Skąd się wziął węgiel brunatny? Giganty Mocy w Noc Muzeów
Jak powstaje prąd elektryczny? Dlaczego las tropikalny jest niezbędny do tego, by powstał węgiel brunatny? Tego wszystkiego można dowiedzieć w interaktywnym muzeum Giganty Mocy. Placówka swoje podwoje otwiera także w Noc Muzeów.

Małgorzata Stanasiuk-Mordalska dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, tłumaczy, że ekspozycję często odwiedzają dzieci, dlatego została ona tak przygotowana, by była zrozumiała dla wszystkich. Składa się z dwóch części. Pierwsza jest poświęcona historii naturalnej i przedstawia proces kształtowania się złóż węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa. -Pokazujemy, że było morze tropikalne, że rósł las, a później drzewa z tego lasu umierały i tworzył się z nich węgiel – tłumaczy Małgorzata Stanasiuk-Mordalska. Druga część ekspozycji poświęcona jest wydobywaniu i przetwarzaniu węgla brunatnego na energię elektryczną.
Ekspozycja Giganty Mocy kryje wiele niespodzianek. M.in. szczątki prehistorycznych zwierząt wykopanych na terenie bełchatowskiej odkrywki. Wśród nich jest prawdziwa perełka – szczątki ichtiozaura, prawdopodobnie jedyne, wydobyte na terenie Polski. -Oprócz zwiedzania ekspozycji, będą m.in. projekcje filmów o bełchatowskich gigantach – czyli kopalni i elektrowni, japońskie warsztaty bajek oraz pokazy robotów – mówi dyrektorka MCK.
Będzie też coś dla fanów siatkówki. To spotkanie z zawodnikami PGE Skry Bełchatów, którzy współpracują z Gigantami Mocy. Będzie ustawiona specjalna strefa, w której będzie można spróbować swoich sił w siatkówce.
Noc Muzeów w bełchatowskich Gigantach Mocy wystartuje w sobotę o godzinie 21.00 i potrwa do 24.00. IAR
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |