Psychiatria i paragrafy. Sądowa współpraca
Blisko pół tysiąca prawników, psychiatrów i psychologów spotkało się w Łodzi na drugim Międzynarodowym Kongresie Psychiatrii Sądowej.

Gospodarz konferencji, profesor Piotr Gałecki, mówi, że aby postępowania sądowe przebiegały prawidłowo, przedstawiciele tych trzech zawodów muszą umieć ze sobą współpracować. – Przede wszystkim, żeby i prawnicy i lekarze, którzy w sądzie siedzą po dwóch różnych stronach, zaczęli mówić tym samym językiem. Czasem my mamy problemy wynikające z niedogodności prawnych, natomiastprawnicy często nie rozumieją dlaczego dwóch różnych psychiatrów wydaje dwie różne opinie w tej samej sprawie – tłumaczy.
W wielu procesach sadowych konieczna jest opinia biegłych psychiatrów. Jednak jak dodaje profesor Gałecki w Polsce pracuje zbyt mało lekarzy specjalistów z tej dziedziny. To opóźnia postępowanie. – Tutaj mamy do czynienia z dwoma problemami: zbyt małą liczbą biegłych i ich niskim wynagradzaniem. Uważa się, że w Polsce powinno być o 30-40 proc. więcej lekarzy psychiatrów oraz pielęgniarek psychiatrycznych – dodaje.
Organizatorem dwudniowego kongresu jest Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Europejskie Towarzystwo Psychiatryczne.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |