Środa, 27 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
W stylu muzyki dawnej. Sonatori de la Gioiosa Marca w FŁ [koncert]
Znany na świecie zespół muzyki dawnej Sonatori de la Gioiosa Marca wystąpi w Filharmonii Łódzkiej.
Zespół wykonuje muzykę przełomuXVII i XVIII wieku na instrumentach z epoki.
Artyści są wybitnymi interpretatorami repertuaru włoskiego z okresu od końca XVI w. po klasycyzm, szczególnym upodobaniem darzą utwory pochodzące z regionu Veneto (którego stolicą jest miasto Wenecja). Zespół występował w salach koncertowych całej Europy, brał udział w prestiżowych festiwalach. Sonatori nagradzano za wybitne wykonania muzyki Antonia Vivaldiego. Celem artystów było także przywracanie współczesności tradycji muzycznej włoskiego Seicento (cykl nagrań Musiche per Archi della Repubblica di Venezia we współpracy z Westdeutscher Rundfunk Kln).
Oprócz utworów “Rudego Księdza” i wielkiego Jana Sebastiana artyści wykonają koncert Giovanniego Battisty Sammartiniego, organisty katedry w Mediolanie, którego styl kompozytorski zapowiada twórczość Haydna i Mozarta, a także utwór działającego w Wenecji na przełomie XVII i XVIII w. Giovanniego Reali.
Koncert odbędzie się w środę, 27 kwietnia o 19 przy Narutowicza 20/22.

O łódzkich lotnikach [prelekcja]
Prelekcja “Łódzcy lotnicy w czasie II wojnie światowej” jest uzupełnieniem wystawy “Lotnik skrzydlaty władca świataSławni polscy lotnicy bohaterowie walk o Niepodległą (1914-1945)”. Poruszony zostanie temat polskich lotników walczących w czasie II wojny światowej, którzy byli związani z Łodzią czy to przez miejsce urodzenia, nauki czy zdobycia pierwszych lotniczych szlifów, a także w inny sposób. Pośród tysięcy polskich lotników walczących w II wojnie światowej minimum 200 jest w ten czy inny sposób związanych z naszym miastem. W trakcie prelekcji zostaną przedstawione sylwetki kilkunastu z nich czy to najbardziej znanych czy też nieznanych, a godnych szczególnego zainteresowania.
Początek o godzinie 18 przy Gdańskiej 13.

Środa seniora w Kinie Charlie [film]
Cztery filmowe propozycje przygotowane specjalnie z myślą o seniorach proponuje Kino Charlie.
W programie:
13:15 Niewygodna prawda
15:30 Opowieść o miłości i mroku
15:35 Mustang
17:15 High-Rise
17:25 Lenie przesilenie

Salon de Fleurus. Paryski salon w łódzkim Muzeum Sztuki [wystawa]
Jak wyglądało jedno z miejsc narodzin sztuki nowoczesnej? Jaka atmosfera towarzyszyła tworzeniu dzieł artystów, takich jak Pablo Picasso czy Paul Czanne? Na te i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedź, odwiedzając Muzeum Sztuki w Łodzi.
Wszystko za sprawą podróżującej wystawy “Salon de Fleurus”, na trasie której łódzka placówka stanie się pierwszym w Europie przystankiem. Ekspozycja stanowi współczesną rekonstrukcję paryskiego salonu prowadzonego przez Gertudę Stein w latach 1904-1934 przy ulicy de Fleurus 27, gdzie po raz pierwszy razem pokazane zostały obrazy Paula Czanne’a, Henri Matisse’a i Pabla Picassa.
Salon jest zarówno dziełem sztuki, jak i projektem łączącym w sobie walory artystyczne i edukacyjne. Odwiedzający ms zobaczą m.in. malowane reprodukcje, wystawiane w rekonstruowanym wnętrzu, które są być może ważniejsze i mówią więcej o historii niż same oryginały splatają bowiem fikcję z historią, tworząc przestrzeń kontemplacji i powtórnego przemyślenia przeszłości.
Ekspozycję można oglądać do 15 maja wms, ul. Więckowskiego 36.
