Niżyński pożegna się łódzką publicznością
Nagradzany i uwielbiany przez publiczność monodram Kamila Maćkowiaka “Niżyński” – łódzka publiczność zobaczy po raz ostatni we wrześniu. Zaplanowano cztery spektakle.
Monodram Maćkowiaka to historia wybitnego tancerza i choreografa prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego. Tekst w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego powstał na podstawie “Dziennika” artysty. “Bóg tańca” pisał go w ciągu sześciu tygodni od ostatniego występy w styczniu 1919 roku do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym.
W Łodzi “Niżyński” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego pokazywany był w Teatrze im. Stefana Jaracza od grudnia 2005 roku. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem recenzentów. -Tylko aktor z przygotowaniem baletowym mógł porwać się na tak karkołomny pomysł jak aktorsko-taneczny monodram z fragmentów “Dziennika” Wacława Niżyńskiego. Prawie sto minut monologów czasami jasnych i czytelnych – o ekstazie tańczenia, o wzlotach i upodleniach, o udręczającej miłości-nienawiści do Ser-giusza Diagilewa – czasami zbaczających w mistykę, a czasami zmieniających się w obsesyjne bredzenie zmąconego umysłu. Plus szalone piruety i akrobacje na drążku. Nadludzki wysiłek godny opowieści o genialności i obłędzie – pisał Jacek Sieradzki w “Polityce”.
Na koncie “Niżyńskiego” jest między innymi”Złota Maska”za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2005/2006, główna narodana VI Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Monocle w Sankt Petersburgu za najlepszą kreację aktorską, czy nagroda Thespis Media Award 2008na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Thespis w Kilonii.
Warszawska premiera spektaklu przygotowana została w 2014 roku, przez Fundację Kamila Maćkowiaka oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Łódzka publiczność po raz ostatni zobaczy “Niżyńskiego” we wrześniu, tym razem na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Zaplanowano cztery spektakle – 10, 11, 20, 21 września.

WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |