Czwartek, 9 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Podróżujący i jubileuszowy. Fotofestiwal 2016 [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]
“Hit The Road: Fotografowie w drodze” to główny temat tegorocznego Fotofestiwalu w Łodzi.
Sprawdź szczegółowy program:
09.06 CZWARTEK
AKCJA FOTOGRAFICZNA
12:00 Nico Baumgarten, Welcome home, Instagram FOTO TRUCK, Piotrkowska 138/140
WERNISAŻE
17:00 OFF ROAD: DEBUTS (edycja 2016), premiera książki DEBUTS (edition 2016), andels Hotel Łódź, Ogrodowa 17
18:00 OFF ROAD: Jacek Lamparski, Odmienne stany rzeczywistości- azjatycka droga, Michał Seneczko, Aves,Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24
19:00 OTWARCIE FOTOFESTIWALU
Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
WRĘCZENIE NAGRODY GRAND PRIX 2016
WRĘCZENIE NAGRODY FOTOGRAFICZNA PUBLIKACJA ROKU 2016
WERNISAŻE
HIT THE ROAD:
Road Trips, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Via PanAm The Pursuit of Happiness,Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Grand Prix Fotofestiwal 2016,Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Leica Oskar Barnack Award 2015, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Photocopy Club, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Energia Czasu. Ciąg dalszy,Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Polska Ulicznie 2016, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
PhotoBook Zone sekcja książek fotograficznych: Paris Photo- Aperture Foundation PhotoBook Awards,Fotograficzna Publikacja Roku 2016, Have Book, Will Travel, Art_Inkubator, A_22, Tymienieckiego 3
20:00 HIT THE ROAD: Displaced, Galeria Fabryki Sztuki, Tymienieckiego 3
Tuż po otwarciu: Lokal Blues Jam muzyka na żywo

Sprawdź wszystkie dzisiejsze wydarzenia
4 czerwca ’89 – Czy mogło być inaczej? Debata z cyklu “Plus czy minus” [spotkanie]
Gościem specjalnym konfrontacji historycznych w łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie Andrzej Słowik. Wraz z pozostałymi rozmówcami, będzie próbował dokonać historycznej oceny wydarzeń sprzed 27 lat.
“Rok 1989 pisał prof. Antoni Dudek obfitował w przełomowe wydarzenia, ale dla historyków nie ulega już dziś wątpliwości, że najważniejszym z nich były wybory do parlamentu z 4 czerwca. Tego właśnie dnia, podczas pierwszej tury wyborów, miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”. To ta data, coraz częściej jednoznacznie i powszechnie uważana jest za symboliczny moment narodzin wolnej Polski III Rzeczpospolitej. Czy perspektywa 27 lat od tych wydarzeń to odpowiedni czas by dokonać historycznego bilansu jej dorobku? Czy historia wolnej Polski mogła potoczyć się inaczej? Czy zrealizowany scenariusz polskiej transformacji był najlepszym z możliwych? Jakie popełniono błędy, a co okazało się powodem do chwały? Czy budowniczych III RP wolno porównywać z ojcami założycielami II Rzeczpospolitej? Czy wreszcie wybory 4 czerwca zasługują na podobne upamiętnienie i ustanowienie narodowego święta na wzór 11 listopada 1918?
Rozmawiać będą:
* Andrzej Słowik (opozycjonista w okresie PRL, lider łódzkiej Solidarności, w latach 1992-1993 wiceminister pracy i polityki socjalnej)
* Leszek Jażdżewski (politolog i publicysta, redaktor naczelny kwartalnika Libert!)
* Dawid Wildstein (dziennikarz i reporter, szef publicystyki w TVP Info, wicenaczelny kwartalnika Fronda lux)
* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
Czwartek, 9 czerwca,godz. 18:00,siedziba główna MuzeumTradycji Niepodległościowych,ul. Gdańska 13.

“Człowiek z Oklahomy”. Czytanie performatywne pod okiem autora [teatr]
Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na performatywne czytanie sztuki Lukasa Lindera “Człowiek z Oklahomy” . Uczestniczyć w nim będzie sam autor.
Debiutujący przed kilkoma laty Lukas Linder jest nową gwiazdą niemieckojęzycznego teatru. Jego dramaty grane były w teatrach szwajcarskich i niemieckich, m.in. Schauspielhaus Wien, Schauspielhaus Zrich, Schauspiel Leipzig, Dsseldorfer Schauspielhaus, Theater Konstanz. Linder jest zwycięzcą wielu konkursów dramatopisarskich, stypendystą i autorem rezydującym w Theater Biel / Solothurn. Jego Człowiek z Oklahomy zdobył w tym roku nagrodę im. Kleista oraz nagrodę na Heidelberger Stckemarkte.
W czytaniu reżyserowanym przez Anetę Groszyńską wystąpią aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi: Monika Buchowiec, Łukasz Gosławski, Artur Gotz, Joanna Król, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Konrad Michalak, Wojciech Oleksiewicz, Kamila Salwerowicz, Delfina Wilkońska. Po czytaniu z autorem Lukasem Linderem oraz reżyserką Anetą Groszyńską porozmawia prof. Małgorzata Leyko.
Wartoprzeczytać
Czwartek, 9 czerwca, godz.19:15,Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, wstęp wolny

Kolejne spotkanie z Scheiblerami [muzeum]
“Wenecka przygoda pałacu Scheiblera” to tytuł kolejnego spotkania w ramach cyklu “Spotkania z Scheiblerami” w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Rezydencja Karola i Anny Scheiblerów obecna siedziba Muzeum Kinematografii w Łodzi jest przedmiotem zainteresowań zarówno historyków sztuki i architektury, jak i filmowców. Dobrze zachowane XIX-wieczne wnętrza to gotowa scenografia.
Reprezentacyjne pomieszczenia na parterze sprawdzają się jako berlińskie i warszawskie luksusowe mieszkania, podmiejskie wille czy apartamenty w hotelach. W takiej właśnie roli możemy zobaczyć pałacową bibliotekę i buduar, w których zaaranżowano apartament w weneckim hotelu, gdzie zatrzymali się bohaterowie serialu Rodzina Połanieckich” w reżyserii Jana Rybkowskiego.
O filmowej adaptacji Sienkiewiczowskiej prozy, w ilustrowanej wybranymi fragmentami filmu relacji, opowie Andrzej Precigs.
Czwartek, 9 czerwca, godz. 17, Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, wstęp wolny
