zakresie m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, Galerią Art Forum i Galerią Manhattan.

Chodź do łóżka, obejrzyj film, poczytaj książkę. Zaprasza Transatlantyk [wykład, film]
Pięćdziesiąt czteroosobowych łózek, wyposażonych w projektory i ekrany, stanęło w strefie OFF Piotrkowska. To mobilne kino festiwalu Transatlantyk.
Do 30 czerwca będzie można tam oglądać filmy, korzystać z biblioteki i uczestniczyć w wykładach. – Chodzi o to, żeby zagospodarować wszystkie zmysły. Przychodzimy, kładziemy się, zaczynamy od dotyku. Węch i smak będzie zaspokojony przez kulinaria. Wzrok chociażby przez to, że będzie funkcjonowała w łóżkotece czytelnia filmowa. Będzie można wypożyczyć książkę i wygodnie poczytać w łóżku – mówi Jakub Dobkiewicz z biura Transatalntyku.
Sprawdź program wykładów w Łóżkotece:
29.06 godzina 18.00
W królestwie snu – Sławomir Prusakowski

Radio Łódź na Transatlantyku. Studio festiwalowe [RELACJE, PROGRAM]
Radio Łódź jest w samym centrum międzynarodowego PGNiG Transatlantyk Festival 2016. Zapraszamy na specjalne studio festiwalowe.
Byliśmyna gali otwarcia, będziemy też na finale imprezy. Spotykamy się w kinie Helios i w łóżkotece. Widzieliśmy widowiskowewarsztatach kaskaderskie, będziemy na zajęciach aktorskich i kulinarnych kolacjach w EC1. Odwiedzają nas też goście festiwalu.
To tylko niektóre z atrakcji. Przez cały tydzień Radio Łódź na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia PGNiG Transatlantyk Festival w Łodzi
29 czerwca
8:40 Studio festiwalowe
10:40 Studio festiwalowe
15:40 Studio festiwalowe

Wakacje w mieście [program]
10:00-11:30
nordic walking
Wartoprzeczytać
(Park im. Piłsudskiego, zbiórka przed DPS przy ul. Krzemienieckiej)
10:00-11:30
Sportowe Lato z MOSiR 2016 zajęcia dla grup zorganizowanych (hale sportowe MOSiR)
Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1
godz. 11:00 Mały Kinematograf – pakujemy plecak z Bolkiem i Lolkiem szykujemy bagaż podróżnika. Szukamy w pałacu Scheiblera rzeczy niezbędnych do wyprawienia bohaterów filmowych w wielką podróż. Poznajemy kierunki świata. Projekcja filmu animowanego, 64. Sposób na wakacje Bolka i Lolka (1986). Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat oraz ich rodziców iopiekunów. Bilety w cenie 12 zł
12:00-13:30
Sportowe Lato z MOSiR 2016 zajęcia dla grup zorganizowanych (hale sportowe MOSiR)
12:30-13:30
Aerobik dla seniorów
(Hala Sportowa przy ul. ks. Skorupki 21)
14:15-15:45
nordic walking (Park im. Poniatowskiego, zbiórka na parkingu przy ul. Inżynierskiej i Parkowej)
16:30-18:00
nordic walking (Park im. Mickiewicza, zbiórka na parkingu przy ul. Zgierskiej)
18:00-21:30
basket koszykówka dla młodzieży
(Orlik przy ul. Małachowskiego 5)
PARKATONIKI mobilne skrzynki teatralne, w których odbywają się mini spektakle
godz. 17:00 19:00
Park Helenów, okolice placu zabaw
Pokazy w Planetarium EC1
Pokazy dla grup zorganizowanych (np. kolonii letnich lub półkolonii w mieście) w godzinach: 10:30, 12:00 i 13:30. Rezerwacje na te godziny przyjmowane są tylko telefonicznie 539997693) a pierwsza grupa rezerwująca wolny pokaz ma prawo ustalenia jego tematu z listy zaproponowanych przez pracowników planetarium. Koszt biletu dla grupy szkolnej z Łodzi wynosi 5 zł od osoby, dzieci spoza miasta zapłacą 10 zł od osoby.
Pokazy popołudniowe (15:30, 17:00, 18:30) oraz wszystkie weekendowe można rezerwować indywidualnie w systemie rezerwacyjnym pod adresem:www.PlanetariumEC1.pl(link Rezerwacja biletu).
W poniedziałki planetarium i jego kasy są nieczynne.
Planetarium EC1
tel. 539997693
90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
e-mail:[email protected]
tel. 42 632 71 12 Dział Edukacyjny telefoniczne zapisy pn.-czw. w godz. 8:30-15:30 (Kamila Lutek)
Zajęcia do wyboru:
Niedźwiedź Wojtek żołnierz II Korpusu Polskiego
Celem zajęć jest pokazanie historii niezwykłego niedźwiedzia, który został żołnierzem II Korpusu Polskiego w stopniu kaprala. Uczestnicy zajęć poprzez odkrywanie, naukę i zabawę poznają historię Wojtka – PRAWDZIWEGO ŻOŁNIERZA!!!.
Czas trwania: ok. 60-75 minut
Moja pierwsza wizyta w Muzeum
Kustosz, zabytek, eksponat, kolekcja po naszych zajęciach te pojęcia nie będą sprawiały już trudności żadnemu dziecku, gdyż mają one na celu wprowadzenie młodego widza w świat kultury i sztuki. Uczestnicy zajęć zostaną wprowadzeni w świat muzealnika poprzez ciekawostki, zagadki i odkrywanie.
Czas trwania: ok. 60-75 minut
Chrzest Mieszka I
Warsztaty mają przybliżać ich uczestnikom świat średniowiecznej Polski. Podczas ponad godzinnej zabawy dzieci poznają najważniejsze informacje o chrzcie Mieszka I w oparciu o wystawę czasową, zapoznają się z czasami pierwszego władcy Polski, oglądając ciekawą prezentacje multimedialną oraz rozwiązując zagadki. Uczestnicy zajęć będą także w drużynach wyklejać kolaż.
Czas trwania: ok. 60-90 minut
Malowanki Historyczne z historią karykatury w tle
Grupy zwiedzające nasze Muzeum będą mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych malowanek historycznych związanych z eksponatami znajdującymi się na wystawie II Rzeczpospolita w Karykaturze Kolorowaniu malowanek towarzyszyć będzie dodatkowe zadanie oraz zwiedzanie wystawy o karykaturze.
Czas trwania: 45-60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13
Dzień z polskim bohaterem
Pod tematem tych zajęć kryją się dwa spotkania z postaciami historycznymi, które miały swój udział w kreowaniu postaw patriotycznych: W czasie takich zajęć możemy poznać przyczyny, dla których te a nie inne postaci zasłużyły na miano bohatera narodowego.
Do wyboru:Tadeusz Kościuszko lub Józef Piłsudski.
UWAGA: Zajęcia Dzień z Tadeuszem Kościuszko będą połączone ze spacerem pod pomnik na Placu Wolności
Czas trwania: ok. 60 minut
Polskie symbole narodowe (zajęcia warsztatowe)
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego Polska flaga jest biało-czerwona, skąd się wziął orzeł biały i dlaczego Mazurek Dąbrowskiego został naszym hymnem narodowym.
Czas trwania: 60 – 75 minut
Odszukaj artefakt(zajęcia warsztatowe)
Zabawa ma charakter drużynowy. Zadanie polega na zlokalizowaniu i właściwym opisaniu poszukiwanego na ekspozycji przedmiotu. Uczestnicy zabawy poruszają się po historii i realiach polski pod zaborami i w okresie I wojny światowej.
Czas trwania: około 45-60 minut
Warsztaty historyczno-modelarskie
To świetna zabawa, w której uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu i pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej.
Czas trwania: ok. 45-60 minut
