Gotowi na wstrząs. Kampania edukacyjna
Pod hasłem “Przygotuj się na wstrząs” prowadzona jest w Polsce kampania edukacyjna poświęcona zagrożeniom jakie może wywołać wstrząs anafilaktyczny.
Na wstrząs najbardziej narażeni są alergicy, dlatego w wielu poradniach w tym tygodniu można robić bezpłatne testy i konsultować się ze specjalistą.
Konsultantem medycznym kampanii jest łódzki alergolog profesor Piotr Kuna.
Posłuchaj rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Z prof. Piotrem Kuną | audio (m4a) audio (oga) |
Z myślą o alergikach eksperci kampanii Przygotuj się na wstrząs! wskazują kilka zasad, doktórych powinni się stosować, spędzając czas na świeżym powietrzu.
1. Uważaj na żądlące owady
- W miarę możliwości należy unikać jedzenia (zwłaszcza owoców, dżemów, lodów) i picianazewnątrz.
- Podczas jedzenia zawszeoglądajkęs, który bierzesz do ust. Gdy jesz posiłek na dworze, niech wszystkie naczynia będą przykryte. Zamykaj szczelnie kubły na odpadki.
- Podobnie z napojami unikaj picia z puszki lub ciemnej butelki do napoju może wpaść pszczoła lub osa, a to grozi jej nieświadomym połknięciem. Zawsze sprawdzaj, czy Twój napój jest bezpieczny.
- Nie chodź bosoi staraj się nosić zakryte obuwie. Przed włożeniem butów sprawdź, czywśrodku nie znalazł się niepożądany owad.
- Noś przylegające do ciała ubrania w stonowanych kolorach (biel, zieleń, beż) i pozostaw jak najmniejszą odkrytą powierzchnię skóry.
- Zaopatrz się wśrodekodstraszającyowady. W pobliżu owadów nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Jeśli osa lub pszczoła użądliła kogoś w pobliżu,oddal sięco najmniej na 50 metrów mogą nadlecieć inne owady. Nie zabijaj owadów bez potrzeby, w pobliżu mogą być inne. W razie ataku pszczół lub oszasłoń głowę.
2. Sprawdzaj, co jesz
- Jeśli wybierasz się doznajomych, poinformuj ich, że dany produkt spożywczyCię uczula. Pomoże im tozaplanować menu, a Ty będziesz czuć się bezpiecznie.
- Podczaszakupówuważnie czytaj etykiety produktów, nawet tych znanych Ci wcześniej. Producent może zmienić recepturę i dodać do składu czynnik uczulający np. seler lub orzeszki ziemne. WAŻNE: zwracaj uwagę na napis: Może zawierać śladowe ilości alergenów.
- Podczaswakacjinie eksperymentuj z nowymi produktami, np. owocami czy sokami.
- Wrestauracjizwróć szczególną uwagę na marynaty, przyprawy, sosy i dressingi. Zapytaj o ich skład, jeśli Cię niepokoi.
- Pamiętaj o możliwościprzenoszenia alergenów. Nic, co miało bezpośredni kontakt zalergenem, nie powinno mieć kontaktu z produktem uznawanym za wolny od alergenów. Wrestauracji uprzedź obsługę, że jesteś uczulony na jakiś pokarm. W miarę możliwości kucharz i kelnerzy powinni zastosować dodatkowe środki ostrożności przy przygotowywaniu Twojej potrawy.
3. Ostrożnie z lekami
- Reakcję alergiczną i anafilaksję mogą wywołać również leki, dlatego podczas wyjazdów miej przy sobiesprawdzoneśrodki.
Przed zażyciem nieznanych leków zawsze zapoznaj się zulotkąi ich składem.
Pamiętaj także:
- Jeśli jesteś uczulony bez względu, czy jest to alergia pokarmowa, uczulenie na jad owadów czy na leki podczas letnich wycieczek nigdy nie przebywaj sam.
- Jeśli masz takie zalecenie lekarskie, miej przy sobie leki przeciwwstrząsowe dosamodzielnego użycia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |