Wtorek, 28 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wokół pogromu kieleckiego. Spotkanie w Centrum Dialogu [historia]
Centrum Dialogu w Łodzi zaprasza na spotkanie z Bożeną Szaynok, historyczką z Uniwersytetu Wrocławskiego, badaczką najnowszych dziejów Polski, w tym historii Żydów w Polsce po 1945 roku, autorką pierwszej monografii o kieleckim pogromie.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem”Wokół pogromu kieleckiego. 4 lipca 1946″.
Dokładnie 70 lat temu, w lipcu 1946 roku doszło do pogromu kieleckiego, który na wiele lat położył się cieniem na polsko-żydowskich relacjach. Prof. Szaynok przedstawi sytuację Żydów w przededniu pogromu (lipiec 1944 lipiec 1946), opowie o tym , co się wydarzyło 4 lipca 1946 roku i jaki jest aktualny stan badań na ten temat. Przypomni też spory, dyskusje i manipulacje, jakie towarzyszyły rozmowom na ten temat.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 czerwca o godzinie 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy Wojska Polskiego 83 w Łodzi. Wstęp wolny.

Transatlantyk zacumował w Łodzi. Sprawdź, co będzie się działo [program]
Koncert muzyki filmowej w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpoczął międzynarodowy PGNiG Transatlantyk Festival. To pierwsza łódzka edycja imprezy, której pomysłodawcą jest kompozytor i zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
Do 30 czerwca zaplanowano ponad 150 projekcji filmowych, szereg warsztatów dla dzieci i dla dorosłych, a także spotkania z gośćmi.
Szczegółowy program Transatlantyku: kliknij

Łódzkie Madame Tussauds. Zabawa dla całych rodzin [wystawa]
Jack Sparrow, Shrek, Batman i Smerfy – to tylko niektórzy z bohaterów otwartej w Łodzi Wytwórni Figur Woskowych.
To nietypowa, czasowa ekspozycja przedstawiająca najbardziej popularne postaci z bajek i filmów w skali 1:1. – Wszystkie figurywykonane są przez polskich rzeźbiarzy z całego kraju. Ekspozycja będzie się powiększać. Teraz czekamy na figurę Lady Gagy i Katy Perry – mówi Karolina Stawicka z Wytwórni.
Muzeum odwiedzać mogą zorganizowane wycieczki, ale także rodzice z dziećmi. Na miejscu organizowane są także warsztaty plastyczne. – Generalnie takim głównym celem było stworzenie miejsca, które daje możliwość aktywnego spędzenia czasu na przykład w niedzielne popołudnie. Dzieci są zadowolone i bawią się świetnie – dodaje KarolinaStawicka.
Wytwórnię Figur Woskowych przy Sienkiewicza w Łodzi można odwiedzać do 1 lipca. Później ekspozycja zostanie przeniesiona do Wrocławia.

Radio Łódź na Transatlantyku. Studio festiwalowe [RELACJE, PROGRAM]
Radio Łódź jest w samym centrum międzynarodowego PGNiG Transatlantyk Festival 2016. Zapraszamy na specjalne studio festiwalowe.
Byliśmyna gali otwarcia, będziemy też na finale imprezy. Spotykamy się w kinie Helios i w łóżkotece. Widzieliśmy widowiskowewarsztatach kaskaderskie, będziemy na zajęciach aktorskich i kulinarnych kolacjach w EC1. Odwiedzają nas też goście festiwalu.
To tylko niektóre z atrakcji. Przez cały tydzień Radio Łódź na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia PGNiG Transatlantyk Festival w Łodzi+
Sprawdź, co jeszcze przed nami
28 czerwca
8:40 Studio festiwalowe
10:40 Studio festiwalowe
15:40 Studio festiwalowe
29 czerwca
8:40 Studio festiwalowe
10:40 Studio festiwalowe
15:40 Studio festiwalowe
30 czerwca
8:40 Studio festiwalowe
10:40 Studio festiwalowe
15:40 Studio festiwalowe
Gala zamknięcia, Teatr Wielki w Łodzi
18:30 -19:30Specjalne wydanie Magazynu Filmowego

Masz pomysł na komedię? Zgłoś się do Teatru Powszechnego [nabór]
Jeszcze do 30 czerwca trwa nabór prac do piątej edycji Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii “Komediopisanie”.
– “Komediopisanie” to bardzo ważna inicjatywa nie tylko dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Poczucie humoru tożsame z miejscem naszego dorastania, kształcenia i zamieszkania, jest wartością niezbędną, którą powinniśmy pielęgnować. Dlatego tak ważne jest, aby polski teatr, obok świetnych sztuk obcojęzycznych tego gatunku prezentował współczesne polskie komedie. Upominamy się o komedię, bo cały czas jest ona dla polskiego teatru wstydliwa i twórcy młodego pokolenia traktują ją po macoszemu. Zdaję sobie sprawę, że z dnia na dzień ten stan rzeczy się nie zmieni i że projekt “Komediopisanie” wymaga czasu, czułości i cierpliwości osób, które włączą się w jego realizację. Ale wierzę, że warto. Że konsekwentną pracą stworzymy kanon współczesnej polskiej komedii mówi pomysłodawczyni projektu dyrektor Ewa Pilawska.
Do tej pory laureatami konkursu byli między innymi Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha. Sztuki nagrodzone w konkursie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii “Antologii współczesnej polskiej komedii”.
Pula nagród w konkursie wynosi 70tysięcy złotych.Jury rozdysponuje je wśród laureatów, których poznamy w styczniu 2017 roku.
Teksty na piątą edycję można wysyłać do 30 czerwca 2016 r. na adres Teatru Powszechnego w Łodzi z dopiskiem “Komediopisanie”.
