Sobota, 30 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Półfinał eliminacji do Przystanku Woodstock 2016 [muzyka]
W klubie Wytwórnia zaprezentują się zespoły walczące o występ podczas 22. edycji festiwalu.
Podczas wydarzenia zaprezentują się grupy spośród których wybrani zostaną zwycięzcy, którzy zagrają podczas nadchodzącej edycji Festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie potrwa od 14 do 16 lipca.Na żywo przed jurorami i publicznością wystąpią: Aarch A, Kali-Gula, Wiewiórka Na Drzewie, Dead Frank, Kamasutra, Hanza, Lion Shepherd, Marcelina oraz Fireball.
Jako gość specjalny zagrają laureaci ubiegłorocznych eliminacji – formacja Black Radio.
Ta łódzka rockowa grupa powstała w 2008 roku. Muzycy grają w składzie: Kamil Biadała (bas), Dawid Wajszczyk (gitara, wokal), Franciszek Stępień (gitara), Szymon Płaska (perkusja), Kuba Kubiak (gitara). Zadebiutowali w czerwcu 2014 roku płytą “Gasoline Planet”, na której znalazło się dziesięć kompozycji utrzymanych w duchu szybkiego i melodyjnego rock’n’rolla.
Gwiazdą wieczoru jest natomiast grupa Tabu.
Ślązacy występują wspólnie od 2003 roku i grają w składzie: Rafał Karwot (wokal), Marcin Suchy (gitara, wokal), Kamil Machulec (gitara), Marcin Kisiel (perkusja), Łukasz Kulikowski (bas), Adrian Burczy (instrumenty klawiszowe), Kacper Skoneczny (trąbka), Radek Drobczyk (saksofon) oraz Marcin Nyrek (puzon).
Tworzona przez nich muzyka to głównie reggae z energetyczną i mocno słyszalną sekcją dętą, jednak w brzmieniu formacji Tabu odnaleźć można również elementy roots reggae i ska.
Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, muzycy są również współorganizatorami jednego z największych polskich festiwali reggae “Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi” w Wodzisławiu Śląskim.
Koncert odbędzie się w sobotę (30 kwietnia) w Klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 16:00. Wstęp na wydarzenie jest wolne.

“Szóste – CUDZOŁÓŻ!”, czyli plastyczny thriller erotyczny [teatr]
W łódzkim Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla będzie można zobaczyć kolejną propozycję dla dorosłych. Tym razem to spektakl pt. “Szóste – CUDZOŁÓŻ!”, o którym sami twórcy mówią, że jest to plastyczny thriller erotyczny.

Obrazy Jolanty Knap na wystawie w Kinie Charlie [wernisaż]
Ekspozycja obejmuje cykle obrazów: “Noce”, “Diabelski młyn” oraz “Śmierć i dziewczyna”, a także wybrane karty ze scenariusza filmu fabularnego pt. “Tak.Tak.Tak.” na podstawie prozy Janusza Rudnickiego.
Tekst powstawał w czasie warsztatów scenariuszowych towarzyszących Festiwalowi Filmowemu “Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym w 2015 roku.
Wybrane strony scenariusza filmu “Tak.Tak.Tak.” to sceny z dzieciństwa i młodości głównego bohatera, którym jest JA. Chłopak nie ma imienia, ale ma swoją tożsamość. Życie wystawia JA na kolejne próby, wiąże go z ludźmi węzłami i więzami, czasami stosunkami. JA działa, jest w ruchu, ważny jest kontekst miejsca i czasu, sytuacji.
Wystawę można oglądać do 26 czerwca w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.

Przyjdź i zobacz, co kryje kanał. “Dętka” znów otwarta [początek sezonu]
Muzeum Kanału “Dętka” wznawia działalność po zimowej przerwie.
Kanał pod placem Wolności będzie można odwiedzać przez cały majowy weekend. Sezon zakończy się tradycyjnie w październiku.
Sprawdź godziny otwarcia:
- 30 kwietnia – 1 maja (sobota – niedziela) 12.00 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)
- 2-3 maja (poniedziałek – wtorek) 11.00 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30
Po weekendzie majowy “Dętka” wraca do standardowych godzin otwarcia od czwartku do niedzieli.
- Czwartki 11.00 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
- Piątki 11.00 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.30)
- Soboty 12.00 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)
- Niedziele 12.00 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.30)
Muzeum Kanału “Dętka” powstało w 2008 roku i jest najmłodszym oddziałem Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się pod placem Wolności, w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Poza działalnością wystawienniczą, w “Dętce” odbywają się liczne wydarzenia towarzyszące, w tym między innymi koncerty.
Wartoprzeczytać

Wystawa z okazji 1050-lecia Chrztu Polski [ekspozycja]
W niedzielę (1 maja) o godzinie 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Wydarzenie będzie miało miejsce w skansenie “Łęczycka Zagroda Chłopska.
Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w skansenie w Łęczycy zostanie otwarta wystawa rzeźb i oleodruków. Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wyjaśnia, że dzieła pochodzą z XIX i XX wieku. – Wystawa jest wpisana w obchody wielkiego jubileuszu Chrztu Polski “Jestem wśród Was” jest wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii muzeum prezentowana będzie kolekcja oleodruku. Przedstawia ona typy ikonograficzne dla poszczególnych regionów naszego kraju – dodaje.
Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi mówi, że Łęczyca jest miejscem szczególnym w historii chrześcijaństwa w Polsce. – Wiadomo, że pierwszy znicz chrześcijaństwa zapłonął właśnie tam. Przygotowaliśmy w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej wystawę, która będzie współbrzmiała z uroczystościami – tłumaczy.
Uroczystości objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Łódzkiego Witolda Stępień oraz ksiądz biskup Andrzej Dziuba.
