“W rytmach Jamajka Ska”. Alibabki w Radiu Łódź
Legendarna żeńska formacja wokalna powraca i po ponad 50 latach ponownie nagrywa materiał pochodzący ze swojego debiutanckiego albumu. Sesje nagraniowe odbywają się w Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź.

Historia albumu “W rytmach Jamajka Ska” rozpoczęła się w 1965 roku, kiedy to ukazały się pierwsze nagrania zespołu Alibabki. Był to także symboliczny początek obecności jamajskiej muzyki w naszym kraju. W kolejnych dekadach takie gatunki jak reggae i ska na dobre zadomowiły się bowiem w Polsce, czego prekursorkami okazały się być właśnie członkinie formacji Alibabki.
Dziś grupa powraca i ponownie nagrywa ten przełomowy album wraz z młodą formacją The Bartenders i znakomitą pianistką Joanną Dudą. Nagrania odbywają się Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź.
Janusz Kusz, nieoceniony animator polskiej sceny reggae i ska, a jednocześnie inicjator całego przedsięwzięcia i koordynator sesji nagraniowej wspomina początki projektu: -Kiedyś grzebiąc w archiwach trafiłem na nagrania z pierwszej płyty Alibabek. Okazało się, że album “W rytmach Jamajka Ska” zawiera naprawdę pionierski i prekursorski materiał. To właśnie te wokalistki po raz pierwszy zaproponowały polskim słuchaczom taką muzykę. Wcześniej po prostu nie było jej w naszym kraju, co bardzo mnie zaciekawiło. Krok po kroku dociekając źródeł dotarłem do samego zespołu i wspólnie uznaliśmy, że warto odświeżyć i ponownie nagrać ten materiał mówi.
Obejrzyj wideo, w którym Alibabki zdradzają szczegóły obecnie trwających sesji nagraniowych:
Nazwa | Plik | Autor |
Alibabki znów razem | video (m4v) video (webmv) video (webmv_hd) video (m4v_hd) |
Członkinie formacji Alibabki przyznają natomiast, że są niezwykle podekscytowane całym przedsięwzięciem, a jednocześnie wdzięczne swoim współpracownikom i inicjatorom całej akcji: -To bardzo przyjemne i miłe, że ktoś jeszcze o nas pamięta i wierzy w to, że zrobimy coś fajnego. Emocje są ogromne ponieważ widzimy się pierwszy raz po tak długim czasie. Po raz pierwszy odważyłyśmy się również coś nagrać, a to przecież wielka odpowiedzialność. Nie chcemy rozczarować słuchaczy. Nagrywamy korzystając z techniki, która jest nieporównywalna z tym, co miałyśmy do dyspozycji 50 lat temu. Studia nagraniowe były wówczas dużo mniej nowoczesne. Korzystamy również z doświadczenia muzyków, którzy szalenie wzbogacili aranżacje poszczególnych utworów, jednocześnie inspirując nas i wprowadzając w tajniki specyfiki tej muzyki. Wiedza na temat muzyki reggae i ska jest teraz nieporównywalnie większa. To dla nas ogromne doświadczenie i jesteśmy im bardzo wdzięczne – dodają.

NOWOŚCIMUZYCZNE, KONCERTYW ŁODZI, TELEDYSKI, ROZMOWY Z ARTYSTAMI. WSZYSTKO TO ZNAJDZIESZW NASZYMDZIALE MUZYCZNYM. |
Natalia Martuzalska/Konrad Ciężki/Bartosz Florczak