Piątek, 13 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wiosna filmów w Kinie Charlie [kino]
Filmy nagrodzone i docenione na najważniejszych festiwalach na świecie zobaczymy w ramach 22. edycji festiwalu Wiosna Filmów w Kinie Charlie.
Trzonemprogramu Festiwalu jest przegląd wybranych produkcji z najważniejszychfestiwali: z Cannes, Berlina, Wenecji, Karlowych Warów, Locarno,Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. W programie znalazły się między innymi “Wszyscy albo nikt” i “Dobra żona”.
22. edycja festiwalu odbędzie się od 12 do 15 maja w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205 w Łodzi.
Sprawdź program:
13 maja (PIĄTEK)
17:30 Dobra żona (94) Serbia
19:15 Wszyscy albo nikt (102) Francja

“Turandot” Pucciniego w łódzkiej operze [premiera]
Maestro Antoni Wit pokieruje najnowszą premierą w Teatrze Wielkim w Łodzi. To “Turandot” Giacomo Pucciniego.
Libretto autorstwa Giuseppe Adami i Renato Simoni oparte jest na podstawie sztuki “Turandot” Carla Gozziego. W warstwie fabularnej to historia księżniczki Turandot, która przygotowała zagadki dla każdego księcia, który zapragnie ją poślubić. Za złą odpowiedź, płaci się życiem. Jest jednak ktoś, kto zna poprawne odpowiedzi na wszystkie trzy pytania.
Będzie to pierwszy wystawienie dzieła Pucciniego w łódzkiej operze. Reżyseria powierzona została polskiemu reżyserowi i aktorowi teatralnemu, dyrektorowi Teatru Groteska w Krakowie Adolfowi Weltschekowi. Dekoracje i kostiumy zaprojektowane zostały przez Małgorzatę Zwolińską realizująca swoje prace w licznych teatrach w całej Polsce, natomiast kierownictwo muzyczne spoczywa w rękach Maestro Antoniego Wita.
W obsadzie wielu gości, to między innymi Elena Baramova, Jee Hye Han, Charles Kim i James Lee. Nie zabraknie też artystów doskonale znanych ze sceny Wielkiego, jak chociażby Patrycji Krzeszowskiej i Andrzeja Kostrzewskiego.
Premiera odbędzie się w piątek, 13 maja. Kolejne pokazy zaplanowano 14, 15 i 17 maja.

34. FST. Najbardziej energetyczny festiwal w Łodzi [teatr]
Dwanaście spektakli, film dyplomowy, pokazy performatywne i jedyna w swoim rodzaju energia młodych aktorów – to 34. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Studenci wydziałów aktorskich polskich publicznych szkół teatralnych spotkają się na scenach Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi, EC1 oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. W programie 34. FST znalazły się spektakle dyplomowe zgłoszone przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Filię we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi.
Role w dyplomach oceniać będzie jury: Marta Nieradkiewicz (aktorka teatralna i filmowa), Agata Duda-Gracz (reżyser teatralny), Tomasz Wasilewski (reżyser filmowy), Bartosz Szydłowski (reżyser, założyciel i dyrektor teatru Łaźnia Nowa) oraz Wioletta Laszczka, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sprawdź szczegółowy program festiwalu:kliknij

Orkiestra Dęta zagra hity z wielkiego ekranu [muzyka]
“Gwiezdne Wojny”, “Kapitan Ameryka”, “Miś Yogi”, “Tom i Jerry”, “Flinstonowie” to wybrane tytuły filmów, z których muzyka układa się w program koncertu w najbliższy piątek, 13 maja.
Klasyczna Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej powstała w roku akademickim 1999/2000 i aktywnie działa do dnia dzisiejszego. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, a jego koncerty odbywają się kilka razy w roku w murach Akademii i nie tylko. Tradycją stały się uroczyste koncerty noworoczne, podczas których orkiestra wykonuje utwory klasyczne (fragmenty z oper, walce Straussa) i rozrywkowe. Od 2011 roku zespołowi przewodzi Artur Czereszewski dyrygent i waltornista, major wojska polskiego. Jest laureatem wielu konkursów instrumentalnych, ma także duże doświadczenie w prowadzeniu orkiestr wojskowych m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a obecnie Orkiestry Wojskowej w Warszawie.
Piątkowy koncert z muzyką filmową odbędzie się w piątek, 13 maja o godzinie 18 w Sali Koncertowej przy Żubardzkiej 2a. Wstęp wolny.

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi
Blisko 140 artystów z 46 krajów bierze udział w tegorocznej, piętnastej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. To obecnie najstarsza i największa impreza promująca sztukę włókna na świecie.
Wystawa i konkurs odbywają się co trzy lata. Na wystawie prezentowane będą różnorodne prace, zaczynając od tradycyjnych gobelinów, a kończąc na trójwymiarowych tkackich instalacjach. Triennale to także promocja Łodzi na arenie międzynarodowej – podkreśla wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski. – To prawdziwe święto artystycznej Łodzi i Polski. Triennale jest wydarzeniem znanym na całym świecie. Ma bardzo długą historię od 1972 roku, kiedy zorganizowano jej po raz pierwszy. Bardzo szybko stało się wydarzeniem międzynarodowym i przegoniło, a także przeżyło największe tego typu imprezy na świecie – dodaje.
Piętnastej edycji Triennale towarzyszy 98 wydarzeń. Wśród nich jest także druga edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych YTAT, które organizowane jest przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. – Bardzo się cieszymy, że możemy wesprzeć tę imprezę. Ta wystawa jest naprawdę festiwalem niesamowitych rozwiązań artystycznych. Jak zawsze, co trzy lata, Łódź tętni tkaniną. To prawdziwy crme de la crme światowej tkaniny artystycznej – mówi rektor ASP w Łodzi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.
Wartoprzeczytać
Triennale oglądać można do 30 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
