Sobota, 18 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Zew Gdyni. Wygraj pobyt na festiwalu filmowym [kino]
W 90 kinach w Polsce świętujemy 90-lecie Gdyni. Z tej okazji można wygrać siedmiodniowy pobyt na słynnym festiwalu filmowym. W akcję włączają się także łódzkie kina.
Jubileusz Gdyni uświetniony zostanie pokazem miłosno-przygodowej historii “Zew Morza” (1927) – jednego z najciekawszych filmów niemego kina, z muzyką współcześnie skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego.
Pokaz odbędzie się równocześnie w 90 wybranych miejscach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Sieci Kino za Rogiem oraz Pracowni Filmoteki Szkolnej. A po filmie na żywo z Gdyni transmisja losowania specjalnych nagród dla widzów, dwóch dwuosobowych zaproszeń na wrześniowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni.
Zaproszenie obejmuje dojazd, nocleg, wyżywienie oraz akredytację na wszystkie wydarzenia FFG. Laureaci konkursu zostaną także głównymi bohaterami filmowej relacji o ich wizycie w stolicy polskiego kina.
W Łodzi akcja odbędzie się w Kinie Charlie i w Kinie Bodo.
PROGRAM:
17:00 Zew morza (123)
19:15 Rozstrzygnięcie konkursu

Kolory Polski 2016. Filharmonia Łódzka podróżuje po raz siedemnasty [PROGRAM]
24 koncerty w różnych zakątkach województwa łódzkiego to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej, która już po raz siedemnasty zaprasza na wędrowny festiwal “Kolory Polski”.
Do 2 września zabrzmią kompozycje klasyczne, jazz i popularna muzyka rozrywkowa. Wśród gwaizd tegorocznego festiwalu sa między innymi Ewa Bem i Stanisław Soyka. – To turystyczna propozycja, rządzi się nieco innymi prawami, ubieramy się swobodniej i podróżujemy w innej atmosferze. Koncerty odbywają się w plenerze, w zamkach, ale także w kościołach i w klasztorach. Festiwal się rozwija wraz z nim dojrzewa też publiczność. Mamy wielu stałych melomanów, ale pojawiają się też nowi, a to bardzo cieszy – mówi dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.
W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na wszystkie koncerty (poza finałowym w siedzibie Filharmonii Łódzkiej) wstęp jest wolny.

Francuskie Święto Muzyki [koncerty]
Na rynku Manufaktury w ramach II Łódzkiego Święta Muzyki Fete de la Musique wystąpią zespoły z francuskim rodowodem.
Już drugi rok z rzędu stowarzyszenie Alliance Francaise promujące w Łodzi francuską kulturę i język zaprasza na tradycyjne święto, które nad Sekwaną organizowane jest od lat 80. ubiegłego stulecia.
Święto Muzyki miało swoją premierę już w 1982 roku, kiedy to po raz pierwszy zaproszono wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu święto to stało się znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym.
W najbliższą sobotę na rynku Manufaktury wystąpią trzy grupy: Galderia, Black Radio oraz Carnet de voyage.
Dobrze znana fanom ostrzejszych dźwięków Galderia to power metalowa formacja z południa Francji. Ekipa z Marsylii gra koncerty nie tylko w rodzinnej Francji, ale również w innych miejscach Europy, wszędzie otrzymując pozytywne recenzje.
Jako ukłon Francuzów w stronę polskich gospodarzy zaprezentuje się łódzki zespół Black Radio. To młoda, ale już bardzo ceniona formacja rockowa, którą dowodzi charyzmatyczny lider Dawid Wajszczyk. Muzycy łączą w swojej twórczości mocne rock’n’rollowe brzmienie z indie-rockową melodyjną wrażliwością.
O bardziej nostalgiczny, a zarazem typowo francuski klimat zadba natomiast zespółCarnet de voyage, który zabierze słuchaczy w retrospektywną podróż od lat dwudziestych, aż do dzisiaj. Muzycy stworzą więc wyjątkową okazję, aby ponownie odkryć specyficzną naturę, akcent i bogatą paletę kolorów muzycznej kultury Francji.
Program II Łódzkiego Święta Muzyki:
16.00 występy finalistów konkursów piosenek
18.00 Galderia
19.00 Black Radio
20.00 Carnet de voyage
Koncerty odbędą się w sobotę (18 czerwca) na rynku Manufaktury. Początek o godzinie 16:00.

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych “Hokus Pokus Łódź 2016” [plener]
18 czerwca w Łodzi rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych “Hokus Pokus Łódź 2016”.
Adam Pruski, dyrektor artystyczny festiwalu zachęca do udziału szczególnie dzieci i młodzież. – To imprezaskierowana dorodzin. Odbędą się pokazy akrobatyczne, improwizacji teatralnych, szczudlarskie. W sumie będzie ponad 45 artystów – dodaje.
Impreza potrwa do niedzieli 19 czerwca. Występy artystów będzie można oglądać w różnych miejscach na ulicy Piotrkowskiej. Adam Pruski wyjaśnia, że tego typu rozrywka jest najbliższa sercu widza. – Od siedmiu lat jestem iluzjonistą, a przez pierwsze dwa lata robiłem to na ulicy – mówi.
Pokazy zaczynają się w sobotę i niedzielę po godzinie 17.00. Gościem specjalnym festiwalu będzie m. in. połykacz mieczy z Australii Aerial Manx.

Podwójny wieczór baletowy w Teatrze Wielkim w Łodzi [premiera]
“Święto wiosny” Igora Strawińskiego i “Krzesany” Wojciecha Kilara to program wieczoru baletowego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Za choreografię odpowiadają Martha Graham i Henryk Konwsiński.
Premiera “Święta wiosny” w choreografii Marthy Graham miała miejsce 28 lutego 1984 roku w New York State Theater i wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i aplauz publiczności, stając się drugim obok tego samego dzieła w choreografii Maurice Bjarta wzorem współczesnego języka baletowego i nowoczesnej interpretacji starych tematów.
Henryk Konwiński po raz kolejny sięga po muzykę Kilara. Pierwszy “Krzesany” tego wybitnego polskiego choreografa pojawił się w spektaklu baletowym Ad montes Balety tatrzańskie w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1994 roku i pokazał jak bardzo popularna i ceniona jest muzyka Wojciecha Kilara; kiedy jeszcze staje się ona inspiracją dla twórcy z taką wyobraźnią sceniczną i inwencją choreograficzną jak Henryka Konwińskiego, to efekt musi być imponujący i poruszający wrażliwość każdego widza.
Wieczór baletowy zaplanowano 18 i 19 czerwca (godz.19). Kolejne spektakle 21 czerwca (godz.18).
