Poniedziałek, 13 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Krzysztof Zanussi gościem Muzeum Kinematografii w Łodzi [spotkanie]
Krzysztof Zanussi w łódzkim Muzeum Kinematografii opowie o Krzysztofie Kieślowskim i jego filmach.
13 marca obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji Polska Akademia Filmowa ustanowiła go patronem roku 2016. W ciągu całego roku odbywają się pokazy filmów reżysera, dyskusje o jego spuściźnie, a także trwa konkurs scenariuszowy, którego motywem przewodnim jest film Kieślowskiego Przypadek. Z tej również okazji przeprowadzane są wywiady i spotkania z ludźmi kultury, na których reżyser i jego twórczość wywarły ogromny wpływ.
Taką właśnie osobą jest Krzysztof Zanussi, wieloletni dyrektor artystyczny, a dziś generalny, Studia Filmowego TOR studia, w którym powstały najważniejsze polskie filmy Krzysztofa Kieślowskiego.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca o godzinie 18 w Muzeum Kinematografii na placu Zwycięstwa 1.
“Delhi”. Promocja książki Rana Dasgupta [spotkanie]
“Delhi” to literacki portret jednego z najszybciej rozwijających się współcześnie miast, ale także opowieść o tym, co być może czeka nas wszystkich
Rana Dasgupta urodził się w Wielkiej Brytanii, mieszkał we Francji, Malezji i Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku przeprowadził się do Delhi. Jego pierwsza powieść Tokyo Cancelled znalazła się w finale Nagrody im. Johna Llewellyna Rhysa oraz Nagrody Vodafone Crossword, a druga, Solo, została wyróżniona prestiżową Nagrodą Literacką Wspólnoty Brytyjskiej i przetłumaczona na kilkanaście języków (polskie wydanie ukazało się w 2012 roku).
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca o godzinie 18 w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 w Łodzi.
Teatr Powszechny zaprasza na “Imprezę” [teatr]
To kolejna odsłona “Dziecka w sytuacji” cyklu edukacyjnego realizowanego przez Teatr od kilku lat z myślą o dzieciach i młodzieży. Sztukę Johna Retallacka, podejmującą temat seksu i wkraczania w dorosłość, reżyserują Jarosław Staniek i Andrzej Jakubas.
– Cykl “Dziecko w sytuacji” wynika z mojej filozofii prowadzenia “teatru blisko ludzi”. Wszystkie spektakle mogły zostać zrealizowane, ponieważ urzeczywistniło się nasze marzenie o Małej Scenie. Jej powstanie umożliwiło rozwój działań edukacyjnych. Spektakle w ramach cyklu połączone są z warsztatami prowadzonymi przez aktorów, psychologów, filozofów i artystów plastyków, skłaniają młodych ludzi nie tylko do zastanowienia się, o czym jest spektakl, ale również do tego, w jaki sposób temat sztuki przekłada się na ich doświadczenia mówi dyrektor Ewa Pilawska.
Pierwsze premiery w ramach cyklu “Dziecko w sytuacji” (“Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki” i “Mój tata chce latać jak ptak”) skierowane były do najmłodszych widzów. Kolejne, “Oczy nieba” i “Ony”, to propozycje dla młodzieży. W
“Impreza”, podobnie jak wszystkie pozostałe spektakle w ramach “Dziecka w sytuacji”, miały swoje pierwsze premiery w ramach “Teatru dla niewidomych i słabo widzących” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Spektakl podejmuje temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję?
Po każdej prezentacji “Imprezy”odbywać będą się warsztaty, które poprowadzi Andrzej Jakubas oraz psychologowie i seksuolodzy z Fundacji Spunk, która od ponad 10 lat zajmują się edukacją seksualną dla młodzieży.
Kolejny pokaz 13 czerwca (godz. 10).
Podróżujący i jubileuszowy. Fotofestiwal 2016 [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]
“Hit The Road: Fotografowie w drodze” to główny temat tegorocznego Fotofestiwalu w Łodzi.
13.06 PONIEDZIAŁEK
FOTOFESTIWAL KIDS*
12:30-14:30 Podróż w przestrzeni i czasie teatralno- konstrukcyjne warsztaty dla maluszków, Robimy Warsztaty, sala A_121, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
17:00-19:00 Jak fotografować dzieci?, Olga Nakielska, sala A_218, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
PROJEKCJA FILMOWA
18:00 The Mexican Suitcase, reż. Trisha Ziff, Meksyk, Hiszpania, USA 2011, 86
po projekcji spotkanie z reżyserką filmu, sala teatralna, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Gdzie ci mężczyźni? Piąta edycja festiwalu Łódź Miastem Kobiet [spotkanie]
Wojciech Pszoniak, Jan Peszek, Krystyna Mazurówna – to tylko niektóre z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu Łódź Miastem Kobiet w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Na przekór nazwie festiwalu, w tym roku Łódź Miastem Kobiet gości znanych i cenionych mężczyzn – Jan Peszek (z synem i synową zagrają dwie jednoaktówki), Wojciech Pszoniak (zobaczymy wyjątkowe oblicze Belfra), gościem Nocy Kobiet będzie medialny Ryszard Rembiszewski.
Podczas koncertu w Pasażu Róży wystąpią Normalsi i finaliści konkursu Łódź Miastem Talentów, a Iza Noszczyk zagra coacha rozwodowego w premierowym spektaklu Listy do Michaliny.Gwiazdą spotkania autorskiego i rozmowy o nowej książce Ach, ci faceci! będzie Krystyna Mazurówna.
Poza tym szereg spektakli, warsztatów i pokazów. Piąta edycja festiwalu Łódź Miastem Kobiet potrwa do 26 czerwca.
13 czerwca 2016, godz. 18:00
Spotkanie z Krystyną Mazurówną, promocja jej książki Ach ci faceci!
miejsce: AOIA – wstęp wolny