Poniedziałek, 30 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Derby. Białoczerwoni” na festiwalu Łódź Czterech Kultur [PRZEDSTAWIENIE]
“Obcy nadchodzą”, to hasło tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur. W programie imprezy znalazło się kilkanaście spektakli, koncerty i warsztaty dla dzieci. W poniedziałek, 30 maja, przy Tymienieckiego 3 zaplanowano plenerowe przedstawienie: “Derby. Białoczerwoni”
Przedstawienie teatru Chorea to opowieść o dwóch plemionach zamieszkujących Łódź: o ich zmaganiach, frustracjach, etosie, dumie i wspólnocie. Spektakl powstał specjalnie dla Festiwalu rok temu, a łódzcy recenzenci docenili jego niezwykłość nagradzając Złotą Maską dla najlepszego przedstawienia powstałego na scenie off.
Derby są częścią trzyletniego projektu Podwórka, wspieranego finansowo przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas powstały cztery przedstawienia z tego cyklu: Podwórko Piotrkowska 37, Krzysztofa Garbaczewskiego, Zgierska 38, Teatru Ósmego Dnia, Obywatele Wschodniej 50 Janusza Opryńskiego oraz Lament łódzki w reżyserii Mariusza Grzegorzka.
“Derby. Białoczerwoni” 30 maja, godz. 21.00,Tymienieckiego 3

Geneva Jacuzzi w klubie DOM [KONCERT]
Przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 wystąpi pochodząca z Los Angeles wokalistka i performerka Geneva Garvin.Znakami rozpoznawczymi artystki, skrywającej się pod pseudonimem Geneva Jacuzzi, są teatralne występy, będące połączeniem typowych koncertów z elementami performanceu.
Łódzki koncert wokalistki będzie okazją do zapoznania się z jej najnowszym materiałem, który 5 lutego 2016 roku ukazał się na albumie Technophelia.
Koncert odbędzie się w poniedziałek,30 maja,o godzinie 20.00 w klubie DOM.

“Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” [WYSTAWA]
Ekspozycja, stworzona w związku z jubileuszem 90 urodzin reżysera, to największy taki zbiór na świecie. – Można zobaczyć mnóstwo fantanstycznych plakatów, najbardziej znanych twórców na świecie. To świetna okazja nie tylko do tego, żeby podziwać sztukę plakatu, ale także do tego, by zobaczyć, gdzie polskie filmy, w tym przypadku filmy Andrzeja Wajdy, docierały. A to bardzo odległe zakątki globu – podkreślaJakub Wiewiórski z Muzuem Kinematografii.
Do tej pory wystawa była pokazywana między innymi w Krakowie i w Gdyni. W Łodzi będzie można ją oglądać w poszerzonej wersji. – Przygotowaliśmy specjalną część poświęconą najbardziej łódzkiemu filmowi Andrzeja Wajdy, czyli “Ziemi obiecanej”. We wnętrzach, gdzie powstały dwie sceny filmu, będzie można zobaczyć te nietypowe plakaty- zachęca Wiewiórski.
Ekspozycja czynna jestdo końca maja.

Łódzkie Madame Tussauds. Zabawa dla całych rodzin [WYSTAWA]
Nietypowa, czasowa ekspozycja przedstawia najbardziej popularne postaci z bajek i filmów w skali 1:1. – Wszystkie figurywykonane są przez polskich rzeźbiarzy z całego kraju. Podziwiać możemy m.in.Jacka Sparrowa, Shreka, Batmana czySmerfy- mówi Karolina Stawicka z Wytwórni.
Muzeum odwiedzać mogą zorganizowane wycieczki, ale także rodzice z dziećmi. Na miejscu organizowane są także warsztaty plastyczne.
Wytwórnię Figur Woskowych przy Sienkiewicza 72 w Łodzi można odwiedzać do 1 lipca. Później ekspozycja zostanie przeniesiona do Wrocławia.
