Niedziela, 17 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Więcej niż Teatr”. 34. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych [przegląd]
Przegląd teatrów, warsztaty dziennikarskie, zajęcia fotograficzne – to program 34. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2016.
Zmagania młodych zespołów teatralnych oceniać będzie jury w składzie: Jadwiga Sącińska ( przewodnicząca) – teatrolog, instruktorka teatralna, animatorka kultury, specjalistka kultury żywego słowa, Katarzyna Cynke aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Dariusz Leśnikowski – kulturoznawca – teatrolog, krytyk sztuki, Od 1978 roku aktor, a od 1980 Kierownik Artystyczny Teatru Pstrag-Grupa80 UŁ i Marcin Bosak – aktor teatralny, filmowy.
W programie są także liczne wydarzenia towarzyszące.W ramach projektu odbędą się warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, teatralne, czy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny pt.. “Człowiek W Roli”.
34. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych odbędą się w dniach 15-17 kwietnia w Centrum Kultury Młodych przy Lokatorskiej 13.Poszczególne wydarzenia przeglądu będą transmitowane online (kliknij).
Finałem Konfrontacji będą pokazy nagrodzonych spektakli i wernisaż wystawy fotograficznej “Jak słyszę, jak widzę teatr”, który odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 12 w PWSFTViT przyTargowej 61/63.
Sprawdź program:
17.04.2016 (niedziela)
Miejsce wydarzeń: Centrum Kultury Młodych w Łodzi ul. Lokatorska 13
godz. 11.00 Spotkanie warsztatowe z Marcinem Bosakiem
Happening teatralny Czekając na wyrok, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Przeglądu teatralnego
oraz Konkursu fotograficznego pt. Człowiek w roli
”True To Yourself Tour” [koncert]
Wrocławska metalowa formacja The Sixpounder promuje swój trzeci studyjny album. W niedzielę muzycy zagrają w klubie Scenografia.
The Sixpounder występują wspólnie od 2008 roku i grają w składzie: Frantic Phil (wokal), Paul Shrill (gitara, wokal), Mike The Shredding Noodle (gitara), Jar O’Big Bottom (gitara basowa) i Jeff Vader (perkusja).
Wśród swoich największych inspiracji muzycy wymieniają takie grupy jak Pantera, Testament, AC/DC, czy Motley Crue.
Formacja zadebiutowała w 2011 roku albumem “Going To Hell? Permission Granted”. Dwa lata później ukazał się album “The Sixpounder”. Ostatnie wydawnictwo grupy pochodzi natomiast z tego roku. To album zatytułowany ”True To Yourself”, który został wyprodukowany przez szwedzkiego Daniela Bergstranda, znanego ze współpracy z grupami Meshuggah i In Flames.
Przed The Sixpounders zagrają formacje DeadPoint i Shodan.
Koncert odbędzie się w niedzielę (17 kwietnia) w klubie Scenografia, przy ulicy Zachodniej 81/83. Początek o godzinie 19:00.
“Miarka za miarkę” premierowo w Powszechnym [spektakl]
Z okazji XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatr Powszechny zaprasza na premierę “Miarki za miarkę” w reżyserii Pawła Szkotaka.
“Miarka za miarkę” na podstawie dramatuWiliama Szekspira toopowieść o władzy i jej demoralizującym charakterze. Sceniczna interpretacja Szkotaka nawiązuje do tradycyjnych realizacji szekspirowskich, choć umiejscowiona jest we współczesnym więzieniu. W warstwie tekstowej wykorzystane są także “Sonety” Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Na scenie Powszechnego zobaczymyJarosława Dziedzica, Jakuba Firewicza, Miłosza Karbownika, Michała Lachetę, Piotra Łukaszczyka, Mateusza Olszewskiego, i Jędrzeja Wieleckiego.
Kolejne spektakle zaplanowano 17, 18 i 19 kwietnia.
Short Waves Festival 2016. Krajowa Siódemka [film]
Krajowa Siódemka to nowy, ogólnopolski konkurs filmowy, odbywający się w ramach ósmej edycji Short Waves Festival.
Podczas pokazów w całej Polsce, festiwalowa publiczność wybierze w głosowaniu najlepszy krótki metraż, którego reżyser otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. złotych. W stawce są reprezentanci Łodzi: Marcin Podolec i Daniel Spaleniak. W niedzielę (17 kwietnia, godz. 18:00) wszystko w rękach publiczności zgromadzonej w klubokawiarni Owoce i Warzywa.
Sprawdź program:
- DOKUMENT / reż. Marcin Podolec / animacja / 2015 / 655
- Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości na prowincji. On i żona w za dużym domu. Codzienne zajęcia mężczyzny, takie jak picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są jego wspomnieniami i refleksjami. Mężczyzna marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.
- MOLOCH / reż. Szymon Kapeniak / fabuła / 2015 / 3200
- Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma wdaje się w płomienny romans i postanawia odejść z pracy. Uczucie staje się dla niego pretekstem do zmienienia swojego życia, co nie podoba się jego kolegom. Tak zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.
- Daniel Spaleniak – BACK HOME feat. Katarzyna Kowalczyk / reż. Weronika Izdebska / teledysk / 2016 / 433
- Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, spienione fale obmywają brzeg, w miejscu w którym chmury sięgają ziemi cienka linia niedosięgalnego horyzontu. Czego szukasz?
- OBIEKT / reż. Paulina Skibińska / dokument / 2015 / 1425
- Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiedziany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
- DZIEŃ BABCI / reż. Miłosz Sakowski / fabuła / 2015 / 3000
- Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą “na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.
- UMOWA / reż. Ewa Smyk / animacja / 2015 / 429
- Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka dziadka autorki. Umowa jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.
- Jacek Sienkiewicz – DRIFTING / reż. Michał Marczak / teledysk / 2015 / 454
- Drifting to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka, który został nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.
16. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Łodzi [film]
Tydzień Kina Hiszpańskiego w Łodzi to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii. Filmy, które znalazły się w programie festiwalu zabiorą widzów w podróż po różnorodnych regionach Hiszpanii od Katalonii po Galicję, od Kraju Basków po Baleary.
W programie znajdą się zarówno najgłośniejsze hity kasowe ostatniego sezonu, jak i kameralne kino artystyczne.
Przegląd odbywa się w siedmiu największych miastach w Polsce w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i w Łodzi. Kino Charlie zaprasza od 15 do 21 kwietnia.
Sprawdź program przeglądu:
17.04 (niedziela) 18:45 SŁAWETNY: AGENT SEKRETNY 97′ 20:45 ŁATWY SEKS, SMUTNE FILMY 88′