Sobota, 11 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Łódzka praczka, czyli sobota w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [skansen]
Oprowadzanie po wystawie “Łódzka praczka”, rozmowy o historii Łodzi, warsztaty artystyczne i spotkania – tak zapowiada się sobota (11 czerwca) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Od 11 do 15 zaplanowano szereg atrakcji. Warto wybrać się między innymi na spotkania z senatorem i wieloletnim przewodnikiem po Łodzi Ryszardem Bonisławskim. Będzie można zobaczyć, jak działają maszyny do prania zgromadzone na wystawie i porozmawiać z mistrzem pralniczym w trzecim pokoleniu.
Zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa przy Piotrkowskiej 282. Wstęp wolny.
Sprawdź szczegółowy program:
Biała Fabryka, sala kinowa (budynek B, 3 piętro)
11.00.-12.00 spotkanie z Senatorem Ryszardem Bonisławskim, miłośnikiem Łodzi, wielkim znawcą jej historii, a także wieloletnim przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Temat prania stanowi doskonały punkt wyjścia do opowiedzenia historii Łodzi, szczególnie tej małej codziennej, jak i tej obejmującej najważniejsze wydarzenia historyczne. Przypomnimy historię Łodzi i codziennego życia jej mieszkańców na przestrzeni XX wieku.
12.00-13.00 Mistrz pralnik. Spotkanie ze Zdzisławem Wegenko, pralnikiem w trzecim pokoleniu, synem właściciela Pralni Chemicznej i Farbiarni przy ulicy Pomorskiej 28.
Pan Zdzisław Wegenko w ciekawy, gawędziarski sposób, opowie o tym czy łatwo było zostać mistrzem cechu pralników i farbiarzy, jak wyglądała nauka zawodu i późniejsze egzaminy, jakie były techniki prania oraz jak i dlaczego zmieniało się to na przestrzeni lat.
13.00-13.30 spotkanie z Klaudyną Kukułą, inżynierem włókiennikiem, pracownikiem Działu Tkaniny Przemysłowej. Na zaprezentowanych przykładach dowiemy się jak rozpoznać z czego zrobiona jest tkanina. Pokazane zostaną próbki tkanin sztucznych i naturalnych. Poznamy także znaczenie symboli umieszczanych na metkach ubrań oraz zasady konserwacji tkanin.
Domek nr 4 (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej)
13.30-14.00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie Łódzka praczka. Pokażemy, jak działały ciekawe i niezwykle pomysłowe maszyny do prania zgromadzone na wystawie, jakich środków piorących kiedyś używano oraz opowiemy o tym, jak pracochłonnym zajęciem było pranie.
14.00-15.00 Szop pracz i jego sweterek warsztaty artystyczne dla dzieci poświęcone tkaninom ich powstawaniu, barwieniu i konserwacji. Uczestnicy poznają dawne i współczesne sposoby czyszczenia i dbania o odzież oraz stworzą prace w technice aplikacji.

Songwriter Łódź Festiwal 2016 [koncert]
Trwa druga edycja Songwriter Łódź Festiwal. W każdą sobotę na woonerfie przy ulicy 6 sierpnia można wziąć udział w bezpłatnych koncertach. W sumie zaplanowane są występy blisko 50 artystów, festiwal potrwa do 10 września.
Songwriter Łódź Festiwal to unikatowy w skali kraju projekt, którego celem jest promocja polskich i zagranicznych twórców piosenek. Plenerowe występy artystów odbywają się w centralnym punkcie ulicy Piotrkowskiej gromadząc każdorazowo kilkuset widzów. W ramach pierwszej edycji Songwriter Łódź Festiwal, która odbyła się w roku 2015 zorganizowano 37 koncertów. W sumie obejrzało je ponad 7000 widzów.
Druga edycja Songwriter Łódź Festiwal rozpoczęła się 16 kwietnia koncertami Skubasa i Izy Lach. Podczas całego wydarzenia zaplanowane jest kilkadziesiąt plenerowych koncertów, podczas których zaprezentuje się ponad 50 artystów z kraju i zagranicy.
Koncerty odbywają się w każdą sobotę o godzinie 20:00 pod zegarem na woonerfie przy ulicy ul.6 sierpnia. Podczas każdego wydarzenia zaprezentuje się dwóch artystów – support i gwiazda wieczoru.
Program Songwriter Łódź Festiwal 2016:
W sobotę (11 czerwca) wystąpią Henry David’s Gun, Teddy Jr. oraz Sasha Boole
Polskie trio Henry Davids Gun tworzy filmową, akustyczną muzykę w klimacie Nicka Cavea i Bona Ivera. W swoim brzmieniu członkowie grupy pozostają wierni czemuś, co można określić jako analogowo-akustyczne podejście, które wzbogacają charakterystycznym, męskim wokalem. Skutkuje to powstaniem nabrzmiałej emocjami muzyki z pogranicza takich gatunków jak indie-folk, folk-rock i singing-songwriting.

Muzealny schron w łódzkim parku Poniatowskiego [zwiedzanie]
W poniemieckim schronie przeciwlotniczym właśnie ruszyły prace remontowe. W obiekcie w przyszłości zostanie otwarte muzeum.
Schron w Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego będziemożna zwiedzać bezpłatnie w sobotę, 11 czerwca, w godz. 15-19. Po podziemiach będą oprowadzać członkowie Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Organizatorzy proszą o zabranie latarek.

Sprawdź, gdzie stanie mobilne kino Transatlantyku [film]
Mobilne Kino kody to seanse filmowe pod gołym niebem organizowane przez festiwal Transatlantyk w Łodzi.
Podczas tegorocznych wakacji, w ramach Transatlantyk: Mobilne Kino KODY w czerwcowe i lipcowe weekendy zaprosi na seanse mieszkańców Łodzi, Pabianic, Wielunia, Skierniewic, Kutna, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Konina, Leszna, Gostynia, Kępna, Piły, Złotowa, Rawicza, Szamotuł, Międzychodu, Obornik i Poznania. Ponadto łodzianie poprzez głosowanie na stronie zdecydują, w jakiej przestrzeni ich miasta pojawi się kino. W programie mobilnego kina znalazły się najciekawsze premiery ostatnich lat.
Wartoprzeczytać
Sprawdź program pokazów:
11.06 – Połów Szczęścia w Jemenie – Kutno

Teatr Powszechny zaprasza na “Imprezę” [premiera]
To kolejna odsłona “Dziecka w sytuacji” cyklu edukacyjnego realizowanego przez Teatr od kilku lat z myślą o dzieciach i młodzieży. Sztukę Johna Retallacka, podejmującą temat seksu i wkraczania w dorosłość, reżyserują Jarosław Staniek i Andrzej Jakubas.
– Cykl “Dziecko w sytuacji” wynika z mojej filozofii prowadzenia “teatru blisko ludzi”. Wszystkie spektakle mogły zostać zrealizowane, ponieważ urzeczywistniło się nasze marzenie o Małej Scenie. Jej powstanie umożliwiło rozwój działań edukacyjnych. Spektakle w ramach cyklu połączone są z warsztatami prowadzonymi przez aktorów, psychologów, filozofów i artystów plastyków, skłaniają młodych ludzi nie tylko do zastanowienia się, o czym jest spektakl, ale również do tego, w jaki sposób temat sztuki przekłada się na ich doświadczenia mówi dyrektor Ewa Pilawska.
Pierwsze premiery w ramach cyklu “Dziecko w sytuacji” (“Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki” i “Mój tata chce latać jak ptak”) skierowane były do najmłodszych widzów. Kolejne, “Oczy nieba” i “Ony”, to propozycje dla młodzieży. W
“Impreza”, podobnie jak wszystkie pozostałe spektakle w ramach “Dziecka w sytuacji”, miały swoje pierwsze premiery w ramach “Teatru dla niewidomych i słabo widzących” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Spektakl podejmuje temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję?
Po każdej prezentacji “Imprezy”odbywać będą się warsztaty, które poprowadzi Andrzej Jakubas oraz psychologowie i seksuolodzy z Fundacji Spunk, która od ponad 10 lat zajmują się edukacją seksualną dla młodzieży.
Prapremiera: 11 czerwca o 17:00, Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi. Kolejne pokazy 12 (godz.11) i 13 czerwca (godz. 10).
