Wtorek, 19 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi [festiwal]
Łódzkie Towarzystwo Naukowe po raz szesnasty organizuje Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi. W imprezie, trwającej zaledwie osiem dni, odbędzie się ponad pięćset prezentacji, wykładów i spotkań promujących łódzką sztukę, technikę i naukę.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu prof. dr hab. Wojciech Wolf z Politechniki Łódzkiej jest przekonany, że impreza ma się coraz lepiej, bo coraz większa liczba naukowców-wolontariuszy pracuje przy jej organizacji. – Ważna jest rola Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, które koordynuje pracę i finansuje imprezę, ale pomaga nam też miasto – dodaje.
Dyrektor Biura Festiwalu, dr Edward Karasiński z Łódzkiego Towarzystwa Naukowego twierdzi, że nazwa tegorocznej edycji imprezy “Wiedza bez granic” sprowokowała organizatorów, by XVI Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi odbył się także poza granicami naszego miasta.
Festiwal potrwa do 26 kwietnia, a plan wydarzenia znajduje sięTUTAJ.
16. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Łodzi [film]
Tydzień Kina Hiszpańskiego w Łodzi to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii. Filmy, które znalazły się w programie festiwalu zabiorą widzów w podróż po różnorodnych regionach Hiszpanii od Katalonii po Galicję, od Kraju Basków po Baleary.
W programie znajdą się zarówno najgłośniejsze hity kasowe ostatniego sezonu, jak i kameralne kino artystyczne.
Przegląd odbywa się w siedmiunajwiększych miastach w Polsce w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i w Łodzi. Kino Charlie zaprasza od 15 do 21 kwietnia.
WTOREK, 19 KWIETNIA: “W cugu” reż. Ignacio Villar, godz 18.45, “High – Rise” reż. Ben Wheatley, godz. 21.00
Salon de Fleurus. Paryski salon w łódzkim Muzeum Sztuki [WYSTAWA]
Jak wyglądało jedno z miejsc narodzin sztuki nowoczesnej? Jaka atmosfera towarzyszyła tworzeniu dzieł artystów, takich jak Pablo Picasso czy Paul Czanne? Na te i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedź, odwiedzając Muzeum Sztuki w Łodzi.
Salon jest zarówno dziełem sztuki, jak i projektem łączącym w sobie walory artystyczne i edukacyjne. Odwiedzający ms zobaczą m.in. malowane reprodukcje, wystawiane w rekonstruowanym wnętrzu, które są być może ważniejsze i mówią więcej o historii niż same oryginały splatają bowiem fikcję z historią, tworząc przestrzeń kontemplacji i powtórnego przemyślenia przeszłości.
Ekspozycję można oglądać do 15 maja wms, ul. Więckowskiego 36.
Z życia Łodzi. Projekt Jana Kubasiewicza [Fotoprojekt]
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prezentuje portret Łodzi z “początku końca komunizmu”.
Tytuł wystawy zapożyczony został ze slajdu wykonanego prawdopodobnie w 1978 roku przez nieznanego fotografa. Slajd przedstawia zbliżenie zakładowej oszklonej gabloty, w której artysta plastyk zaaranżował kilka czarno-białych zdjęć wokół trójwymiarowego tytułu misternie wyciętego ze styropianu: Z życia Łodzi. To jeden z dwustu slajdów z kolekcji dokumentującej przykłady rodzimej typografii I komunikacji wizualnej w mieście Łodzi w późnych latach siedemdziesiątych.
Fotografie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi przy Piotrkowskiej 113 do 4 maja.